Trwają intensywne przygotowania do krajowych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2019 (20 marca). Już teraz przedszkola, szkoły, urzędy oraz inne podmioty, mogą zgłaszać swoje inicjatywy na interaktywną mapę kampanii „Polska mówi #aaa!”. O szczególne zaangażowanie pedagogów apeluje Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Patron Honorowy akcji.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), to najlepszy moment w roku na rozmowę o tym, jak ważny jest zdrowy uśmiech. Z tą właśnie myślą, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wraz z partnerami, przygotowało projekt „Polska mówi #aaa”, który ułatwia aktywne włączenie się w celebrację Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Na kilka tygodni przed finałem akcji, orgnizatorzy koncentrują swoją uwagę na placówkach opiekuńczo-edukacyjnych. To właśnie dla nich przygotowywane są materiały edukacyjno-informacyjne. Na projekty realizowane przez wychowawców wraz z dziećmi czeka interaktywna mapa kampanii. Do wspólnego świętowania zaprasza m.in. Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, która objęła kampanię Honorowym Patronatem.
– Piękny uśmiech, to zdrowy uśmiech. To hasło, które do dzieci powinno być przekazywane z ust nie tylko rodziców, ale również wychowawców i nauczycieli. Przedszkola i szkoły bez wątpienia są miejscem, w których powinno rozmawiać się o higienie, profilaktyce czy zdrowym żywieniu. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest idealnym momentem na połączenie wiedzy pedagogów, wspieranych przez specjalistów, z dziecięcą kreatywnością. Każdy projekt, niezależnie od formy, buduje właściwe postawy prozdrowotne młodych ludzi, które mam nadzieję, zaowocują w przyszłości – podkreśla Marek Michalak.
Jak szkoły mogą włączyć się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2019? W pierwszej kolejności nauczyciele i wychowawcy powinni odwiedzić stronę www.polskamowiaaa.pl, a następnie pobrać z niej niezbędne materiały edukacyjne (bliżej 20 marca będzie ich więcej). Kolejnym krokiem będzie opracowanie wraz z dziećmi wspólnego projektu i zgłoszenie go na mapę kampanii. Może to być najzwyklejsza pogadanka, wizyta dentysty lub higienistki, konkurs na najlepszy plakat czy quiz. Warto zainspirować tematem dziennikarzy szkolnej gazetki lub radiowęzła. W poprzednich latach, z okazji ŚDZJU w szkołach odbywały się zawody sportowe i marsze.
– W realizowanych projektach warto podkreślać podstawowe kwestie dotyczące zdrowia jamy ustnej, spójne z przkazem tegorocznych obchodów. Pedagodzy powinni skupić się na ostrzeganiu przed konsekwencjami niezdrowego żywienia, przede wszystkim przed nadmiernym spożywaniem słodzonych, gazowanych napojów. Warto uzmysławiać dzieciom i młodzieży, jakie ilości cukru kryją się w “puszkach”, sokach, płatkach śniadaniowych czy ketchupie. Tym bardziej, że jednym z haseł kampanii jest „Mniej cukru – więcej uśmiechu”. Bez wątpienia należy również przypominać podstawowe zasady profilaktyki i higieny jamy ustnej. Wszelkie informacje dostępne będą w broszurze zamieszczonej na stronie kampanii – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Czytaj także:
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019 – preludium
O co chodzi z obchodami ŚDZJU i kampanią „Polska mówi #aaa!”?
Szczegółowe informacje dotyczące kampanii i Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej
- Informacje podstawowe, mapa kampanii – polskamowiaaa.pl
- Oficjalny profil kampanii na Facebook – https://www.facebook.com/events/289762945020256/
- Inspiracje, FAQ – https://pts.net.pl/kampania-polska-mowiaaa/
- Informacja rozpoczynająca kampanię – https://pts.net.pl/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-2019-preludium/