Posiedzenie Prezydium Zarządu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które odbyło się 21 września w Poznaniu, było okazją do omówienia bieżącej działalności towarzystwa, a także dyskusji na temat planowanych działań.
Plan poznańskiego posiedzenia Prezydium był wypełniony istotnymi tematami, a co z tym związane – prezentacjami. Kluczową częścią było przedstawienie sprawozdań: finansowego, merytorycznego oraz z działalności Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Krzysztof Kowalczuk z Kancelarii Podatkowej pogratulował zebranym wypracowaniem rekordowego wyniku finansowego. Podkreślił, że sytuacja PTS jest stabilna, a wszystkie zobowiązania, również te poczynione przez poprzedni ZG, spłacone. Prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS, omówiła m.in. projekt podyplomowych studiów z implantoprotetyki realizowanych wspólnie z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, plany związane z obchodami 70-lecia PTS, które przypadają na 2021 rok, a także zrelacjonowała najważniejsze wydarzenia tegorocznego Kongresu FDI, który odbył się w San Francisco. W tej części głos zabrała również dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, która dzięki staraniom PTS i NRL została wybrana do prestiżowego Dental Practice Committe FDI. Prezydent PTSL podziękowała za zaufanie wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Szczegółowe sprawozdanie z bieżącej działalności, ale przede wszystkim plany na przyszłość przedstawił nowy dyrektor Biura ZG Piotr Flejszar (pełni obowiązki od początku sierpnia). Dyrektor omówił m.in. wdrożenie projektu kart członkowskich dla członków zrzeszonych w PTS, dystrybucję kart wśród członków PTS, budowę i uruchomienie aplikacji mobilnej dla członków PTS czy sukcesywne budowanie i kreowanie nowego wizerunku PTS w „social mediach”. W podsumowaniu Piotra Flejszara znalazło się miejsce na projekty i eventy organizowane i współorganizowane przez PTS oraz zarys przyszłorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanię „Polska mówi #aaa”. Do najważniejszych zadań Piotr Flejszar zaliczył m.in. uporządkowanie baz adresowych pod kątem wspólnej bazy e-mailing, uporządkowanie starych baz numerów i kont pod kątem migracji, migrację starego portalu do nowej aplikacji wraz z sukcesywnym wygaszaniem starych kont użytkowników (minimum 4 etapy rozłożone w czasie), przebudowę pod kątem „user friendly” pierwszej strony aplikacji jak i portalu PTS czy uporządkowanie, wdrożenie planu numeracyjnego komórkowego w oddziałach. Dyrektor ZG zapowiedział także odwiedziny w każdym z Oddziałów.
Podsumowanie z działalności Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia przypadło mgr dypl. hig. Katarzynie Ostrowskiej, szefowej sekcji. Ostrowska podkreśliła, że pierwsze miesiące działań skupiły się na poznaniu oczekiwać i potrzeb środowisk zawodowych zrzeszających swoich członków w nowo powstałej Sekcji. Zarząd opracował wstępne strategie działań mających na celu realizację celów postawionych przed Sekcją. Szefowa sekcji przedstawiła projekty zrealizowane lub współtworzone przez Sekcję, a także omówiła plany na przyszłość.
W kolejnej części posiedzenia głos zabrali redaktorzy naczelni czasopism wydawanych przez PTS: prof. Ingrid Różyło-Kalinowska („Journal of Stomatology”) oraz prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska („Protetyka Stomatologiczna”). W merytorycznych podsumowaniach nie brakowało istotnych informacji dla potencjalnych autorów. Informacje o planach obu tytułów znalazły się w aktualnym wydaniu „PTS INFO”.
Istotnym etapem posiedzenia było skonkretyzowanie polskich działań w ramach projektu Oral Health Observatory FDI, którego celem jest m.in. zebranie i generowanie wiarygodnych, standaryzowanych danych na temat zdrowia jamy ustnej. Projekt będzie realizowany w najbliższych miesiącach w prawie 30 placówkach stomatologicznych w całym kraju. W modelu wzorcowym programu lekarz rejestruje swój gabinet online i wypełnia formularz podając ogólne informacje na temat placówki, następnie lekarz oraz wybrani pacjenci wypełniają w aplikacji OHO dwie oddzielne ankiety na temat zdrowia jamy ustnej, zachowań oraz jakości życia.
Ostatnią cześcią posiedzenia były głosowania. Większość z nich dotyczyła nadania lub przedłużenia Znaku Akceptacji PTS zgłoszonym produktom. Głosem zebranych Znak Akceptacji na rok 2020 nadano dla odświeżającego żelu do zębów Aloe Via Aloe Vera Spółki LR Health&Beauty System Sp. z o.o. Tytułem przedłużenia Znakiem będą mogły posługiwać się: gumy ORBIT® Peppermint w drażetkach (Mars sp. z o.o), gumy ORBIT® Bubblemint w drażetkach (Mars), gumy ORBIT® for Kids Strawberry (Mars), szczoteczka Sonicare Diamond Clean Smart (Philips sp. z o.o.), szczoteczka Sonicare Protective Clean 6100 (Philips), PAROEX Płyn do płukania jamy ustnej z 0,12% CHX (SUNSTAR EUROPE S.A.), Zdrowy Lizak Mniam Mniam witaminą C i D na ząbki, kości, odporność o smaku wiśniowym (Starpharma), Zdrowy Lizak Mniam Mniam z witaminą C i D o smaku cytrynowym (Starpharma) oraz Zdrowy Lizak Mniam Mniam z witaminami i minerałami o smaku ananasowym (Starpharma).
Szczegółowa fotorelacja z posiedzenia na fanpage PTS na Facebook.