Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego nie ustaje w działaniach! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego nie ustaje w działaniach!

Rozmowa z mgr lic. hig. stom. Pauliną Mintzberg-Wachowicz, prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

Jakie idee przyświecały utworzeniu Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego?

Początki Sekcji Profilaktyki sięgają 2018 r., kiedy prof. Marzena Dominiak zaprosiła do Towarzystwa higienistki stomatologiczne, tworząc Sekcję Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Zgodnie z brzmieniem Statutu PTS-u, oficjalnie wpisanego do KRS pod koniec listopada 2018 r., Członkami Wspierającymi PTS-u mogą zostać m.in. higienistki i asystentki stomatologiczne. To głównie z myślą o nich PTS powołał nową sekcję tematyczną. Uchwałę o powołaniu Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u podjęto na posiedzeniu Zarządu Głównego Towarzystwa 16 stycznia 2019 r. Utworzenie Sekcji miało na celu propagowanie profilaktyki stomatologicznej. Zadaniem członków Sekcji jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy w zakresie zdrowia jamy ustnej. Do samej Sekcji może należeć lekarz dentysta, higienistka/higienista stomatologiczny oraz asystentka/asystent stomatologiczny. 

W dniu 15 marca we Wrocławiu wybrano Zarząd Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W pierwszym Zarządzie piastowałam funkcję zastępcy skarbnika. W składzie pierwszego Zarządu było 9 osób i w takim składzie działaliśmy do listopada 2023 r. Na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 17 listopada 2023 r., Zarząd Główny przyjął moją kandydaturę na Prezesa Sekcji. Obecnie w Zarządzie zasiadają cztery osoby, oprócz mnie dwóch wiceprezesów i skarbnik/sekretarz. 

W jaki sposób zachęcają Państwo higienistki do zaangażowania się w działania Sekcji?

Jako Sekcja działamy na wielu polach. Szczególnie w social mediach (Facebook, Instagram). Ostatnio wprowadziliśmy tematyczne miesiące na naszych portalach społecznościowych, np. dotyczące cukrzycy, pacjentów onkologicznych, kobiet w ciąży, MIH, czy studiów stomatologicznych, po to, aby szerzyć wiedzę w naszym środowisku. Każdy miesiąc kończy się livem, podczas którego uczestnicy mogą zadawać pytania. Angażujemy się też w akcje profilaktyczne, m.in. w kampanię „Polska mówi #aaa”, bierzemy czynny udział w targach stomatologicznych, podczas których jesteśmy obecne na stoisku i służymy radą, rozmową czy pomocą. Patronujemy wielu wydarzeniom i szkoleniom, zarówno tym dużym, jak i małym, przeznaczonym dla naszych koleżanek i kolegów po fachu.

Kampania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Polska mówi #aaa” to chyba szczególnie ważny obszar aktywności Sekcji PiPZ?

Higienistki/higieniści stomatologiczni doskonale odnajdują się w tej kampanii, uczestnicząc w licznych spotkaniach w placówkach przedszkolnych oraz szkolnych. Działalność higienistek skupia się m.in. na edukacji zdrowotnej oraz promocji zdrowia w różnych środowiskach społecznych. Sama osobiście z prelekcjami do najmłodszych jeżdżę od wielu lat, opowiadając, jak ważne jest „dokładne mycie zębów” odpowiednią metodą, właściwie dobraną szczotką. Wspominamy także o podstawowych zaleceniach żywieniowych, szczególnie że problem otyłości jest w Polsce coraz bardziej zauważalny, a statystyki zatrważające. 

Sekcja dba o podnoszenie przez higienistki stomatologiczne kwalifikacji zawodowych, by wspomnieć tylko cykl webinarów pod nazwą „Higienistka szyta na miarę”.

Zarząd Sekcji składa się z higienistek z wieloletnim stażem zawodowym. Od lat prowadzimy merytoryczne szkolenia grupowe i indywidualne, a wieloletnia obecność w zawodzie pozwala nam na rozeznanie, jaka tematyka zainteresuje naszych członków (i nie tylko). „Higienistka szyta na miarę” była cyklem ośmiu webinarów. Ostatnio na naszym FB odbył się cykl bezpłatnych webinarów, które poprowadziły dla naszych obserwatorów dwie lekarki: dr Justyna Grudziąż-Sękowska oraz dr Agnieszka Pacyk. Bardzo cenimy webinary poprowadzone dla Sekcji. Wszystkie szkolenia w tej serii nadal można oglądać na naszym profilu. 

W ostatnim czasie przedstawiciele Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego uczestniczyli w kilku wydarzeniach, by wspomnieć tylko EMS GBT Summit, Go For Smile, czy EduAsyst (podczas targów WDMS w Nadarzynie). Te wydarzenia Sekcja objęła patronatem. Co dla Sekcji wynika z tych spotkań? Dla nas to sposób na zdobywanie nowych członków, zapoznanie innych przedstawicieli środowiska z PTS-em i samą Sekcją, zapoznanie z naszymi celami, działaniami. Patronat przyznajemy po zapoznaniu się z merytorycznym programem szkolenia/eventu. Jeżeli uznamy go za spotkanie ważne dla profilaktyki i środowiska higieny, to przyznajemy patronat lub partnerstwo. Dla nas jest to także okazja do spotkań, rozmów czy wymiany doświadczeń. 

Jakie działania podjęła Sekcja w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracy nowego Zarządu? 

Działania te były liczne, zaczęliśmy od rekomendacji e-booka pt. „Stomatologiczna książeczka ciężarnej”, napisanego przez lekarza stomatologa. Wspomniane tematyczne miesiące, newsy stomatologiczne – jako poszerzenie działalności w social mediach. Braliśmy również czynny udział w akcji profilaktycznej w Medycznej Szkole w Otwocku, przeprowadzając warsztaty z higieny jamy ustnej. Co miesiąc nasi członkowie otrzymują biuletyn z aktualnymi działaniami Sekcji oraz informacjami o nachodzących wydarzeniach. 

A jakie projekty zamierzają Państwo zrealizować jeszcze przed końcem bieżącego roku?

15 września przeprowadziliśmy bezpłatną konferencję online dla naszych członków. Na pewno dalej będziemy obserwować działania Ministerstwa Zdrowia w związku z ustawą o niektórych zawodach medycznych, jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem i gotowe do wspólnych rozmów nad projektem rozporządzeń. 

Jesteśmy po targach stomatologicznych, gdzie wspólnie z „Polska mówi #aaa” dzieliliśmy stoisko i rozmawialiśmy z osobami ze środowiska stomatologicznego o działaniach kampanii i Sekcji. Na pewno zaangażujemy się też w kolejną kampanię – „Poznaj temat rosnącej wagi”. W planach mamy również udział w programach szkoleniowych, ale na razie są to projekty, więc nie będę mówić o szczegółach, zdradzę tylko, że takiego programu dla higienistek i higienistów w Polsce jeszcze nie było. 

Ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie w marcu 2024 r., zmienia status profesji higienistki stomatologicznej. Czy zapisy tego dokumentu spełniają oczekiwania Państwa środowiska?

Sama ustawa określająca zasady wykonywania zawodu, cytując art. 13 pkt 3, które polegają na „wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczeniu w procesie leczenia – w przypadku higienistki stomatologicznej”, jest dla środowiska w pełni akceptowalna. Inaczej sprawa wygląda w stosunku do projektu rozporządzenia o czynnościach zawodowych higienistek. Ów projekt narzuca w pracy higienistki wykonywanie działań pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty, i według prawników zapis ten jest niezgodny z ustawą. Ten zapis wzbudza też w naszym środowisku najwięcej emocji i niestety nie spełnia oczekiwań.

Jako Sekcja Profilaktyki w trakcie konsultacji społecznych, mimo że nie było nas oficjalnie na liście konsultacyjnej, wysłaliśmy uwagi do projektu. Zamieściliśmy w piśmie uwagi do „punktów”, według nas spornych, wraz z komentarzem i propozycją. Wyraziliśmy chęć rozmów i konsultacji do wypracowania wspólnych celów, na obecną chwilę niestety bezskutecznie. Liczymy jednak na to, że uda nam się wypracować kompromis w tej sprawie, tak aby każda ze stron była usatysfakcjonowana. 

Dziękuję za rozmowę.