Ekstrakcja profilaktyczna dolnych trzecich trzonowców – tak czy nie? – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Wiedza

Ekstrakcja profilaktyczna dolnych trzecich trzonowców – tak czy nie?

Ekstrakcja profilaktyczna dolnych trzecich trzonowców – tak czy nie?

Jakie są ogólnokrajowe wytyczne określające wskazania lub przeciwskazania do profilaktycznych ekstrakcji dolnych zębów mądrości w wybranych państwach? Temat prześwietlili na łamach „Czasopisma stomatologicznego”: lek. dent. Karolina Wojas, lek. dent. Grzregorz Hille (CM UJ) oraz prof. Małgorzata Zalewska (CM UJ).

Naukowcy podkreślają że obecność i wyrzynanie trzecich zębów mądrości wiąże się niejednokrotnie z wystąpieniem różnych powikłań w najmniej oczekiwanym dla pacjenta momencie. Z drugiej strony zabieg chirurgicznej ekstrakcji również nie stroni od licznych komplikacji. Kwalifikacja pacjentów do zabiegu profilaktycznego usunięcia trzeciego dolnego zęba mądrości powinna być oparta na faktach.

Czytaj także: „Protetyka” oraz „Czasopismo stomatologiczne” z open access!

– W ostatnim czasie zostało przeprowadzanych wiele badań naukowych, jednak wciąż bardzo często spotyka się sprzeczne stanowiska dotyczące tego tematu. Celem artykułu jest prześledzenie ogólnokrajowych wytycznych określających wskazania lub przeciwskazania do profilaktycznych ekstrakcji dolnych zębów mądrości w wybranych państwach. Chcąc przedstawić jak największy przekrój danych zostały uwzględnione wytyczne państw zarówno zachodnioeuropejskich, Ameryki i Azji. Uwzględniono osiem państw, w tym Polskę. Porównując zalecenia z poszczególnych krajów stwierdzono liczne rozbieżności. W niektórych państwach powołane komisje jednoznacznie sprzeciwiają się ekstrakcjom profilaktycznym, w innych zaś zostały stworzone dokładne schematy postępowania w konkretnych sytuacjach klinicznych. W algorytmach tych uwzględniono m. in. dokładny wiek pacjentów, stadium rozwoju korzenia, położenie zęba oraz czynniki związane z sytuacją życiową pacjenta – czytamy na łamach „Czasopisma stomatologicznego”.

Zobacz jakie jest podejście do ekstrakcji profilaktycznej dolnych trzecich trzonowców w: Polsce, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Szwecji i Finlandii.

CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY W RAMACH OPEN ACCESS