Dwumiesięcznik „Dental and Medical Problems” (DMP) to już od kilku dekad sprawdzone źródło rzetelnej, niezawodnej wiedzy, z której korzystają kolejne pokolenia polskich lekarzy dentystów. W ostatnim czasie periodyk Wydawnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu osiągnął historyczny sukces w międzynarodowej ewaluacji czasopism naukowych.
W najnowszym zestawieniu Journal Citation Reports 2025 DMP uzyskało rekordowy jak na polskie warunki wskaźnik Impact Factor – 3,9. Z wynikiem tym wrocławski tytuł uplasował się na 18. miejscu w kategorii „Dentistry, Oral Surgery & Medicine” (spośród 162 czasopism) oraz na 46. miejscu w kategorii „Medicine, General & Internal” (na 332 tytuły). Obydwie pozycje zapewniają „Dental and Medical Problems” obecność w najwyższym kwartylu Q1, co oznacza, że dwumiesięcznik znajduje się w gronie 25% najbardziej wpływowych czasopism naukowych w tych dziedzinach na świecie.
Oprócz wysokiej pozycji w Journal Citation Reports wrocławski dwumiesięcznik notowany jest także w bazie Scopus, gdzie również znalazł się w kwartylu Q1 w obu kategoriach tematycznych. Dodatkowo wskaźnik Journal Citation Indicator (JCI) „Dental and Medical Problems” wzrósł do poziomu 1,36, co świadczy o stabilnym wpływie czasopisma na rozwój nauki.
– Jeszcze nigdy żadne naukowe czasopismo medyczne wydawane przez polską uczelnię nie osiągnęło tak wysokiej pozycji w światowym rankingu. To potwierdzenie jakości, wpływu oraz międzynarodowego znaczenia czasopisma, które rozwijamy z pełnym zaangażowaniem całego zespołu redakcyjnego – podkreślił w komunikacie prasowym prof. dr hab. Mieszko Więckiewicz, pełniący od pięciu lat funkcję redaktora naczelnego DMP.
„Dental and Medical Problems” łączy zagadnienia z zakresu stomatologii i medycyny ogólnej. Punktem zwrotnym w jego rozwoju była modyfikacja profilu wydawniczego – z czasopisma o charakterze przede wszystkim stomatologicznym na platformę otwartą na szersze niż dotąd spektrum tematów z pogranicza różnych dziedzin nauk medycznych. Ważną decyzją było również przekształcenie rady naukowej, która obecnie w około 80% składa się z badaczy posiadających uznany dorobek międzynarodowy. Redakcja wprowadziła też obowiązkowe stosowanie międzynarodowych standardów raportowania wyników badań oraz rygorystyczne zasady etyczne. Wszystkie publikacje poddawane są dwustopniowej, niezależnej recenzji. Ambicją redakcji pozostaje dalsze zwiększanie rozpoznawalności tytułu w środowiskach międzynarodowych.
Redakcja DMP koncentruje się na publikowaniu artykułów nie tylko znakomicie przygotowanych technicznie, ale również istotnych z perspektywy nauki o wysokim stopniu cytowalności. Z analiz wynika, że największe zainteresowanie czytelników i środowisk akademickich wzbudzają publikacje interdyscyplinarne, łączące np. stomatologię z medycyną snu czy neurologią. Wśród najczęściej cytowanych prac z ostatnich lat znajdują się m.in. artykuły dotyczące bruksizmu oraz obturacyjnego bezdechu sennego, co potwierdza skuteczność linii obranej przez redakcję.
Nie należy zapominać, że dzisiejsza pozycja DMG to również efekt konsekwentnej, wytrwałej pracy kilku pokoleń wybitnych naukowców, takich jak prof. dr hab. Tadeusz Owiński, prof. dr hab. Jerzy Krupiński, prof. dr hab. Tomasz Konopka oraz obecny redaktor naczelny – prof. dr hab. Mieszko Więckiewicz, oraz ich zespołów.
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne składa gratulacje redaktorowi naczelnemu, prof. dr. hab. Mieszkowi Więckiewiczowi i całemu zespołowi redakcyjnemu, jak również Wydawnictwu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Historyczny sukces „Dental and Medical Problems” to efekt wieloletniej pracy, konsekwencji w działaniu oraz znakomitego zarządzania naukową jakością czasopisma. Jest to również powód do dumy dla całego środowiska stomatologicznego w Polsce. Życzymy Państwu dalszych sukcesów i nieustającego rozwoju na międzynarodowej scenie wydawniczej.
fot. Tomasz Modrzejewski