„Endometr” – Sekcja Endodoncji PTS-u zaprasza do lektury swojego nowego biuletynu – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

„Endometr” – Sekcja Endodoncji PTS-u zaprasza do lektury swojego nowego biuletynu

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu członków Sekcji Endodoncji PTS-u, a zarazem chcąc upowszechniać wiedzę z zakresu leczenia kanałowego wśród członków naszego Towarzystwa, w ostatnich dniach został udostępniony pierwszy numer biuletynu „Endometr”. W premierowym wydaniu mogą Państwo zapoznać się z trzema tekstami. 

W artykule pt. „Siła konwencjonalnej endodoncji” prezes Sekcji Endodoncji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (SE PTS), dr n. med. Hubert Gołąbek, opisuje zalety konwencjonalnej endodoncji i możliwości, jakie kryją się w tej wciąż rozwijającej się dziedzinie stomatologii. 

– Endodonci biorą w obronę potencjał współczesnych metod konwencjonalnego leczenia endodontycznego, kiedy to wśród zwolenników działania chirurgicznego, w szczególności implantologicznego, możemy znaleźć głosy opowiadające się za częstszym wskazaniem do ekstrakcji zęba, niż wynikałoby to z tez głoszonych przez pierwszą grupę. Polemika w tym zakresie jest związana z niestety niedostatecznie powszechnym zaznajomieniem lekarzy dentystów z możliwościami współczesnej endodoncji – pisze prezes SE PTS.

 

Autorem drugiej pracy jest dr n. med. Wojciech Wilkoński, lekarz praktyk, ceniony wykładowca, a zarazem inicjator powstania Działu Badawczego PTE. W artykule zatytułowanym „Wprowadzenie do EBM/EBD” autor, zwolennik obu koncepcji, dowodzi znaczenia, jakie w codziennej pracy lekarzy powinna odgrywać medycyna i stomatologia oparta na dowodach. Dr Wojciech Wilkoński pisze: – Idea EBM zrodziła się, aby uporządkować i zobiektywizować dane z publikacji naukowych oraz aby zminimalizować negatywny wpływ subiektywnych opinii na sposoby leczenia.

Inauguracyjne wydanie „Endometru” zamyka praca dr. n. med. Sławomira Gabrysia, członka zarządu Sekcji Endodoncji PTS-u, a zarazem wykładowcy, który w swoich prezentacjach i warsztatach przybliża tajniki leczenia kanałowego. W artykule pt. „Kolorowy świat NiTi” autor opisuje znaczenie kolorystyki instrumentarium w odniesieniu do właściwości, rozmiarów oraz stopnia elastyczności narzędzi wykonanych ze stopu niklowo-tytanowego.

Biuletyn „Endometr” jest dostępny w całości w aplikacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Zachęcamy do zalogowania się i zapoznania z nową publikacją. Udanej lektury!