Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym to sytuacje, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje (zarówno dla pacjenta, jak i lekarza) i na których wystąpienie powinien być przygotowany każdy praktyk. Warto przy tym wiedzieć, jak często stomatolodzy mają do czynienia ze zdarzeniami wymagającymi wsparcia zespołu ratownictwa medycznego, w jakich okolicznościach do nich dochodzi oraz jakie są najczęstsze przyczyny takich sytuacji.
Odpowiedź na te pytania uzyskamy biorąc udział w ogólnopolskim badaniu ankietowym poświęconym stanom nagłego zagrożenia zdrowotnego w praktyce zawodowej lekarzy dentystów w Polsce. To pierwsze tego typu badanie w skali całego kraju i z tego względu zostało ono objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Do udziału w ankiecie gorąco zachęcamy wszystkich lekarzy dentystów posiadających czynne prawo wykonywania zawodu.
Badanie prowadzi Krzysztof Palimonka, ratownik medyczny, a razem doktorant na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pod kierunkiem dr. hab. n. med. Mariusza Szuty, Ordynatora Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.
Każdy z uczestników badania otrzyma bezpłatny dostęp do jego wyników oraz opracowanych na ich podstawie zaleceń. Ankieta w formie elektronicznej jest już dostępna pod adresem https://s.onfly.pl/Dentysci/, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 20–30 minut. Ankietę można wypełnić zarówno na komputerze, jak i urządzeniach przenośnych z dostępem do internetu.