ŚDZJU 2021: jaki motyw przewodni? Zobacz i dołącz do nas!

Aktualności

ŚDZJU 2021: jaki motyw przewodni?

Tegoroczne, krajowe obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2021 (20 marca) oraz kampania „Polska mówi #aaa” odbędą się pod hasłem „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Świadomy pacjent, świadomy lekarz”.

Motyw przewodni wydarzenia jest kontynuacją wysiłków podejmowanych w ostatnich latach przez PTS. Jest także zbieżne z komunikacją Światowej Federacji Dentystycznej FDI.

Zaniedbania w obszarze jamy ustnej mogą mieć nieodwracalne konsekwencje nie tylko dla kondycji zębów, ale także całego organizmu. Próchnica czy stany zapalne dziąseł przyczyniają się do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych, powodują powikłania czy też zmniejszają skuteczność terapii. Kwestia wzajemnych zależności pomiędzy kondycją jamy ustnej a zdrowiem całego organizmu to nie slogan, a fakt potwierdzony wieloma badaniami. Tymczasem, wiedza pacjentów oraz lekarzy różnych specjalności jest w tym zakresie niewystarczająca.

Czytaj także: 

ŚDZJU 2021: kolejny etap budowania świadomości stomatologicznej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2021 – jest nowy key visual

Światowa Federacja Dentystyczna FDI uznaje fundamentalne znaczenia zdrowia jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu i dobrego samopoczucia. W swoim najnowszym dokumencie Vision 2030: Delivering Optimal Oral Health for All definiuje kluczowe filary dla stomatologii w perspektywie do 2030 roku, które zakładają m.in.: zintegrowanie stomatologii z ogólnym systemem zdrowia, holistyczne podejście do pacjenta, współpracę pomiędzy stomatologami, a lekarzami innych specjalności. Takie kompleksowe podejście do pacjenta i jego stanu zdrowia ma zapewnić efektywniejszą prewencję zdrowotną, a także skuteczniejsze leczenie chorób zarówno jamy ustnej, jak i innych problemów ogólnoustrojowych.

Motywem dodatkowym ŚDZJU jest komunikat: pandemia COVID-19 nie jest argumentem dla zaniedbania wizyt w gabinecie stomatologiczny oraz prawidłowej profilaktyki i higieny jamy ustnej. Efekty zaniedbań mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, nie tylko w obszarze chorób jamy ustnej, ale całego organizmu.

Tegoroczna kampania, przy współpracy z Partnerami skierowana jest do:

– pacjentów

– ich lekarzy prowadzących (różne specjalności)

– lekarzy dentystów

W ramach kampanii, w różnej formie przekażemy wiedzę m.in. do:

– lekarzy pierwszego kontaktu

– lekarzy diabetologów

– lekarzy kardiologów

– lekarzy nefrologów

– lekarzy onkologów

Przykładowe tematy, które zostaną poruszone w ramach komunikacji:

Ocena stanu zdrowia jamy ustnej u lekarza POZ.

Prawidłowa higiena jamy ustnej, zasady profilaktyki.

Choroby przyzębia wraz z utratą zębów jako szóste powikłanie cukrzycy

Patogeny parodontozy a powstawanie i szybszy rozwój miażdżycy

Występowanie chorób przyzębia a uszkodzenie nerek i ich niewydolność

Stan zapalny tkanek miękkich przyzębia a stan zapalny centralnego układu nerwowego. Czy zęby wpływają na rozwój demencji czy choroby Alzheimera.

Nieleczone stany zapalne i choroby zębów matki a zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i niska masa urodzeniowa płodu.