Elektroniczna dokumentacja medyczna – jak skorzysta na niej pacjent? – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

EDM

Elektroniczna dokumentacja medyczna – jak skorzysta na niej pacjent?

Elektroniczna dokumentacja medyczna – jak skorzysta na niej pacjent

Elektroniczna dokumentacja – obowiązkowa od 2020 roku – to nie tylko korzyści dla gabinetu. Wybór właściwego rozwiązania sprawi, że odczuje je też sam pacjent. Od wygodnej rejestracji, przez przygotowanie dentysty do wizyty, po możliwość wglądu pacjenta do swej karty – ta ostatnia funkcja, całkiem bezpodstawnie, spotyka się z pewną obawą gabinetów, chcielibyśmy ją raz na zawsze rozwiać.

Bezpieczne dane

Jedynie bazy danych przechowywane w profesjonalnych Centrach Danych lub wydzielonych na ten cel Serwerowniach, spełniają wymagania RODO. Nie realizują ich aktualnie funkcjonujące na rynku programy, zapisujące dane na komputerze w gabinecie. Elektroniczna dokumentacja oznacza nie tylko zgodność z RODO, ale też np. szyfrowane połączenia z certyfikatem SSL między gabinetem a serwerem. Certyfikat ISO 27001 – jego otrzymanie jest najlepszym dowodem na to, iż dana firma należycie zabezpiecza dane związane z osobami korzystającymi z jej usług, zapobiegając tym samym ich wyciekowi lub kradzieży. Taki certyfikat posiada najnowszy, dostępny na rynku program do zarządzania gabinetem stomatologicznym – FELG Dent, z możliwością aplikacji dla pacjentów. Zarówno pacjent, jak i gabinet mogą mieć pewność bezpieczeństwa danych.

Łatwość umówienia wizyty

Sposobów umówienia wizyty jest wiele. Nie wyczerpuje ich klasyczna lub telefoniczna rozmowa z pracownikiem rejestracji. Dużo pacjentów wybiera rozwiązania zdalne. Aplikacja połączona z dokumentacją, może pozwolić pacjentowi na wykonanie tej czynności online, na stronie www gabinetu. Niektóre aplikacje są też zintegrowane np. z portalem takim jak ZnanyLekarz.pl. W ten sposób szerszej grupie osób dajemy możliwość szybkiego umówienia wizyty. Dokumentacja daje też pracownikom przydatne funkcje optymalizujące pracę gabinetu, np. szybkie wyszukiwanie najbliższego wolnego terminu.

Niezapomniana wizyta

Elektroniczna dokumentacja może wysyłać pacjentowi, w zaplanowanym terminie, przypomnienia o wizycie, też tej kontrolnej lub higienizacji, informacje o promocjach, a nawet… życzenia urodzinowe.

Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się dokładnie opłatom za tę usługę. Niektóre aplikacje nie obciążają gabinetu żadnymi dodatkowymi kosztami (poza opłatami wysłania sms-a pobieranymi przez operatora), inne naliczają dodatkową opłatę za samo umożliwienie wysyłki wiadomości sms.

Dobrze przygotowany lekarz

Dokumentacja elektroniczna to pełna wiedza o pacjencie zgromadzona w jednym miejscu. Jedno spojrzenie i lekarz zna: dotychczasowy przebieg leczenia, planowane dalsze kroki, przebyte choroby, ma dostęp np. do zdjęć RTG, wyników badań, wywiadu z pacjentem, ankiety, a nawet prywatnych notatek. Pacjent przyjęty przez szczegółowo przygotowanego lekarza ma poczucie większego profesjonalizmu. Otrzymuje też bardziej spersonalizowaną opiekę – w karcie lekarz może wpisać ważne informacje np. dot. alergii pacjenta, jego wrażliwości na ból.

Z kolei w sytuacji zastępstwa, lekarz, który dotychczas nie prowadził Pacjenta, ma bezpośredni dostęp do wszystkich niezbędnych mu danych.

Usługi pod pacjentów

Niektóre aplikacje do prowadzenie dokumentacji elektronicznej, tworzą raporty, dzięki którym gabinety mogą jeszcze lepiej dopasować swoje usługi do wymogów rynku. Np. ograniczyć usługi cieszące się małym zainteresowaniem na rzecz tych, które są najbardziej popularne.

Zadowolony pacjent to pacjent, który wraca. Wprowadzenie dokumentacji elektronicznej potraktujmy jako możliwość jeszcze lepszego spełniania jego oczekiwań, a nawet ich wyprzedzenia.

PARTNER CYKLU