Dwa wydarzenia Sekcji Ortodoncji Zintegrowanej PTS podczas targów Krakdent – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Dwa wydarzenia Sekcji Ortodoncji Zintegrowanej PTS podczas targów Krakdent

Lekarze dentyści mają okazję korzystać z obszernej i bardzo zróżnicowanej oferty edukacyjnej. O wyborze szkolenia przez potencjalnych uczestników decyduje wiele czynników, w tym termin, lokalizacja, koszt udziału, forma (stacjonarna, online, hybrydowa). Jednak decydującym kryterium jest zwykle tematyka podejmowana podczas danego wydarzenia. Z tego względu na udział w specjalistycznych konferencjach decydują się przede wszystkim te osoby, które w swojej codziennej pracy klinicznej zajmują się tą dziedziną stomatologii. 

Problem ten dotyczy m.in. konferencji ortodontycznych, na których – zarówno w Polsce, jak i za granicą – rzadko goszczą uczestnicy spoza świata ortodoncji. Również lekarze posiadający specjalizację z ortodoncji nieczęsto biorą udział w kongresach i sympozjach dotyczących innych dziedzin stomatologii. 

Ponieważ jednak stomatologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny, skłania się w coraz większym stopniu do holistycznej opieki nad pacjentem, zachęcamy, by nie zamykać się na wiedzę z zakresu innych specjalizacji dentystycznych. Nie służy to ani pacjentom, którzy często wymagają leczenia multidyscyplinarnego, ani lekarzom poszczególnych specjalności (w tym ortodontom), ponieważ mogą ich ominąć ważne odkrycia i innowacje wprowadzane w innych dziedzinach. 

Aby wyjść naprzeciw potrzebie bliższej integracji ortodoncji z innymi specjalnościami stomatologicznym, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne utworzyło Sekcję Ortodoncji Zintegrowanej, której celem jest umożliwienie efektywnej współpracy badawczo-klinicznej ortodontów z dentystami innych specjalności. Funkcję Prezesa Sekcji pełni prof. dr hab. Tomasz Gedrange, a Wiceprezesa prof. dr hab. Piotr Fudalej. 

Realizując swoje cele statutowe, Sekcja Ortodoncji Zintegrowanej zaprasza wszystkich lekarzy dentystów na dwa wydarzenia, które odbędą się w piątek 12 kwietnia w Krakowie. Okazją do spotkania w stolicy Małopolski jest jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent.

W zaproszeniu sygnowanym przez Prezesa i Wiceprezesa napisano: – W imieniu Sekcji Ortodoncji Zintegrowanej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (SOZ PTS) mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Sympozjum Naukowo-Kliniczne, które odbędzie się w piątek 12 kwietnia 2024 roku w godzinach 10–13 w Krakowie, w Instytucie Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Montelupich 4. Przewodnim tematem spotkania będzie wielodyscyplinarne leczenie pacjentów, u których terapia ortodontyczna jest kluczem wyleczenia.

– Tego samego dnia o godzinie 17 na Międzynarodowych Targach Stomatologicznych Krakdent odbędzie się pod patronatem SOZ PTS dyskusja o roboczym tytule „Sztuczna inteligencja w stomatologii – co może dać, co może zabrać?”, na którą również serdecznie Państwa zapraszamy – czytamy w dokumencie Sekcji Ortodoncji Zintegrowanej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Przypomnijmy, ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w naszym kraju jest obecnie 45,4 tys. lekarzy stomatologów czynnie wykonujących zawód. Niespełna 3% z nich to specjaliści z zakresu ortodoncji, których jest obecnie 1374. Liczniej reprezentowane są tylko dwie grupy lekarzy specjalistów: chirurgów stomatologicznych (1957 osób) oraz protetyków stomatologicznych (1638 osób).

Program wydarzenia:

10:00 Fudalej P (UJ), prof. Powitanie oraz “Kilka słów o rozwoju ortodoncji”
10:20 Dominiak M (UMWroc), prof. Powitanie przez Prezydenta PTS – rozwój nowej sekcji “Ortodoncji zintegrowanej”
10:30 Dominiak M/Gedrange T (UMWroc), prof. Recesja dziąsła a leczenie ortodontyczne
11:10 Dianiskova S (Słowacja), dr Aligner treatment in teenagers
11:30 Machorowska-Pieniążek A (ŚUM),  prof. Interdyscyplinarne leczenie wad rozwojowych twarzy – moc zespołu!
11:50 Knapek Magdalena (UJ), dr Mioterapia w leczeniu ortodontycznym – perspektywa logopedy
12:10 Pihut Małgorzata (UJ), prof. Jak może a jak nie może pomóc ortodonta w leczeniu zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych
12:30 Jaworek-Korjakowska Joanna (AGH), prof. / Brodzicki Andrzej dr Sztuczna Inteligencja – nowa wspaniała przyszłość?
12:50 Czajka-Jakubowska Agata (UMPoz), prof. Zaawansowana resorpcja korzeni zębów a leczenie ortodontyczne

Zapraszamy serdecznie.

Do zobaczenia w Krakowie!