Kongres FDI 2018 za nami – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Kongres FDI 2018 za nami

Kongres FDI 2018 za nami

Blisko 8000 uczestników wzięło udział w Kongresie FDI, który odbył się w argentyńskim Buenos Aires. Kolejny odbędzie się w San Francisco już za rok (5-8 września 2019 r.).

Kongres FDI (Światowa Federacja Dentystyczna) to jedno z najbardziej prestiżowych spotkań branży stomatologicznej na świecie. Wydarzenie składa się z międzynarodowego programu edukacyjnego, wystawy produktów stomatologicznych oraz towarzyszącym im obrad Parlamentu Stomatologicznego. W trakcie Kongresu odbywa się wiele spotkań, konferencji i obrad. Podejmowane są dyskusje, prezentowane wytyczne istotne dla globalnej polityki zdrowia jamy ustnej.

– Kongres FDI to nie tylko atrakcyjny program naukowy i wystawa, ale przede wszystkim wyjątkowe spotkanie ludzi myślących podobnie, pragnących budować i być częścią światowego ruchu stomatologicznego jakim jest FDI – podsumowuje wydarzenie dr Kathryn Kell, prezydent FDI.

Kongres w Argentynie był okazją do przyjęcia w poczet FDI nowych członków. Wśród nowicjuszy o statusie „regular member” znalazły się m.in. Russian Dental Association, Montenegro Dental Chamber czy Papua New Guinea Dental Association. Do grona „associated members” przyjęto Egyptian Clinical Dental Society oraz Macedonian Society of Dental Medicine.

Istotnym elementem każdego Kongresu są obrady Parlamentu Stomatologicznego, składającego się z wielu zespołów i komisji. W tym roku delegaci wypracowali i przedstawili aż 10 tzw. policy statements, czyli wytycznych prezentujących stanowisko FDI w sprawach ważnych dla szeroko rozumianej polityki ochrona zdrowia jamy ustnej.

– Policy statements to nic innego jak porozumienia wypracowane przez ekspertów z różnych dziedzin stomatologii i medycyny. Te zaprezentowane w Argentynie dotyczyły m.in. kształcenia ustawicznego w stomatologii, ograniczenia stosowania amalgamatu w praktykach stomatologicznych, związków stomatologii z leczeniem zaburzeń snu czy konieczności promocji stosowania past zawierających fluor – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS, która brała udział w argentyńskim kongresie. Przypomnijmy, że szefowa PTS od 2017 roku jest członkinią Komitetu Edukacyjnego FDI.

W Buenos Aires nie zabrakło polskich akcentów. W roli kandydatów do tematycznych komisji FDI wystąpili prof. Tomasz Gedrange oraz dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak. W roli wykładowcy zaprezentował się światu lek. dent. Jakub Hadzik.

– To ogromne wyróżnienie i doświadczenie na przyszłość. Powinniśmy mocno doceniać takie międzynarodowe sukcesy. Każde wystąpienie przed szacownym gremium FDI pozwala budować pozytywny przekaz o polskiej stomatologii – podkreśla prof. Marzena Dominiak.

Przypomnijmy, FDI jest największą organizacją lekarsko-dentystyczną na świecie, zrzeszającą ponad 200 krajowych organizacji stomatologicznych. Założona została w Paryżu w 1900 roku – do dzisiaj stosowany skrót FDI pochodzi od nazwy organizacji w języku francuskim, Federation Dentaire Internationale. Od 1999 r. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Naczelna Izba Lekarska tworzą tzw. Polski Komitet Narodowy, stanowiący wspólną reprezentację polskich stomatologów w strukturach FDI.

Polska edycja wydarzenia odbyła się w 2016 r. w Poznaniu. Do tej pory uważana jest za jedną z najlepszych w historii.

Kolejny Kongres FDI odbędzie się w dniach 5-8 września w San Francisco (USA).