FDI: stomatologia powinna być eko. Co na to PTS?

Aktualności

FDI: stomatologia powinna być eko

Światowa Federacja Dentystyczna FDI chciałaby, aby stomatologia rozwijała się z poszanowaniem środowiska oraz praw przyszłych pokoleń do zasobów naturalnych planety. Szczegóły określa dokument „Sustainability in Dentistry”.

FDI określa trzy cele nowego projektu:

1) Zwiększanie świadomości potrzeby wdrażania zrównoważonych działań w środowisku stomatologicznym

2) Opracowanie przewodnika dla specjalistów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej w celu określenia działań, które mogą prowadzić do zrównoważonych środowiskowo wyników

3) Przeprowadzenie przeglądu aktualnej literatury i zidentyfikowanie aktualnych badań i wytycznych oraz zidentyfikowanie wszelkich luk w literaturze dotyczących zrównoważonego rozwoju w stomatologii

– Stomatologia przyjazna środowisku jest możliwa. Jest to wysiłek zespołowy, który obejmuje cały zespół medyczny i pacjentów, którym służy. FDI jest zaangażowane w podnoszenie świadomości wśród swoich członków o potrzebie „zielonego myślenia”. Wielu dentystów już teraz traktuje zrównoważony rozwój jako priorytet, stosując bardziej przyjazne dla środowiska materiały i sprzęt dentystyczny lub wprowadzając strukturalne, energooszczędne zmiany w swoich klinikach. FDI chce pomóc, dzieląc się tymi historiami sukcesu, aby pomóc w budowaniu świadomości w innych krajach, które dopiero rozpoczynają swoją podróż w kierunku zrównoważonego rozwoju  – mówi dr James Zenk, DDS, przewodniczący Komisji Praktyki Stomatologicznej FDI.

KOMENTARZ PTS:

W pełni popieramy nowy projekt FDI, a w pewnym sensie nawet wyprzedzamy jej pomysł. Moda na eko-stomatologię w Polsce jeszcze przed nami, ale już dziś PTS wspiera projekty branżowe, które tworzone są z poszanowaniem natury. Z uwagą przyglądamy się produktom Partnerów PTS, które z pewnością zmniejszają ślad węglowy w stomatologii. Są to np. produkty SPLAT (pasty BIO oraz BIOMED), ekoszczoteczki MyEcoBrush czy szczoteczki bambusowe Colgate i seria past eko SMILE. Wszystkich uczestników branży zachęcamy do zapoznania się z bardzo ciekawą grafiką przygotowaną przez FDI: https://www.fdiworlddental.org/sustainability-dentistry.

Piotr Flejszar, Dyrektor Biura ZG PTS