Zapraszamy do udziału w warsztatach „Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia” – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia”

Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zachęcają lekarzy dentystów do uczestnictwa w warsztatach interpersonalnych pod tytułem „Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia”. Wydarzenie to obejmuje dwa dni szkoleniowe: 7 i 8 czerwca, łącznie 13 godzin dydaktycznych. Część pierwsza warsztatów zostanie przeprowadzona w piątek 7 czerwca w godzinach 16:00–20:00, a druga następnego dnia w godzinach 09:00–15:00. Szkolenie obejmuje dwa bloki tematyczne ćwiczeń w formie warsztatów interpersonalnych.

Wydarzenie to adresowane jest do pracowników ochrony zdrowia, w tym lekarzy, lekarzy stomatologów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, a także osób posiadających tytuł magistra lub magistra inżyniera w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Warsztaty zostaną przeprowadzone przez wykładowców posiadających wieloletnią praktyczną znajomość zagadnień podejmowanych podczas szkolenia, a także doświadczenie w kształceniu m.in. studentów i doktorantów rezydentów. 

  • Dr n. med. Renata Wallner, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, jest specjalistą psychologiem klinicznym I i II stopnia w zakresie psychiatrii dorosłych. Adiunkt dydaktyczny w Katedrze i Klinice Psychiatrii UMW, zatrudniona także w Przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję koordynatora i opiekuna praktyk i staży klinicznych dla studentów, absolwentów psychologii oraz osób kształcących się w psychoterapii. 
  • Dr hab. n. med. Dorota Szcześniak, prof. UMW jest psychologiem, psychoterapeutą psychodynamicznym. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a także szkolenie w renomowanym Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Psychoterapii i Chorób Psychosomatycznych Katedry Psychiatrii UMW, zatrudniona również w Psychiatrycznym Oddziale Stacjonarnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

Jakie umiejętności nabędą uczestnicy warsztatów?

  • Rozumienie znaczenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej: analiza wpływu sposobu mówienia oraz gestów na skuteczność przekazywania informacji między personelem medycznym a pacjentem, w tym rola pierwszego wrażenia. 
  • Aktywne słuchanie i wyrażanie empatii w komunikacji: trening umiejętności aktywnego słuchania i wyrażania empatii w kontekście informowania o diagnozie oraz budowania pozytywnej relacji z pacjentem. 
  • Identyfikacja i przezwyciężanie barier komunikacyjnych: analiza barier komunikacyjnych po stronie pracownika ochrony zdrowia i pacjenta oraz opracowywanie strategii efektywnego przekazywania informacji pomimo tych barier. 
  • Pogłębianie umiejętności prowadzenia rozmowy z zastosowaniem technik podążania, odzwierciedlania i parafrazowania. 
  • Znaczenie osobowości pracownika ochrony zdrowia i pacjenta w procesie leczenia: świadomość wpływu osobowości na relację specjalista-pacjent oraz umiejętność dostosowanego komunikowania się. 
  • Poznanie sygnałów niewerbalnych i zjawiska przeniesienia w relacji specjalista-pacjent: identyfikacja subtelnych sygnałów niewerbalnych oraz zrozumienie przeniesienia i przeciwprzeniesienia w kontekście relacji terapeutycznej. 
  • Rozpoznawanie sygnałów oporu u pacjenta i radzenie sobie z oporem. 

Warsztaty „Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia” zakończą się testem wiedzy. Uczestnicy, którzy uzyskają wynik na poziomie przynajmniej 51%, przy wymaganej obecności w warsztatach na poziomie minimum 80%, otrzymają – w formie cyfrowej – poświadczenie „Sztuka Skutecznej Komunikacji w Ochronie Zdrowia” w systemie Odznaka +.

Ci z Państwa, którzy są zainteresowani tematyką podejmowaną podczas warsztatów, proszeni są o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: https://forms.office.com/e/tKrHy8Z35m. Koszt szkolenia, w którym udział może wziąć 16 osób, to 916 zł. Termin warsztatów zostanie potwierdzony na cztery dni przed ich rozpoczęciem na podany w zgłoszeniu adres mailowy. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu planowanego wydarzenia w przypadku niezebrania odpowiednio licznej grupy uczestników.

Więcej informacji na temat planowanego wydarzenia można uzyskać w Zespole ds. Szkoleniowo-Konferencyjnych Centrum Kształcenia Podyplomowego UMW, tel.: +48 71 784 19 89, e-mail: szkolenia-ckp@umw.edu.pl. Zapraszamy do udziału!