Istniejący od 1999 roku Fundusz Rozwoju Światowej Stomatologii FDI (World Dental Development Fund; WDDF) co roku przyznaje granty w wysokości 10 000 franków szwajcarskich każdy (równowartość 45 000 zł). Są one przeznaczane na cele edukacyjne i realizację projektów służących zdrowiu jamy ustnej oraz zapobieganiu chorobom – przede wszystkim na obszarach o niskich dochodach. W tym roku fundusz Światowej Federacji Dentystycznej wesprze działania prowadzone w Afryce, Oceanii oraz Ameryce Południowej.
Edukacja, profilaktyka stomatologiczna i terapia w Ugandzie
Pierwszy z wyróżnionych przez FDI projektów będzie realizowany przez Ugandyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (UDA) przy wsparciu Węgierskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz kanadyjskiej fundacji Build Your Smile. Celem tego przedsięwzięcia jest przekazywanie nauczycielom z Ugandy wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie profilaktyki najczęstszych problemów zdrowia jamy ustnej. Podczas misji ugandyjscy nauczyciele będą pod okiem mentorów zdobywać wiedzę i doświadczenie. Organizatorzy szacują, że we współpracy z lokalnymi władzami i systemem edukacji działaniami w ramach projektu uda się objąć 4000 osób.
Promowanie zdrowia jamy ustnej dzieci z obszarów wiejskich Rwandy
Pomysłodawcą projektu, który zostanie przeprowadzony w kolejnym państwie wschodniej Afryki, jest organizacja non-profit Miracle Corner, oddział Rwanda (MCR). Projekt ma na celu podnoszenie świadomości zdrowotnej i promowanie właściwych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej wśród 10 000 dzieci w wieku 5–15 lat, zamieszkujących wiejskie rejony prowincji Bugesera. Pomoc w realizacji projektu zadeklarowało 50 studentów stomatologii, dla których będzie to szansa na zdobycie praktycznego doświadczenia. Misją organizacji Miracle Corner, która działa także w Tanzanii i Zambii, jest poprawa poziomu edukacji i stanu zdrowia oraz zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego w społecznościach na całym świecie.
Edukacja oraz leczenie małoletnich i dorosłych pacjentów na Fidżi
Projekt zgłoszony i realizowany przez Towarzystwo Stomatologiczne Fidżi (FDA) jest skierowany do mieszkańców prowincji Serua i Namosi położonych na największej wyspie kraju – Viti Levu. Ma on objąć dwie grupy odbiorców: dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz osoby dorosłe. Dzięki wymiernemu wsparciu Światowej Federacji Dentystycznej stomatolodzy z Fidżi chcą otoczyć opieką łącznie około 2000 osób (w tym 1200 dzieci), mieszkańców wiosek, którzy od lat zmagają się z ograniczonym dostępem do opieki dentystycznej i brakiem edukacji zdrowotnej.
Zdrowe Wyspy 2030+: Przyszłość bez próchnicy dla dzieci z Wysp Cooka
Za realizację kolejnego projektu w Oceanii odpowiadać będzie Towarzystwo Medyczne i Stomatologiczne Wysp Cooka (CIMAD). Przedsięwzięcie to ma na celu podnoszenie wiedzy i umiejętności klinicznych oraz zapoznanie z aktualnym stanem wiedzy lokalnych dentystów, przede wszystkim tych, którzy mają pod swoją opieką dzieci i młodzież. Zaplanowane warsztaty zostaną poprowadzone przez 14 lekarzy stomatologów, którzy już teraz odpowiadają za programy przesiewowe w 29 szkołach na terenie całych Wysp Cooka.
Stomatologiczne wsparcie dla pensjonariuszy domów pogodnej starości w Chile
Projekt ten – jedyny w tym roku realizowany na półkuli zachodniej – jest prowadzony przez Chilijskie Towarzystwo Stomatologiczne. W jego ramach kompleksową opieką stomatologiczną zostanie objętych 100 mieszkańców pięciu ELEAM (Domów Długoterminowej Opieki nad Seniorami) w regionie stołecznym Santiago de Chile. ELEAM to placówki oferujące wsparcie osobom starszym, które w codziennym funkcjonowaniu są zależne od innych. Projekt jest zgodny z wytycznymi Krajowej Strategii Zdrowia na lata 2022–2030, której celem jest m.in. poprawa stanu zdrowia jamy ustnej Chilijczyków w całym okresie życia, z naciskiem na równy dostęp do opieki zdrowotnej.