Statut Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego
Wrocław 2021
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
- Stowarzyszenie nosi nazwę: „Polskie Towarzystwo Stomatologiczne”, zwane w dalszych postanowieniach statutu w skrócie – „PTS” i mogące używać tego skrótu.
- Nazwa: „Polskie Towarzystwo Stomatologiczne” ma odpowiednik w języku angielskim: „Polish Dental Association”, w skrócie („PDA”).
- Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest ogólnokrajowym towarzystwem naukowy wpisanym do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki Krajowego Rejestru Sądowego, jak również do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
- PTS posiada osobowość prawną.
§2
- Terenem działalności PTS jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej. PTS może działać również poza granicami obszaru Rzeczpospolitej Polskiej.
- Siedzibą PTS jest Wrocław.
- PTS jest zobowiązane przynależeć do międzynarodowych organizacji stomatologicznych o zasięgu europejskim i/lub światowym.
- PTS jest zawiązane na czas nieograniczony.
§3
PTS może tworzyć Oddziały i Sekcje Specjalistyczne na zasadach określonych w dalszych postanowieniach Statutu
§4
- Działalność PTS opiera się na pracy społecznej ogółu członków oraz wyodrębnionych wewnętrznie struktur administracyjno-organizacyjnych.
- PTS może zatrudniać pracowników, współpracowników, w tym swoich członków oraz przedstawicieli swoich władz w sytuacjach uzasadnionych, w celu prowadzenia spraw PTS.
Rozdział II
Cele i sposoby ich realizacji
§5
Celem PTS jest:
1) rozwijanie wiedzy medycznej w zakresie dyscyplin stomatologicznych i szerzenie zdobyczy nauki wśród ogółu lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii;
2) inicjowanie nowych zagadnień medycznych, również o charakterze interdyscyplinarnym;
3) podnoszenie poziomu zawodowego lekarzy dentystów, lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii przez ich kształcenie i doskonalenie w zakresie stomatologii;
4) kształtowanie postawy społecznej i etyki zawodowej środowiska medycznego;
5) udział w organizowaniu opieki medycznej, w szczególności stomatologicznej;
6) popularyzacja wiedzy medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem oświaty zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia stomatologicznego;
7) współdziałanie z samorządem lekarskim;
8) współdziałanie z innymi organizacjami i przedsiębiorcami w sprawach dotyczących lekarzy dentystów i innych pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii w kraju i za granicą;
9) działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu;
10) opiniowanie projektów, inicjowanie programów, rozwiązań prawnych z zakresu opieki medycznej, w szczególności stomatologicznej.
§6
PTS realizuje swoje cele przez:
1) organizowanie posiedzeń naukowo-szkoleniowych, wykładów, kursów, sympozjów, konferencji, zjazdów i kongresów naukowych;
2) działalność wydawniczą;
3) ogłaszanie konkursów na opracowywanie ważniejszych zagadnień z zakresu stomatologii oraz przyznawanie nagród za te opracowania;
4) wystawy, kongresy, prezentacje, wyjazdy naukowe, itp.;
5) kontakty i współpracę z międzynarodowymi organizacjami stomatologicznymi, zagranicznymi stowarzyszeniami naukowymi oraz uczestniczenie członków PTS w zjazdach i konferencjach międzynarodowych;
6) wymienne staże naukowo-szkoleniowe z zagranicznymi stowarzyszeniami naukowymi;
7) dostęp do czasopism naukowych o tematyce stomatologicznej;
8) inne prace zmierzające do podniesienia w Polsce wiedzy stomatologicznej, jak również ochrony zdrowia i nauki;
9) reprezentowanie ogółu członków PTS wobec władz państwowych, administracyjnych i samorządowych w sprawach zawodowych.
§7
- PTS może wydawać własne czasopisma, współtworzyć organy prasowe, obejmować patronat lub rekomendować, jak również wykorzystywać na potrzeby własne inne współczesne formy przekazu wiedzy.
- Członkowie PTS otrzymują dostęp do własnych wydawnictw PTS w ramach przynależności do PTS.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§8
- Członkowie PTS dzielą się na członków:
- zwyczajnych,
- wspierających,
- Członkiem zwyczajnym PTS może zostać:
- lekarz dentysta
- lekarz innej specjalności,
uznający cele PTS, zobowiązujący się przestrzegać jego statutu, pragnący wnieść swój wkład pracy w rozwój PTS, składający deklarację członkowską PTS.
- Członkiem wspierającym może zostać:
- dyplomowana pielęgniarka,
- dyplomowana higienistka
- asystentka stomatologiczna,
- technik dentystyczny,
- student,
- każda osoba fizyczna, która ma wykształcenie akademickie,
- osoba prawna,
uznające cele PTS, zobowiązujące się przestrzegać jego statutu, pragnące wnieść swój wkład pracy w rozwój PTS, składające deklarację członkowską PTS.
- Członkiem honorowym może zostać członek zwyczajny, któremu przyznano Godność Członka Honorowego lub Godność Prezydenta Honorowego.
- Zasady przyznawania Godności Członka Honorowego lub Godności Prezydenta Honorowego określa odrębny regulamin, uchwalany przez Walne Zebranie Delegatów.
§9
- Przyjęcie w poczet członków PTS następuje po złożeniu i pozytywnym zweryfikowaniu deklaracji członkowskiej PTS.
- W razie odmowy przyjęcia w poczet członków PTS, aplikujący na członka PTS ma prawo wniesienia odwołania do Głównego Sądu Koleżeńskiego PTS, który rozpoznaje sprawę jako sąd II instancji. Orzeczenia Głównego Sądu Koleżeńskiego PTS wydane w tym zakresie są ostateczne.
§10
- Członkowie zwyczajni mają prawo:
- uczestniczenia we wszelkich formach działalności PTS;
- czynnego i biernego wyboru do władz PTS;
- korzystania z pomocy PTS;
- zgłaszania wniosków dotyczących działalności PTS.
- Członkowie wspierający:
- nie mają czynnego oraz biernego prawa wyborczego, z tym zastrzeżeniem, iż mogą jako zaproszeni goście, brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach władz PTS;
- mogą utworzyć Sekcje, zgodnie z postanowieniami Statutu, wówczas jedynie Prezes takiej Sekcji korzysta z praw członka zwyczajnego;
- mają obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania Statutu oraz uchwał władz PTS;
- mogą uczestniczyć we wszystkich formach działalności PTS takich jak posiedzenia naukowo-szkoleniowe, konferencje, itp.
- Członkowie honorowi zachowują wszystkie prawa członka zwyczajnego PTS.
§11
- Członkowie PTS są zobowiązani:
- uczestniczyć w realizacji celów PTS;
- przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz PTS;
- uiścić w pełnej wysokości opłatę wpisową;
- regularnie opłacać składki członkowskie do dnia 31 grudnia każdego roku, licząc od roku, w którym zostali przyjęci w poczet członków PTS.
- Wysokość opłaty wpisowej wynosi 50% obowiązującej składki członkowskiej.
- Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.
- Emeryci i studenci opłacają składki w wysokości 50% obowiązującej składki członkowskiej.
- Na podstawie uchwały Zarządu Głównego PTS można zwolnić członka lub grupę członków z obowiązku uiszczania opłaty wpisowej i/lub składki członkowskiej, jak również zmniejszyć wysokość składki członkowskiej, a także zwolnić członka lub grupę członków z obowiązku zapłaty wymagalnych opłat wpisowych i/lub składek członkowskich.
§12
- Utrata członkostwa PTS następuje poprzez:
- dobrowolne wystąpienie zgłoszone na piśmie, do właściwego Zarządu Oddziału, bądź do Zarządu Głównego PTS;
- automatyczne skreślenie z listy członków PTS, następujące z powodu nie opłacania składek członkowskich w terminie wskazanym w § 11 ust. 1, pkt 4) Statutu, jak również w obowiązującej wysokości, dokonywane po uprzednim pisemnym, upomnieniu wysyłanym przez wyodrębnione wewnętrznie struktury administracyjno-organizacyjne PTS lub Zarząd Główny PTS z własnej inicjatywy i/lub na wniosek Zarządu Oddziału PTS, w którym wyznacza się dodatkowy termin na uiszczenie zaległej składki nie dłuższy niż 14 dni;
- wykluczenie ostatecznym orzeczeniem Głównego Sądu Koleżeńskiego;
- skazanie prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego za przestępstwo popełnione z winy umyślnej bądź zastosowanie przez sąd środka karnego w postaci pozbawienia praw publicznych;
- śmierć członka oraz utratę osobowości prawnej przez osoby prawne.
- Od skreślenia, o którym mowa w § 12 ust. 1, pkt 2) przysługuje skreślonemu członkowi prawo do wniesienia odwołania do Głównego Sądu Koleżeńskiego, który rozpoznaje sprawę jako sąd II instancji. Orzeczenie Głównego Sądu Koleżeńskiego PTS wydane w tym zakresie jest ostateczne.
Rozdział IV
Władze PTS
§13
- Władzami PTS są:
- Walne Zebranie Delegatów,
- Zarząd Główny,
- Główna Komisja Rewizyjna,
- Główny Sąd Koleżeński.
- Kadencja wszystkich władz wybieralnych PTS trwa 4 lata. Wybory do władz PTS odbywają się nie wcześniej niż 90 dni i nie później niż 30 dni przed upływem kadencji.
- Członkowie wybrani do władz PTS mogą pełnić funkcje nieprzerwanie tylko przez dwie kolejne kadencje.
- Wybory do władz PTS przeprowadzane są na podstawie obowiązujących przepisów prawa, Statutu oraz regulaminu wyborów, uchwalanego przez Walne Zebranie Delegatów.
- Uchwały wszystkich władz PTS zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia Statutu stanowią inaczej.
- W razie gdy skład władz PTS ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu, chyba że Statut stanowi inaczej.
- W głosowaniach na posiedzeniach oraz poza posiedzeniami władz PTS można wykorzystywać środki komunikacji elektronicznej.
- Szczegółowe zasady głosowania na posiedzeniach oraz poza posiedzeniami władz PTS przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej określa stosowny regulamin.
- Postanowienia zawarte w § 13 ust. 2 – 8 Statutu mają zastosowanie do władz Oddziałów PTS i Sekcji Specjalistycznych PTS, chyba że dalsze postanowienia Statutu stanowią inaczej.
Walne Zebranie Delegatów
§14
- Walne Zebranie Delegatów jest najwyższą władzą PTS.
- Walne Zebranie Delegatów może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- W Walnym Zebraniu Delegatów udział biorą:
1) z głosem decydującym – delegaci wybrani na posiedzeniach Oddziałów PTS (w stosunku 1 delegat na każdą rozpoczętą liczbę 50 członków zwyczajnych Oddziału),
2) z głosem doradczym – członkowie Zarządu Głównego, członkowie wspierający, członkowie honorowi, a także osoby zaproszone.
- Uchwały Walnego Zebrania Delegatów zapadają zwykłą większością głosów (z zastrzeżeniem dalszych postanowień Statutu) w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby delegatów w pierwszym terminie lub w drugim terminie (wyznaczonym co najmniej 30 minut po terminie pierwszym) bez względu na liczbę obecnych, przy czym drugi termin nie ma zastosowania do uchwał o zmianie statutu i rozwiązaniu PTS.
- Walne Zebranie Delegatów zwoływane jest przez Zarząd Główny lub przez Prezydenta PTS co najmniej raz na 4 lata.
- O terminie i miejscu Walnego Zebrania Delegatów, jak również proponowanym porządku obrad Zarząd Główny zawiadamia delegatów pisemnie i/lub w formie elektronicznej i/lub poprzez wywieszenie na stronie internetowej PTS co najmniej na 30 dni przed terminem rozpoczęcia zebrania.
- Zwyczajne Walne Zebranie Delegatów odbywa się nie rzadziej niż raz na 4 lata i przedmiotem jego obrad jest rozpatrzenie sprawozdania z działalności ustępującego Zarządu Głównego, udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu, wybór Prezydenta PTS, pozostałych członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. Porządek obrad Zwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów może obejmować również inne punkty niż wymienione w zdaniu poprzednim.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów jest zwoływane:
- w każdym czasie, w którym Prezydent PTS i/lub Zarząd Główny uzna zwołanie Walnego Zebrania Delegatów za konieczne, w szczególności jeśli wymaga tego interes PTS, przepis prawa lub jest to niezbędne do zrealizowania postanowień statutu;
- na żądanie Głównej Komisji Rewizyjnej;
- na pisemny wniosek co najmniej 2 Zarządów Oddziałów PTS;
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków PTS.
- Zarząd Główny lub Prezydent PTS zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów w terminie najpóźniej 3-ch miesięcy od dnia otrzymania żądania (wniosku).
§15
Do kompetencji Walnego Zebrania Delegatów należy:
- udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu;
- zatwierdzanie protokołu poprzedniego Walnego Zebrania Delegatów;
- uchwalenie programów działalności PTS, polityki PTS, w tym strategii rozwoju PTS;
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego;
- podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd Główny, Główną Komisję Rewizyjną, Główny Sąd Koleżeński i delegatów;
- wybór – w głosowaniu tajnym bezwzględną większością (liczba całkowita większa od połowy i tej połowie najbliższa) głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby delegatów (tj. osób uprawnionych do głosowania) – Prezydenta i – zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby delegatów – członków Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego;
- uchwalanie zmian Statutu;
- uchwalanie regulaminów wewnętrznych PTS, za wyjątkiem regulaminów pracy poszczególnych władz PTS;
- podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązywania PTS;
- podejmowanie uchwał w sprawach, w których Statut nie określa właściwości władz PTS;
- podejmowanie innych działań, w tym uchwał w sprawach wskazanych w Statucie.
Zarząd Główny
§16
- Zarząd Główny jest powołany do kierowania całą działalnością PTS oraz reprezentowania PTS na zewnątrz.
- Sposób reprezentacji PTS określa § 36 Statutu.
- Zarząd Główny składa się z nie więcej niż 12 członków:
- Prezydenta PTS,
- Wiceprezydenta PTS,
- Skarbnika PTS,
- Sekretarza PTS,
- pozostałych członków.
- W posiedzeniach Zarządu Głównego mogą brać udział z głosem doradczym:
- były Prezydent PTS,
- Prezesi Oddziałów i Sekcji Specjalistycznych,
- redaktorzy własnych wydawnictw prasowych PTS,
- Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej,
- Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego.
- Każdy z członków Zarządu Głównego ma możliwość otrzymywania wynagrodzenia za czynności wykonane w związku z pełnioną funkcją.
§17
- Do kompetencji Zarządu Głównego należą:
1) realizacja uchwał Walnego Zebrania Delegatów;
2) opracowywanie projektów planów działalności i budżetu PTS oraz zatwierdzanie sprawozdań z ich wykonania;
3) podejmowanie decyzji w sprawach majątkowych PTS, ustalanie wysokości składek członkowskich i wpisowego oraz zasad finansowania działalności Oddziałów PTS i Sekcji PTS;
5) powoływanie i rozwiązywanie Sekcji Specjalistycznych oraz nadzorowanie, koordynowanie i kontrolowanie ich działalności;
6) powoływanie i rozwiązywanie Oddziałów oraz nadzorowanie, koordynowanie i kontrolowanie ich działalności;
7) zatwierdzanie regulaminów i instrukcji organizacyjnych dla Oddziałów PTS i Sekcji PTS;
8) uchwalanie regulaminu pracy Zarządu Głównego;
8) powoływanie i odwoływanie przedstawicieli PTS w innych organizacjach;
10) dotowanie działalności Oddziałów PTS i Sekcji PTS;
11) organizowanie w czasie kadencji Zarządu Głównego Kongresu Naukowego Stomatologów Polskich
12) opracowywanie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego,
13) zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z ustawą o rachunkowości,
14) skreślenie z listy członków PTS, którzy zalegają z opłacaniem składek, zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 2) Statutu,
15) zwoływanie Walnych Zebrań Delegatów
16) powoływanie i rozwiązywanie stałych i doraźnych komisji problemowych
17) reprezentowanie PTS na zewnątrz
18) inicjowanie i prowadzenie innych prac wynikających z postanowień statutu;
19) powoływanie i odwoływanie redaktorów naczelnych własnych wydawnictw prasowych PTS;
20) nadawanie na podstawie uchwały: -znaków akceptacji PTS, podmiotom i produktom mającym szczególne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, – znaków rekomendacji PTS wydarzeniom i publikacjom naukowym, szkoleniowym i naukowo-szkoleniowym,
21) rekomendowanie przedstawicieli do struktur międzynarodowych organizacji stomatologicznych o zasięgu europejskim i/lub światowym,
22) kierowanie bieżącą działalnością PTS,
24) uchylanie uchwał/decyzji Oddziałów PTS i Sekcji PTS, jeśli są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, postanowieniami Statutu, uchwałami władz PTS,
25) sprawowanie zarządu nad majątkiem PTS.
§18
- Posiedzenia Zarządu Głównego zwoływane są przez Prezydenta PTS lub połowę członków Zarządu Głównego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz do roku.
- Uchwały Zarządu Głównego zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 2/3 liczby członków Zarządu, w razie równości głosów rozstrzyga głos Prezydenta.
Główna Komisja Rewizyjna
§19
- Główna Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym PTS, powołanym do sprawowania kontroli nad działalnością PTS.
- Główna Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków i wybiera spośród siebie Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
§20
Do zakresu działalności Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
1) kontrola całokształtu działalności, a w szczególności gospodarki finansowej PTS;
2) składanie sprawozdania na Walnym Zebraniu Delegatów wraz z oceną działalności i wnioskami dotyczącymi udzielania absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu;
3) przedstawienie Zarządowi Głównemu wniosków w sprawie działalności PTS;
4) uchwalenie regulaminu pracy Głównej Komisji Rewizyjnej.
§21
- Kontrola całokształtu działalności PTS odbywa się co najmniej raz do roku.
- Uchwały Głównej Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów, przy czym w razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
- Główny Sąd Koleżeński
§22
- Główny Sąd Koleżeński składa się z 3 członków i wybiera spośród siebie Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
- Główny Sąd Koleżeński orzeka co do zasady w co najmniej w 1-osobowym składzie. Jeśli Główny Sąd Koleżeński orzeka jako sąd I instancji, to jego skład jest 1-osobowy. Główny Sąd Koleżeński orzeka w II instancji w pełnym, 3-osobowym składzie. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, przy czym w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego składu orzekającego.
§23
Do zakresu działania Głównego Sądu Koleżeńskiego należy:
1) rozpatrywanie i rozstrzyganie spraw członków, spraw organów PTS, spraw Oddziałów PTS i Sekcji PTS dotyczących nie przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał PTS, oraz sporów powstałych na tle działalności PTS,
4) rozpatrywanie odwołań, o których mowa w § 9 ust. 2 statutu,
5) rozpatrywanie odwołań, w sprawie wykreślenia lub wykluczenia z PTS.
§24
- Główny Sąd Koleżeński może orzekać następujące kary:
1) upomnienie;
2) nagana;
3) wykluczenie z PTS.
- Od orzeczeń Głównego Sądu Koleżeńskiego wydanych w I instancji przysługuje prawo odwołania się do pełnego składu Głównego Sądu Koleżeńskiego w terminie 30 dni od otrzymania orzeczenia na piśmie. Upływ wyżej wymienionego terminu do odwołania się, powoduje, iż orzeczenie Głównego Sądu Koleżeńskiego wydanego w I instancji staje się ostateczne i podlega wykonaniu.
Rozdział V
Oddziały PTS
§25
- Oddział PTS może być utworzony przez Zarząd Główny z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 50 osób, które mogą stać się członkiem zwyczajnym PTS.
- Oddział PTS może zostać rozwiązany przez Zarząd Główny z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej połowy członków zwyczajnych Oddziału.
- Oddziały nie posiadają osobowości prawnej.
Władze Oddziału
§26
- Władzami Oddziału są:
1) Walne Zebranie Członków Oddziału;
2) Zarząd Oddziału.
Walne Zebranie Członków Oddziału
§27
- Walne Zebranie Członków Oddziału jest najwyższą władzą Oddziału PTS.
- Walne Zebranie Członków Oddziału może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków odbywa się nie rzadziej niż raz na 4 lata i przedmiotem jego obrad jest rozpatrzenie sprawozdania z działalności ustępującego Zarządu Oddziału, udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału, wybór Prezesa Oddziału. Porządek obrad Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków może obejmować również inne punkty niż wymienione w zdaniu poprzednim.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału zwoływane jest:
1) w każdym czasie, w którym Zarząd Oddziału lub Prezes Zarządu Oddziału PTS uzna zwołanie Walnego Zebrania Członków Oddziału za konieczne, w szczególności jeśli wymaga tego interes Oddziału i/lub interes PTS, przepis prawa lub jest to niezbędne do zrealizowania postanowień Statutu lub uchwał organów PTS;
2) na żądanie Zarządu Głównego PTS;
3) na żądanie Prezydenta PTS;
5) na pisemny wniosek co najmniej 1/10 ogólnej liczby członków PTS zrzeszonych w Oddziale.
- Zarząd Oddziału zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków w terminie najpóźniej 2 miesięcy od dnia otrzymania żądania (wniosku).
§28
- Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Oddziału należy:
1) udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału;
2) zatwierdzanie protokołu poprzedniego Walnego Zebrania Członków Oddziału;
3) uchwalenie programu działalności Oddziału zgodnie z postanowieniami statutu i uchwałami naczelnych władz PTS;
4) rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu Oddziału PTS,
5) podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd Oddziału i członków Oddziału;
6) wybór – w głosowaniu tajnym – Prezesa Oddziału oraz delegatów na Walne Zebranie Delegatów PTS;
7) podejmowanie na szczeblu Oddziału uchwał w sprawach, w których statut nie określa właściwości któregoś z organów Oddziału PTS;
8) złożenie wniosku do Zarządu Głównego o rozwiązanie Oddziału PTS.
- Walne Zebranie Członków Oddziału zwoływane jest przez Prezesa Oddziału.
- O terminie Walnego Zebrania Członków Oddziału i proponowanym porządku obrad Zarząd Oddziału zawiadamia członków Oddziału i Zarząd Główny PTS co najmniej 30 dni przed terminem rozpoczęcia zebrania.
§29
- W Walnym Zebraniu Członków Oddziału udział biorą:
1) z głosem decydującym – członkowie PTS zrzeszeni w Oddziale;
2) z głosem doradczym – osoby zaproszone.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków Oddziału podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, lub w drugim terminie (wyznaczonym co najmniej 30 minut po terminie pierwszym) bez względu na liczbę obecnych.
- Zarząd Oddziału
§30
- W skład Zarządu Oddziału wchodzi od 3-5 członków, w tym:
– Prezes Oddziału,
– Zastępca Prezesa Oddziału,
– Skarbnik.
- W posiedzeniach Zarządu Oddziału mogą uczestniczyć zaproszone osoby.
§31
Do zakresu działania Zarządu Oddziału należy:
1) kierowanie bieżącą pracą Oddziału
2) prowadzenie działalności naukowo – szkoleniowej przez organizowanie zjazdów, konferencji, sympozjów, posiedzeń, kursów itp., nie rzadziej niż 5 razy w roku;
2) realizacja uchwał Walnego Zebrania Członków Oddziału oraz uchwał i wytycznych władz naczelnych PTS;
3) uchwalanie planów działalności Oddziału oraz zatwierdzanie sprawozdań z ich wykonania;
4) podejmowanie decyzji w sprawach majątkowych w ramach upoważnień udzielanych przez Zarząd Główny;
5) decydowanie w sprawach przedstawionych przez Zarząd Główny PTS;
6) zwoływanie Walnych Zebrań Członków Oddziału;
7) powoływanie – na okres kadencji – zespołów do realizacji celów PTS;
9) zmiana adresu w ramach siedziby Oddziału, która wymaga zgłoszenia przez Zarząd Główny, celem dokonania stosownego wpisu w KRS.
§32
- Posiedzenia Zarządu Oddziału zwoływane są przez Zarząd lub Prezesa Zarządu Oddziału PTS w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz w roku.
- Uchwały Zarządu Oddziału zapadają większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu przy czym w razie równości głosów rozstrzyga głos Prezesa Oddziału.
Rozdział VI
Sekcje Specjalistyczne PTS
§33
-
- Sekcja Specjalistyczna (zwana w postanowieniach statutu także „Sekcją” lub „Sekcją PTS”) może być utworzona lub rozwiązana przez Zarząd Główny PTS z jego własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 50 lekarzy dentystów i/lub lekarzy, jak również co najmniej 50 pracowników ochrony zdrowia z zakresu stomatologii, o których mowa w § 8 ust. 3 Statutu.
- Sekcja grupuje członków interesujących się daną dziedziną stomatologii.
- Sekcją kieruje Prezes Sekcji powołany przez Zarząd Główny PTS.
- Sekcja podlega bezpośrednio pod Zarząd Główny PTS.
- Szczegółowe zasady funkcjonowania Sekcji PTS może określać stosowny regulamin działania Sekcji, uchwalany przez Zarząd Główny PTS z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Sekcji PTS.
Rozdział VII
Majątek i gospodarka PTS
§34
- Majątek PTS stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusze.
- Źródłami powstania majątku PTS są:
- składki członkowskie,
- darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej, ze sponsoringu,
- dotacje, subwencje, udziały, lokaty,
- dochody z własnej działalności statutowej,
- dochody z majątku PTS,
- dochody z działalności gospodarczej,
- dochody z odpłatnej działalności pożytku publicznego.
- Dochód z działalności gospodarczej PTS służy wyłącznie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
- PTS może wykonywać każdy rodzaj działalności gospodarczej, która jest dozwolona na postawie przepisów prawa, jak również jest zgodna z celami statutowymi PTS.
§35
- Zasady prowadzenia gospodarki finansowej PTS ustala Zarząd Główny zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Władze PTS są obowiązane zarządzać majątkiem PTS zgodnie z zasadami ustalonymi przez Zarząd Główny.
§36
Oświadczenia w imieniu PTS, w tym oświadczenia w zakresie zaciągania zobowiązań majątkowych składają dwie osoby Prezydent lub Wiceprezydent Zarządu Głównego oraz Skarbnik Generalny lub Sekretarz Generalny.
Rozdział VIII
Zmiana Statutu i rozwiązanie PTS
§37
- Zmiana statutu i rozwiązanie PTS wymagają uchwały Walnego Zebrania Delegatów podjętej kwalifikowaną większością głosów 2/3 przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- O zamiarze rozwiązania PTS delegaci winni być powiadomieni przez Zarząd Główny co najmniej na 3 miesiące przed terminem Walnego Zebrania Delegatów.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu PTS, Walne Zebranie Delegatów określa sposób likwidacji i przeznaczenie majątku PTS.
§38
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie zastosowanie mają przepisy prawa powszechnie obowiązującego w Rzeczpospolitej Polsce, w szczególności przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
UWAGA: Statut do pobrania w pliku PDF znajduje się tutaj –>> Uwierzytelniony przez Sąd aktualny Statut PTS