FDI: uczniowie tracą lekcje przez chore zęby

Aktualności

FDI: uczniowie tracą lekcje przez chore zęby

ŚDZJU: bezpłatne badania i zabiegi dla kobiet w ciąży w Lublinie

50 milionów godzin lekcyjnych każdego roku tracą uczniowie na całym świecie z powodu absencji wynikającej z chorób jamy ustnej – informuje Światowa Federacja Dentystyczna FDI w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca).

Światowa Federacja Dentystyczna zaprezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej w 13 krajach, wśród rodziców posiadających dzieci w wieku 5-16 lat, w tym również z Polski. Badanie miało dać odpowiedź na pytanie, czy szkoły są miejscem, w których uczy się tego, jak dbać o zdrowe i piękne uśmiechy. Wyniki mogą zaskakiwać. Jak podaje FDI, aż 84 proc. rodziców polskich dzieci uważa, że szkoła dostarcza wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. 22 proc. jest przekonanych, że takie wiadomości przekazywane są raz w tygodniu. W międzynarodowym rankingu FDI wyprzedzamy Wielką Brytanię (29 proc.), USA (53 proc.), Australię (54 proc.), Niemcy (69 proc.), Chiny (77 proc.) i Arabię Saudyjską (81 proc.). Lepszą opinię o edukacyjnej roli szkoły mają rodzice z Maroko i Algierii (86 proc.), Indonezji (87 proc.), Brazylii i Indii (91 proc.) i Meksyku (93 proc.). Co więcej, tylko 10 proc. polskich rodziców dzieci w wieku 5-16 lat nie wie, jak często szkoła prowadzi zajęcia poświęcone profilaktyce i higienie jamy ustnej. Najgorzej w tym względzie jest również w Wielkiej Brytanii (49 proc.), a najlepiej w Meksyku (1 proc.).

– Szkoły powinny być istotnym źródłem wiedzy z zakresu zdrowia jamy ustnej na całym świecie. To niezmiernie ważne, wszak na choroby w tym zakresie cierpi 3,58 miliarda ludzi, co stanowi połowę światowej populacji. Co więcej, prawie 486 milionów dzieci cierpi z powodu próchnicy zębów mlecznych, co może powodować w późniejszym wieku przedwczesną utratą uzębienia, bólem, zakłóceniami snu, problemami ze spożywaniem posiłków oraz innymi problemami zdrowotnymi – podkreśliła dr Kathryn Kell, prezydent FDI.

Dobrą wiadomością jest to, że 71 proc.ankietowanych rodziców we wszystkich krajach (73 proc. w Polsce) zgodziło się, że szkoły powinny uczyć dzieci jak dbać o jamę ustną, a 51% uznało, że oni sami odgrywają istotną rolę w edukacji zdrowia jamy ustnej.

– Dobrych nawyków profilaktycznych i higienicznych powinniśmy uczyć jak najwcześniej. Zadaniem rodziców i pedagogów jest przypominanie dzieciom, że zęby należy: myć dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz unikać pokarmów i napojów o wysokiej zawartości cukrów. Gabinet stomatologiczny należy odwiedzać regularnie. Każdego roku dzieci na całym świecie tracą miliony godzin w wyniku absencji spowodowanej chorobami jamy ustnej – dodaje dr Edoardo Cavalle, przewodniczący jednego z zespołów FDI.

Największa organizacja stomatologiczna na świecie z myślą o nauczycielach i rodzicach przygotowała serię animowanych filmów „MouthHeroes”, które mają pomóc w edukacji. W Polsce cennm źródłem w tym zakresie jest serwis www.leczymymleczaki.pl przygotowany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz strona internetowa kampanii „Polska mówi #aaa!”, wspierającej krajowe obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. W serwisie opublikowano wiele praktycznych materiałów do wykorzystania w ramach zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach.

Źródło: FDI (informacja prasowa)