World Dental Federation (FDI) z dużym zadowoleniem przyjęła zatwierdzenie przez Radę Wykonawczą Światowej Organizacji Zdrowia projektu globalnej strategii zdrowia jamy ustnej i oczekuje na jej formalne przyjęcie na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA75), które odbędzie się w maju tego roku.
W dniach 24–29 stycznia odbyła się 150. sesja Rady Wykonawczej WHO, a jej celem było omówienie zaktualizowanej wersji globalnej strategii dotyczącej zdrowia jamy ustnej. FDI i organizacje członkowskie Federacji, w tym Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, z satysfakcją przyjęły fakt, że w strategii uwzględniono wiele zaleceń sformułowanych przez FDI.
Zalecenia te obejmowały włączenie kwestii zdrowia jamy ustnej do kilku dokumentów, takich jak „Deklaracja z 3. spotkania wysokiego szczebla w sprawie zapobiegania i kontroli chorób niezakaźnych”, „Wzmocnienie gotowości WHO do reagowania w sytuacjach kryzysowych dotyczących zdrowia” oraz „Żywienie matek, niemowląt i małych dzieci”.
Zarząd WHO przyjął zaktualizowany projekt globalnej strategii dotyczącej zdrowia jamy ustnej i jednogłośnie zalecił jego zatwierdzenie przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju bieżącego roku. Swoje poparcie dla tego projektu podczas dyskusji wyraziło wiele państw członkowskich, a w oświadczeniu UE podkreślono – nie po raz pierwszy – znaczenie zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego, a także potrzebę wzmocnienia roli profilaktyki.
W przedstawionym przez Botswanę oświadczeniu regionu Afryki wspomniano o rosnącym obciążeniu chorobami jamy ustnej w tej części globu. Wezwano WHO, by uznała chorobę noma (rak wodny; łac. noma, cancrum oris) za schorzenie z kategorii Zapomnianych Chorób Tropikalnych (ang. Neglected Tropical Diseases), mające wpływ na rozwój chorób niezakaźnych.
Wskazano, że osoby z chorobami jamy ustnej powinny być objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym i odpowiednimi programami środowiskowymi, a zarazem mieć dostęp do leczenia stomatologicznego. Jak podkreśliła zastępca dyrektora generalnego WHO, Zsuzsanna Jakab, „zdrowie jamy ustnej było od dawna pomijane, a nowa strategia daje szansę na ścisłe powiązanie go z jego skutkami w postaci rozwoju niezakaźnych chorób ogólnoustrojowych”.
World Dental Federation przekazała Światowej Organizacji Zdrowia szereg zaleceń dotyczących globalnej strategii zdrowia jamy ustnej. Wyraziła przy tym uznanie dla projektu, podkreślając niezbędność dostępu pojedynczych pacjentów, jak i całych społeczności do leczenia stomatologicznego oraz zaliczając dobry stan zdrowia jamy ustnej do podstawowych praw człowieka. W swoim oświadczeniu Federacja zasugerowała uwzględnienie poniższych rozwiązań.
- W swojej strategii WHO powinna postrzegać organizacje zawodowe medyków jako przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i prawidłowo klasyfikować krajowe stowarzyszenia stomatologiczne i inne organizacje zawodowe pracowników służby zdrowia.
- W odniesieniu do personelu gabinetów stomatologicznych nowa strategia WHO powinna obejmować reformę obecnych systemów wynagradzania, która pozwoli w większym niż dotąd stopniu skoncentrować się na profilaktyce.
- Zły stan zdrowia jamy ustnej może być sam w sobie uznany za czynnik ryzyka, biorąc pod uwagę jego wpływ na rozwój ogólnoustrojowych chorób niezakaźnych. Dodatkowo wskazuje to na konieczność integracji i współpracy lekarzy różnych specjalności.
- WHO powinna ponownie zająć stanowisko w sprawie rozszczepów wargi i/lub podniebienia, które występują w 1 przypadku na 700 urodzeń. Wady te wiążą się z wieloma czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, wpływ niektórych substancji chemicznych i leków oraz nieprawidłowe odżywianie w czasie ciąży. Należy pamiętać, że rozszczepy to ciężkie wady, które w przypadku braku dostępu na czas do odpowiedniego leczenia, wiążą się z wysokim wskaźnikiem śmiertelności niemowląt.