Cztery miesiące pozostały do Kongresu FDI w Stambule – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Cztery miesiące pozostały do Kongresu FDI w Stambule

Już tylko cztery miesiące pozostały do kolejnego Kongresu Światowej Federacji Dentystycznej, który tym razem odbędzie się w największym mieście Turcji – Stambule. Jak podali organizatorzy, wydarzenie to może przyciągnąć nawet 20 000 dentystów z całego świata, którzy będą mieli okazję wziąć udział w ponad 165 sesjach prowadzonych przez czołowych ekspertów w swojej dziedzinie stomatologii. Kongres potrwa od czwartku 12 września do niedzieli 15 września. 

Hasło kongresu współorganizowanego przez FDI i Tureckie Towarzystwo Stomatologiczne, „Łączenie innowacji i doskonałości” (ang. Bridging Innovation and Perfection) nawiązuje do położenia Stambułu, który zajmuje dwa przeciwległe brzegi – po europejskiej i azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor.

Jak na najważniejsze w roku wydarzenie naukowe w światowej stomatologii przystało, uczestnicy kongresu FDI będą mieli szeroki wybór prezentacji z różnych dziedzin stomatologii. Będą to: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, endodoncja, ortodoncja, pedodoncja, periodontologia, protetyka i implantoprotetyka, radiologia stomatologiczna oraz stomatologia zachowawcza (w tym wykład dr. n. med. Macieja Żarowa). Łącznie zaplanowano 165 sesji prowadzonych przez czołowych wykładowców z całego świata.

Na lekarzy stomatologów poszukujących najbardziej aktualnej, sprawdzonej wiedzy czekają też m.in. interaktywne sympozja. Wśród podejmowanej tematyki wymienić można stomatologię minimalnie inwazyjną, powikłania terapii implantoprotetycznej, leczenie kanałowe w kontekście implantoprotetyki, kompromisy w leczeniu pacjentów geriatrycznych oraz powikłania w leczeniu stawów skroniowo-żuchwowych. Dostępne będą ponadto wykłady z zakresu zdrowia publicznego, dotyczące np. etyki w stomatologii, zastosowania sztucznej inteligencji w stomatologii, zdrowia jamy ustnej osób w podeszłym wieku oraz zdrowia jamy ustnej uchodźców. Nie należy zapominać o towarzyszącej kongresowi wystawie, podczas której uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić stoiska około 250 wiodących firm medycznych. 

Cały czas dostępna jest rejestracja uczestników kongresu. Koszt udziału lekarza stomatologa spoza Turcji wynosi obecnie 400 €, po 27 maja wzrośnie on do 500 €, natomiast bilet zakupiony na miejscu to wydatek 550 €. Bilet dla młodego dentysty (absolwenta z 2020 roku oraz lat następnych) kosztuje odpowiednio: 200, 250 lub 280 €. W przypadku studenta stomatologii udział w kongresie wiąże się z wydatkiem 100, 150 lub 180 €. 

World Dental Congress 2024 zostanie przeprowadzony w Centrum Kongresowym (ICC) oraz w sąsiednim Międzynarodowym Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Lütfi Kırdar (ICEC). Aby wjechać na obszar Republiki Turcji, obywatele Polski już od kilku lat nie potrzebują wizy, ale do przekroczenia granicy wymagany jest paszport. Do Stambułu najłatwiej dostać się z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz z portu lotniczego Kraków-Balice. Połączenia te są obsługiwane zarówno przez LOT, jak i Turkish Airlines.

Więcej informacji na temat kongresu FDI można znaleźć na stronie internetowej tego wydarzenia oraz w prezentacji New ISTANBUL 2024.