Do Ministra Zdrowia w sprawie mapy gabinetów PTS

COVID-19

Do Ministra Zdrowia w sprawie mapy pracujących gabinetów

O pomoc w promocji mapy czynnych gabinetów stomatologicznych wśród pacjentów PTS zaapelowało do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. 

Zwracam się z ogromną prośbą o wsparcie komunikacji do pacjentów o funkcjonowaniu ogólnopolskiej mapy gabinetów stomatologicznych oczekujących na pacjentów wymagających pilnej opieki medycznej. Mapa taka funkcjonuje od kilku tygodni na stronie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, pod adresem www.pts.net.pl/gabinety.

Pomimo usilnych starań towarzystwa, wiedza o istnieniu mapy  w społeczeństwie jest w dalszym ciągu niewystarczająca. Jako towarzystwo naukowe robimy co w naszej mocy, aby docierać do Pacjentów, ale bezsprzecznie Ministerstwo Zdrowia ma w tym zakresie dużo większe możliwości.

Aktualnie chęć przyjęcia pacjentów w trybie pilnym zgłosiło już blisko 1000 placówek. Zwracam uwagę, że dodanie placówki ma mapę przez właściciela lub osobę upoważnioną jest dobrowolne i bezpłatne. Na mapie znajdują się placówki realizujące kontrakt NFZ oraz prywatne. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaznacza, iż nie bierze odpowiedzialności za to czy placówka przyjmie pacjenta, jakość usług czy ceny. Wierzymy jednak, że zgłoszone gabinety realizują świadczenia w oparciu o wytyczne i zalecenia Ministra Zdrowia i PTS, zabezpieczając we właściwy sposób bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu.

Szanowny Panie Ministrze, dolegliwości bólowe jamy ustnej należą do najmniej komfortowych, wie o tym prawie każdy. Lekarze dentyści robią co w swojej mocy (ograniczony zakres usług, ograniczony dostęp do środków ochrony indywidualnej, wysokie ceny środków ochrony indywidualnej, ograniczony personel), aby służyć pacjentom. Będziemy zobowiązani za pomoc w tym trudnym czasie.

prof. Marzena Dominiak

PISMO DO MINISTRA ZDROWIA (PDF)