– Współczynniki pięcioletniej przeżywalności dla pacjentów z rakiem jamy ustnej, od wielu lat, kształtują się na niezmienionym poziomie 50 proc. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie dlatego, że jama ustna jest niedostępna do badania, na pewno nie dlatego, że rak jamy ustnej jest trudny do zdiagnozowania, ale dlatego, że na początkowym etapie rozwoju nie powoduje żadnych dolegliwości – tłumaczy dr n. med. Karolina Babiuch, specjalista w dziedzinie periodontologii, Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.
Choroby nowotworowe są jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny. Każdego roku na świecie diagnozuje się około 17 mln nowych przypadków nowotworów złośliwych, a rak jamy ustnej znajduje się na 12. pozycji wśród najczęściej występujących.
– Nie jest to nowotwór najczęstszy, natomiast problemem jest to, że większość przypadków jest diagnozowana na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju choroby. To bezpośrednio przekłada się na rokowanie. Współczynniki pięcioletniej przeżywalności dla pacjentów z rakiem jamy ustnej, od wielu lat, kształtują się na niezmienionym poziomie 50 proc. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie dlatego, że jama ustna jest niedostępna do badania, na pewno nie dlatego, że rak jamy ustnej jest trudny do zdiagnozowania, ale dlatego, że na początkowym etapie rozwoju nie powoduje żadnych dolegliwości. Takie objawy jak ból, problemy z przyjmowaniem pokarmu, problemy z mową, zaburzenia ruchomości języka, pojawiają się u pacjenta dopiero na tych najbardziej zaawansowanych etapach rozwoju choroby i dopiero wtedy ten pacjent zgłasza się do lekarza. Stąd taka ogromna lekarzy dentystów w profilaktyce onkologicznej. Jako lekarze możemy zaobserwować na błonie śluzowej jamy ustnej pewne zmiany morfologiczne, które mogą wzbudzić naszą czujność onkologiczną. Widząc zmianę białą, zmianę czerwoną, nawet najmniejsze owrzodzenie czy guzek, które nie ustępują pomimo wyeliminowania potencjalnej przyczyny w okresie 2-3 tygodni, powinniśmy być już zaniepokojeni i wdrożyć dalszą diagnostykę. Mając świadomość, że nasi pacjenci zgłaszają się na kontrole stomatologiczne przynajmniej raz w roku, poświęcając dodatkowe 5 minut na dokładne badanie błony śluzowej jamy ustnej, jesteśmy w stanie uratować komuś życie – mówi dr n. med. Karolina Babiuch, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września).
Czytaj także: 3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – dlaczego warto?