Przed nami VII Kongres Stomatologii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (Nadarzyn, 5–7 września) – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Przed nami VII Kongres Stomatologii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (Nadarzyn, 5–7 września)

Tuż po wakacjach, w dniach 5–7 września (od czwartku do soboty) w centrum targowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbędzie się kolejna już edycja Kongresu Stomatologii organizowanego przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Wydarzenie to towarzyszy odbywającym się w tym samym czasie Międzynarodowych Targom Warsaw Dental Medica Show. 

Najważniejszą część VII Kongresu Stomatologii PTS-u stanowić będzie seria 16 wykładów, które przeprowadzą uznani eksperci z kilku dziedzin stomatologii. Pierwszy dzień naszego wydarzenia będzie poświęcony leczeniu kanałowemu. W inaugurującej kongres prezentacji lek. dent. Grzegorz Witkowski podejmie temat endodoncji bez instrumentacji, a lek. dent. Mariya Kubatska omówi zagadki anatomiczne ważne z punktu widzenia terapii endodontycznej, w tym kanały typu C, radix endomolaris, radix paramolaris oraz strzonowaciałe przedtrzonowce. Podczas sesji popołudniowej lek. dent. Joanna Kowalska przybliży sprawdzone rozwiązania z zastosowaniem nowych technologii – instrumentarium endodontyczne w nowej odsłonie. Natomiast dr n. med. Hubert Gołąbek, prezes Sekcji Endodoncji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, wskaże zasady właściwych działań diagnostycznych w kontekście wdrażania protokołu terapeutycznego. 

Piątek 6 września został zarezerwowany dla dynamicznie rozwijającej się dziedziny stomatologii, jaką jest implantologia. Dr n. med. Arkadiusz Krężlik omówi wpływ rozwoju technologii i materiałów implantoprotetycznych w zaawansowanej atrofii bezzębnych łuków zębowych, a dr n. med. Andrzej Szwarczyński, prezydent PSI, na podstawie własnych przypadków podejmie zagadnienie ewolucji stosowania procedur augmentacyjnych. O powikłaniach w leczeniu implantoprotetycznym u pacjentów z bruksizmem opowie dr hab. Aleksandra Nitecka-Buchta, prezeska PTNDŻ, a dr hab. Kornel Krasny, prezes OSIS, z perspektywy biegłego sądowego zwróci uwagę na różnice między obrazem radiologicznym a obrazem klinicznym. Natomiast lek. dent. Magdalena Gryka-Deszczyńska przybliży w swoim wykładzie korzyści wynikające z zastosowania laseroterapii w leczeniu implantologicznym.

Ostatni dzień wykładowy kongresu zostanie poświęcony znaczeniu obrazowania RTG we współczesnej stomatologii. Otworzy go prezentacja prof. dr hab. Ingrid Różyło-Kalinowskiej, prezes Sekcji Radiologii Stomatologicznej PTS-u i b. prezydent ECDMFR rozstrzygająca, czy należy obawiać się narażenia pacjenta na promieniowanie jonizujące w radiologii stomatologicznej. Prof. dr hab. Franciszek Burda zwróci uwagę słuchaczy na zmiany patologiczne, jakie można rozpoznać w badaniach CBCT o dużym polu obrazowania, a dr hab. Tomasz Kulczyk omówi specyfikę diagnostyki rentgenowskiej stawu skroniowo-żuchwowego. Po zakończeniu sesji odbędzie się dyskusja m.in. na temat nadawania umiejętności z radiologii stomatologicznej oraz możliwości dalszego nauczania w tym zakresie.

W zaproszeniu na tegoroczną edycję kongresu Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. Marzenia Dominiak powiedziała: – Chciałam zaprosić Was na pierwsze dni września na VII Targi Stomatologiczne Warsaw Dental Medica Show, podczas których PTS organizuje program merytoryczny. Trochę się będzie działo, bo będziemy mówili – jak zwykle – o endodoncji z Hubertem Gołąbkiem. Fantastyczna implantologia – tym razem z udziałem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz radiologia. Radiologia – temat na czasie, bo, jak wiecie Państwo, mamy umiejętności z radiologii, i będziemy z prof. Ingrid Różyło-Kalinowską prezentowali wykłady, jak i stanowisko dotyczące nadawania umiejętności. Jesteście Państwo nam potrzebni, bo my musimy wiedzieć, bo te umiejętności są dla Was: czy chcemy i jak to powinno być nadawane, w jakim zakresie, i chcemy z Wami podyskutować. Przyjdźcie i porozmawiajcie z nami, bo naprawdę będzie warto.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne nie zapomina także o adeptach zawodu lekarza dentysty – dla przyszłych stomatologów przygotowane zostały specjalne sesje studenckie z uwzględnieniem m.in. nowych technologii w stomatologii, leczenia prowadzonego w kontekście zdrowia ogólnoustrojowego oraz wpływu otyłości na zdrowie jamy ustnej. W związku z kampanią dotyczącą problematyki otyłości, w którą zaangażowane jest nasze towarzystwo, podczas kongresu będzie można spotkać się z ambasadorką kampanii – Anitą Włodarczyk, trzykrotną mistrzynią olimpijską i czterokrotną mistrzynią świata w rzucie młotem. 

Co nie bez znaczenia, udział w tym stojącym na znakomitym poziomie wydarzeniu jest dla wszystkich uczestników bezpłatny. Bez dodatkowych kosztów będzie można również uczestniczyć w odbywających się w tym samym czasie targach Warsaw Dental Medica Show, a także skorzystać z nieodpłatnego parkingu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich z Państwa do udziału w kongresie – formularz rejestracyjny znaleźć można TUTAJ. Więcej informacji na temat zbliżającego się wydarzenia jest dostępnych na stronie internetowej Kongresu Stomatologii.

Tak wyglądał Kongres Stomatologii w zeszłym roku:

realizacja: Grupa Dentonet / dentonet.pl