W dniach 20-22 czerwca w Parmie odbyły się: 7. Europejski Kongres Laserowy Światowej Organizacji Laserowej (World Federation for Laser Dentistry) oraz 1. Kongres International Academy of EMDOLA. Do Włoch wybrała się silna reprezentacja z Polski, w tym przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Przez trzy dni włoska Parma była światową stolicą stomatologii laserowej. Do północnej Italii przybyli wszyscy (prawie 400 uczestników z 32 krajów), którzy uważają się za miłośników tej prężnie rozwijającej się dziedziny stomatologii: praktycy, przedstawiciele ośrodków akademickich z całego świata, producenci oraz dystrybutorzy, potencjalni użytkownicy. W tym gronie nikt nie musi nikogo przekonywać, że laser to praktyczne, skuteczne i bezpieczne narzędzie pracy w rękach lekarza dentysty. W tym towarzystwie dyskutuje się w jaki sposób wymienione zalety przenosić na kolejny, wyższy poziom.
Ogromnie cieszy, że w Parmie nie brakowało polskich akcentów. Ba! Można wręcz napisać, że o Polakach było bardzo głośno. Wśród 32 wykładowców 7. Kongresu WFLD znalazły się: prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej. Członkami biało-czerwonej delegaci byli również: prof. Elżbieta Dembowska, dr Aleksandra Hormik-Rodzińska, dr Maciej Jedliński oraz dr Jacek Matys. W wydarzeniu wzięli udział również Marcin Pokora i Estera Łoskot z firmy Lasotronix, polskiego producenta lasera diodowego.
Jak mocno Polacy zaznaczyli swoją obecność w Parmie? Mocno!
Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie im. Kenji Yoshidy za pracę „Novel treatment of oral pathogens with Nd:YAG laser irradiation and irrigation with sodium hypochlorite and hydrogen peroxide”, stworzoną dzieki współpracy Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i Virginia Commonwealth University w USA.
To nie wszystko. Dr n. med. Jacek Matys nie chciał być gorzy i zdobył pierwsze miejsce w konkursie EMDOLA za pracę pt. “Photobiomodulation by 635nm (diode laser) on peri-implant bone: primary, secondary, stability and bone density analysis. A randomized clinical trial”. Warto dodać, że zakończone niedawno studia doktorskie (2017-2019 EMDOLA „master”) zostały oznaczone wyróżnieniem. Dr Jacek Matys jest jedynym Polakiem, który ukończył ten program i – co warto przypomnieć – kierownikiem merytorycznym PTS Case Study Club.
Z Parmy wracamy pełni optymizmu i energii do działania. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne mocno wierzy w rozwój stomatologii laserowej i chce ten rozwój wspierać. Nie zdradzając szczegółów – jesteśmy na dobrej drodze do polskiego programu „masterskiego” w tej dziedzinie, który mógłby ruszyć już w 2020 roku.
Czytaj także: „Master” z implantoprotetyki od PTS staje się faktem!