Polskie Towarzystwo Stomatologiczne złożyło deklarację uczestnictwa w Forum Dialogu Onkologicznego. W inicjatywę włączyło się już blisko 20 organizacji. Wkrótce odbędzie się pierwsze robocze spotkanie FDO.
Wobec ogromnego wyzwania, jakim są choroby nowotworowe dla społeczeństwa, systemu ochrony zdrowia i polityki zdrowotnej, przedstawiciele kilkunastu towarzystw naukowych oraz organizacji pozarządowych, zadeklarowali aktywny udział w międzyśrodowiskowej debacie o aktualnych i przyszłych wyzwaniach stojących przed polską onkologią.
Na świecie powszechne stało się podejście, iż podstawą leczenia onkologicznego jest kompleksowość i koordynacja. Skoordynowana ścieżka pacjenta powinna uwzględniać wszystkie elementy systemu od profilaktyki, poprzez diagnostykę i leczenie, aż po opiekę po zakończeniu leczenia. Wymaga to współpracy lekarzy różnych specjalności zarówno w strukturze pionowej w ramach systemu opieki onkologicznej (np. sieć onkologiczna), jak i w strukturze poziomej w ramach jednej kliniki (np. unity narządowe). W Polsce trwa transformacja systemu opieki onkologicznej, której powodzenie zależy w głównej mierze od porozumienia między wszystkimi jego uczestnikami.
W związku z powyższym, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, postawiło sobie za cel stworzenie przestrzeni do dialogu, w której przedstawiciele różnych dziedzin medycyny będą mieli możliwość przedyskutować najbardziej praktyczne aspekty kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej.
„Wspólnie podkreślamy, że istnieje potrzeba utworzenia platformy do wymiany wiedzy, pomysłów i idei, wspierająca formułowanie priorytetów w zakresie polityki onkologicznej (cancer policy) oraz że tylko połączone wysiłki wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia oraz debaty mogą zagwarantować postęp w opiece onkologicznej w Polsce” – czytamy w treści deklaracji uczestników Forum Dialogu Onkologicznego.
FDO skupi się na tematach związanych z działaniem systemu opieki onkologicznej, na styku wielu dziedzin medycyny, aby umożliwić dyskusję specjalistów uczestniczących na różnych etapach opieki onkologicznej. Lista uczestników FDO pozostaje otwarta.
Źródło: PTO
Deklaracje uczestnictwa złożyli przedstawiciele następujących organizacji:
All.Can Polska
Fundacja Alivia
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc
Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów
Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej
Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej
Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej
Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
Polska Unia Onkologii
Towarzystwo Chirurgów Polskich
Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych