PTS szykuje portal case study. Zostań jego autorem!

Wiedza

PTS szykuje portal case study!

case study - studium przypadku PTS

Opisy kliniczne (prace kazuistyczne), techniki lecznicze i zabiegowe wideo – znajdą się na portalu, który przygotowuje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Co unikalne, wszystkie opublikowane prace będą poddane recenzji. – Autorem może być każdy – zachęcają twórcy projektu.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne nie zwalnia tempa. Portal z opisami przypadków, który jeszcze nie ma nazwy, ponieważ ta zostanie wyłoniona w wyniku konkursu, to kolejny projekt realizowany przez „odnowioną” społeczność towarzystwa.

– Obowiązkiem PTS jest krzewienie wiedzy oraz dobrych standardów leczenia. Portal case study będzie wpisywał się w tę statutową misję – zapewnia prof. Marzena Dominiak.

Prezydent PTS podkreśla, że portal w znacznym stopniu będzie różnił się od wiedzy przekazywanej w podobny sposób np. w mediach społecznościowych, przede wszystkim tym, że publikowane będą jedynie prace recenzowane. Twórcy nie stawiają jednak żadnych barier potencjalnym autorom.

– To nie jest projekt wyłącznie dla pracujących na uczelni lub wyłącznie dla endodontów czy implantologów. O ewentualnej publikacji przypadku zdecyduje jakość. Docelowo chcemy, aby dla każdego autora publikacja była nobilitacją oraz powodem do dumy – podkreśla prof. Marzena Dominiak.

PTS będzie zabiegał również o to, aby zamieszczenie tekstu w portalu spełniało wymogi publikacji określonych w warunkach realizacji specjalizacji stomatologicznych. Jak wiadomo, uczestnicy specjalizacji muszą takie publikacje przedłożyć (są warunkiem ukończenia nauki), jednak nie wszyscy mają taką możliwość.

Czy portal PTS będzie polskim odpowiednikiem niezwykle popularnego serwisu (właściwie społeczności) „Style Italiano”?

– Chcemy tworzyć własne standardy, ale oczywiście nie zamykamy się na dobre wzorce – zapewnia dr n. med. Jacek Matys, który jest odpowiedzialny za przygotowanie portalu i będzie jego opiekunem merytorycznym. – Do recenzji, a następnie publikacji będziemy przyjmować: opisy kliniczne (prace kazuistyczne), techniki lecznicze oraz filmy zabiegowe. Prace powinny przedstawiać metody leczenia stomatologicznego pacjenta. W ich strukturze należy zawrzeć: tytuł, słowa kluczowe, streszczenie, wprowadzenie, opis przypadku, dyskusję oraz literaturę. Opis nie powinien być dłuższy niż 1500 słów zawierać maksymalnie 12 zdjęć o wysokiej jakości. Jeden opis może przygotować do pięciu autorów – wylicza instrukcje dla autorów.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ

– Mamy już kilka prac, ale zdecydowanie czekamy na więcej – podkreśla dr Matys.

Portal, przynajmniej na początku, będzie częścią strony internetowej www.pts.net.pl. Dostęp do artykułów będzie bezpłatny.

Konkurs na nazwę portalu zostanie wkrótce ogłoszony na oficjalnym profilu Facebook Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.