3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – rejestracja otwarta

Wiedza

3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – rejestracja otwarta

3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej - rejestracja otwarta

Stomatolodzy, higienistki, asystentki oraz technicy mogą zapisywać się na trzecią edycję Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, towarzyszącego Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2019 (Poznań, 19-21 września). – Mamy najbardziej praktyczny program naukowy dla stomatologów ogólnych, a obok świetną wystawę. Czy można chcieć więcej? – pytają organizatorzy, w tym PTS.

Idea Kongresu zaproponowana w 2016 roku przez prof. Marzenę Dominiak, prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, z każdym miesiącem zyskuje kolejnych zwolenników. W dwóch pierwszych edycjach projektu udział wzięło ponad 2000 tysiące osób, głównie stomatologów ogólnie praktykujących. W Poznaniu licznie pojawiają się również higienistki i asystentki, koncentrując się wokół Ogólnopolskiego Zjazdu Higienistek i Asystentek (rejestracja również otwarta!). Organizatorzy KUSP zachęcając do aktualizacji wiedzy (m.in. w ramach kampanii #aktualizujęwiedzę), stawiają na przekazywanie praktycznych informacji, m.in. w formule rekomendacji przygotowanych przez ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Program wydarzenia tworzą przedstawiciele najważniejszych towarzystw i organizacji stomatologicznych. Projekt wspiera również Światowa Federacja Dentystyczna FDI.

Najlepszy kongres stomatologiczny przy CEDE 2019!

– Stany nagłe, stomatologia biologiczna, leczenie pourazowych uszkodzeń zębów, powikłania, onkologia, diagnostyka, lasery – w stomatologii nie brakuje ciekawych zagadnień. Nie można w kilku słowach przedstawić programu Kongresu, ale gwarantuję, że udział w wydarzeniu się opłaca, niezależnie, czy decydujemy się na trzy dni, czy tylko jeden. Z pewnością potwierdzą to uczestnicy ubiegłorocznych sesji poświęconych: antybiotykoterapii, leczeniu ciężarnych, zaburzeniom stawu skroniowo-żuchwowego czy leczeniu zębów mlecznych. Jako pierwsi byli beneficjentami unikalnych wytycznych, czasem nawet oficjalnych rekomendacji i mogli je zastosować w gabinecie. Nieobecni muszą poczekać na naukowe publikacje bez możliwości zadania pytania ekspertom – podkreśla prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej.

W tym roku na kongresowy hit typowana jest sesja (wykłady i warsztaty) poświęcona ogólnoustrojowym stanom nagłym. Panel z udziałem ekspertów Polskiej Rady Resustytacji, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz konsultantów krajowych m.in. w dziedzinie anestezjologii czy ratownictwa medycznego, po raz pierwszy w historii stworzy rekomendacje dla zagrożeń jakie mogą pojawić się w gabinecie stomatologicznym. Obecnie takich wytycznych nie ma.

– Każdy stomatolog powinien dokładnie wiedzieć, co należy zrobić, aby zabezpieczyć pacjenta w stanie nagłego zagrożenia życia do chwili przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego – uważa dr hab. n. med. Mariusz Szuta z Katedry Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, odpowiedzialny za projekt. Po zakończeniu sesji każdy uczestnik będzie wiedział jak radzić sobie z: omdleniem pacjenta, przełomem nadciśnieniowym, napadem drgawkowym, niedocukrzeniem, zespołem hiperwentylacyjnym, zatruciem lekiem znieczulenia miejscowego, ciałem obcym w drogach oddechowych, napadem astmy oskrzelowej, ostrym zespołem wieńcowym, wstrząsem anafilaktycznym i nagłym zatrzymaniem krążenia.

W ramach Kongresu intrygująco zapowiada się również sesja „Netflix vs Evidence Based Dentistry”, podczas której mikrobiolodzy, endodonci, implantolodzy oraz socjolodzy omówią tajemnice stomatologii biologicznej, a następnie podpowiedzą stomatologom jak rozmawiać z tzw. pacjentami antyendodontycznymi, których przybywa.

W Poznaniu nie zabraknie również diagnostyki stomatologicznej, szczególnie w aspekcie błędów i powikłań.

– Nie wyobrażam sobie w obecnych czasach leczenia stomatologicznego bez diagnostyki radiologicznej. Istnieje jednak grzech pierwotny związany z tym, że radiologia stomatologiczna leży na styku stomatologii i medycyny. Błędem stomatologów jest skupianie się na obrazie zębów, natomiast całkowite pomijanie obrazu pozostałych struktur, które otaczają zęby – zauważa prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, autorka sesji „Z „rentgenem” w labiryncie kanałów korzeniowych”.

Po raz pierwszy w ramach KUSP zaplanowano także część poświęconą medynie estetycznej. FaceConcept, to propozycja dla lekarzy dentystów, którzy chcą rozszerzyć działalność gabinetu o procedury z zakresu medycyny estetycznej. Wybitni praktycy opowiedzą, w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie stosować toksynę biotulinową, mezoterapię, wypełniacze czy techniki iniekcyjne.

– Z wiedzy rodzą się potrzeby, z potrzeb wynikają inwestycje potrzebne do rozwoju. Udział w Kongresie nierozerwalnie związany jest z wystawą CEDE (135 firm, 4000 metrów kwadratowych – stan na 17 kwietnia). Przekonujemy do uczestnictwa w formule: naucz się, dotknij, porównaj, kup. Wsłuchaliśmy się w głos wystawców, program jest tak skonstruowany, aby uczestnicy wykładów i warsztatów mieli czas odwiedzić stoiska – zapewnia Ewa Mastalerz z firmy Exactus.

Program Kongresu składa się z kilku sesji wykładowych każdego dnia. Wysokość opłaty za uczestnictwo w Kongresie zależy od terminu dokonania wpłaty. Najniższe stawki obowiązują do 4 czerwca: jednodniowa (620 zł – lekarz, 558 zł – członek PTS, 290 – higienistki, asystentki, studenci, stażyści, technicy, uczniowie szkół technicznych), trzydniowa (1350/1215/460).

W ramach Kongresu odbędą się również sesje bezpłatne: sympozjum satelitarne firmy Pierre Fabre Medicament, sesja „Naukowy zawrót głowy – nowości w stomatologii”, wykłady: „Stomatolog – lekarz czy usługodawca”, „Wypalenie zawodowe lekarzy dentystów” oraz prezentacje w otwartych forach edukacyjnych Stomatologia 3.0 i Dental Club, zlokalizowanych w pawilonach 7 i 7A.

Szczegółowy program Kongresu oraz rejestracja na www.cede.pl.

Program 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES