Nie żyje prof. dr hab. n. med. Anna Komorowska – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Nie żyje prof. dr hab. n. med. Anna Komorowska

17 lutego 2024 r. w wieku 84 lat zmarła prof. dr hab. n. med. Anna Komorowska, inicjatorka, współzałożycielka i pierwsza prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (PTO), wybitna ekspertka w zakresie ortodoncji, która swoje życie zawodowe związała przede wszystkim z lubelskim środowiskiem medycznym.

Prof. Anna Komorowska była pierwszym kierownikiem utworzonego w 1975 r. Zakładu Ortopedii Szczękowej Akademii Medycznej w Lublinie. Jej wkład w rozwój polskiej ortodoncji był nieoceniony, a praca i zaangażowanie przyczyniły się do podniesienia standardów w tej dziedzinie stomatologii w naszym kraju. Profesor Anna Komorowska wyznaczyła standardy dla wymiany wiedzy i doświadczeń w społeczności ortodontycznej, budując mosty między nauką a praktyką.

Aktywność prof. Komorowskiej na arenie międzynarodowej zaowocowała aktywnym członkostwem PTO w strukturach Europejskiej Federacji Towarzystw Specjalistów w Ortodoncji (EFOSA) oraz Światowej Federacji Ortodontycznej. Brała aktywny udział w organizacji wielu zjazdów PTO oraz w organizacji 90. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS) w 2014 r. w Warszawie.

Zasługi prof. Anny Komorowskiej w nauczaniu podyplomowym wielu pokoleń polskich ortodontów sprawiły, że prestiż i znaczenia ortodoncji we współczesnej stomatologii znacznie wzrosły. Prof. dr hab. n. med. Komorowska walnie przyczyniła się do stworzenia biuletynu, który w 1999 r. został przekształcony w pierwsze w Polsce naukowe czasopismo ortodontyczne pt. „Ortodoncja Współczesna”. W 2005 r. periodyk ten został przekształcony w „Forum Ortodontyczne”, którego redaktorem naczelnym była prof. Komorowska (od 2012 r. pełniła funkcję redaktora honorowego).

Współpracownicy prof. Komorowskiej podkreślali Jej wyjątkową osobowość, siłę ducha i poczucie humoru. Jej poświęcenie, pasja i nieustanne dążenie do doskonałości oraz niezwykłe poczucie humoru pozostaną niezapomniane.

Podnoszenie standardów w praktyce klinicznej oraz kształceniu w tej dziedzinie stomatologii kolejnych pokoleń lekarzy sprawiły, że prof. Anna Komorowska pozostawiła niezatarty ślad w historii polskiej i europejskiej ortodoncji.

Bliskim i współpracownikom prof. Anny Komorowskiej społeczność PTS składa wyrazy współczucia.

Pogrzeb Pani Profesor Anny Komorowskiej odbędzie się w 22 lutego, tj; najbliższy czwartek  o godzinie 11.00 na Cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Źródło: https://dentonet.pl/nie-zyje-prof-dr-hab-n-med-anna-komorowska/#gref