List dr Anny Lelli z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

List dr Anny Lelli z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej

Przed kilkoma dniami list do lekarzy stomatologów z organizacji zrzeszonych w FDI skierowała dr Anna Lella, członkini Zarządu World Dental Federation, a zarazem przewodnicząca Grupy Roboczej Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Reprezentantka Polski w najwyższych władzach Federacji przypomniała, że społeczność lekarzy dentystów będzie wkrótce obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony w 2007 roku. 

ŚDZJU to jak zawsze znakomita okazja, aby obecnym i przyszłym pacjentom przekazać wiedzę i wyposażyć w narzędzia umożliwiające skuteczną profilaktykę i kontrolę chorób jamy ustnej. Podejmowane w związku z tym Dniem działania mają zachęcić osoby, do których trafi przekaz, by priorytetowo traktowały zdrowie jamy ustnej, przestrzegając prawidłowej higieny jamy ustnej i ograniczając czynniki ryzyka.

W swoim liście dr Lella napisała: – Temat wiodący Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w latach 2024–2026 brzmi: „Szczęśliwa jama ustna to…”. To nie tylko slogan, to sposób życia. Wskazuje on na wieloaspektowy charakter zdrowia jamy ustnej, wykazując jego istotny związek z ogólnym dobrostanem. W pierwszym roku kampanii FDI zamierza rzucić światło na złożony związek, jaki zachodzi między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnoustrojowym, ponieważ „Szczęśliwa jama ustna to… szczęśliwe ciało”. 

W ciągu kolejnych trzech lat realizację projektu będzie wspierać maskotka FDI – sympatyczny, bóbr o imieniu Toothie. Wyposażony w dorodne siekacze gryzoń, występujący m.in. w filmie promującym kampanię FDI, ma zwracać uwagę nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych na cele kampanii Światowej Federacji Dentystycznej.

– FDI pragnie zachęcać lekarzy stomatologów, decydentów, partnerów oraz całe społeczeństwo do wyruszenia w podróż po zdrowsze i szczęśliwsze życie. Nasza wizja czerpie inspirację z kultowych postaci, które są od pokoleń zakorzenione w naszej świadomości. Zostały one stworzone z przekonaniem, że przekaz edukacyjny może angażować odbiorców, jeśli stać za nim będzie charyzma, która budzi ciekawość i inspiruje do działania – napisała przewodnicząca Grupy Roboczej Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

– Dołącz do nas i powitaj @ToothieBeaver na Instagramie, korzystając z tego gotowego kafelka mediów społecznościowych. Weź udział w #BrushandBoogie, aby przygotować się na ten dzień. Z niecierpliwością czekamy na Twoje plany i liczymy na Twoje wysiłki na rzecz promowania zdrowia jamy ustnej na całym świecie – dodała dr Anna Lella. 

Jak co roku aktywny udział w projekcie zaproponowanym przez Światową Federację Dentystyczną bierze Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Pod hasłem „Zdrowa jama ustna to zdrowe ciało!” realizowane będą nadal cele kampanii „Polska mówi #aaa”, w której nasze Towarzystwo przy wsparciu firm medycznych, klinik i innych podmiotów dociera z pomocą do tysięcy pacjentów w całym kraju.