„Bądźmy ZDROWI” – za nami konferencja w Sejmie współorganizowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

„Bądźmy ZDROWI” – za nami konferencja w Sejmie współorganizowana przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Jak już informowaliśmy, 4 marca – w Światowym Dnia Otyłości – w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce konferencja pod nazwą „Bądźmy ZDROWI – Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”. Wydarzenie to odbyło się w ramach kampanii #nabieraMYodwagi, która jest prowadzona przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. 

Obok wrocławskiej uczelni współorganizatorem konferencji była Małgorzata Niemczyk – posłanka na Sejm, a zarazem Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska. Rozwijając akronim zawartego w tytule słowa „ZDROWI”, konferencja koncentrowała się wokół sześciu następujących elementów: zdrowie, dieta, ruch, odpowiedzialność, wiedza oraz inspiracja. 

W filmowej relacji z tego ważnego wydarzenia prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, powiedziała m.in.: – Będąc zdrowymi, musimy myśleć o edukacji, musimy myśleć o diecie, właściwym ruchu, odpowiedzialności za to, co tworzymy i jaką bierzemy na siebie, prawidłowo się odżywiając, czy podejmując decyzje. Ale również musimy wiedzieć coś o chorobowości, co na to wpływa, jak wygląda sytuacja związana z poszczególnymi chorobami. I na końcu inspiracje – może znajdziemy element, który będzie nas inspirował do zmian systemowych, zmian w zdrowiu publicznym, czy też zmian w naszym codziennym życiu.

Dr hab. n. o zdr. Paweł Koczkodaj, ekspert z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie ostrzegał przed prawdziwym „tsunami” nadwagi i otyłości – szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady odsetek Polaków zmagających się z otyłością wzrośnie do 35%, a Polek do 25%. 

Z kolei reprezentująca Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas stwierdziła: – Najważniejsze, co powinno wybrzmieć: żebyśmy mieli świadomość, że otyłość jest dzisiaj bardzo dużym problemem społecznym. To jest ponad 9 milionów ludzi, ta liczba będzie przyrastać. Jesteśmy najbardziej dynamicznie tyjącym społeczeństwem, jeśli chodzi o populację dziecięcą.

Relacja filmowa z konferencji „Bądźmy ZDROWI” dostępna poniżej:

realizacja: Grupa Dentonet / dentonet.pl