Wydawałoby się, że w dziedzinie edukacji stomatologicznej wymyślono już wszystko i trudno o unikalną formułę przekazywania wartościowej wiedzy. Nic z tych rzeczy, Organizator Wrocławskich Dni Implantologii – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, które w maju (31 maja – 1 czerwca) 2019 roku wracają do kalendarza po kilku latach przerwy, nie ma wątpliwości, że „Osteokonfrontacje” zainspirują lekarzy dentystów do poszukiwania własnych rozwiązań medycznych, nawet w sytuacjach, w których wydawałoby się, że postępowanie zgodnie ze sztuką byłoby najwłaściwsze.
Bez zbędnego owijania w bawełnę – Radosław Jadach, Michał Szczutkowski, Hubert Kubica, Krzysztof Awiłło, to nazwiska, które doskonale są znane lekarzom stomatologom zajmującym się na co dzień implantologią. Wszyscy od lat z powodzeniem prowadzą własne praktyki, a cennymi doświadczeniami chętnie dzielą się z uczestnikami rozmaitych kongresów czy konferencji. To właśnie wymienieni specjaliści, dobrani w pary, w pięknych wnętrzach wrocławskiego hotelu Haston usiądą naprzeciwko siebie, aby udowodnić, że sukces w leczeniu można osiągnąć podążając różnymi drogami. Zostaną twórcami unikalnych i pasjonujących osteokonfrontacji poświęconych implantacji natychmiastowej przy utracie pojedynczego zęba oraz podniesienia dna zatoki z implantacją lub bez.
– Istotą WDI 2019 jest pokazanie i porównanie różnych, choć niekoniecznie diametralnie innych, podejść do tego samego problemu. Tematy zostały wybrane z powodu ich ciągłej atrakcyjności i codziennej konieczności podejmowania decyzji przez lekarzy zajmujących się implantoprotetyką. Nawet w fachowym piśmiennictwie możemy spotkać różne podejścia do tego samego zagadnienia. Dlaczego o tym nie dyskutować z lekarzami, którzy na co dzień mają z tym do czynienia? – mówi dr n. med. Maciej Stupka, moderator paneli Osteokonfrontacje, specjalista w chirurgii stomatologicznej, implantologii oraz różnych procedurach odbudowy i regeneracji tkanki kostnej.
Zamysłem organizatorów WDI nie jest ustalenie konsensusu postępowania w danym problemie medycznym ale zwrócenie uwagi uczestnikom na inne, alternatywne, mniej lub bardziej odmienne podejście do zagadnienia. Chcemy „zmusić” do myślenia, a nie do ślepego stosowania ustalonych procedur.
– Standaryzacja jest konieczna, także w stomatologii, ale nie może rozgrzeszać z poszukiwania innych, nowatorskich rozwiązań w miejscach gdzie wydaje się, iż już wszystko jest jasne, ustalone i nie podlega dyskusji. Oczywiście w granicach, rozsądku, prawa i bezpieczeństwa pacjentów – dodaje Maciej Stupka.
Prof. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Wrocławskich Dni Implantologii, prezydent PTS, zwraca uwagę, że to detale sprawiają, że zawód stomatologa jest tak szalenie interesujący.
– Możliwość spojrzenia w inny sposób na dany problem kliniczny znakomicie motywuje do nauki. Dlatego właśnie, w ramach jednego tematu, głos oddamy wybitnym ekspertom. Nie po to, aby usłyszeć jak się spierają, ale aby zobaczyć jak pięknie się różnią. W takiej formie edukacji doszukujemy się cennego źródła wiedzy dla uczestników Wrocławskich Dni Implantologii. WDI prze zlata były miejscem spotkań ludzi dążących do rozwoju oraz poszerzania własnych horyzontów wiedzy. We Wrocławiu prezentowane były znakomite wykłady, podejmowano istotne tematy, analizowano cenne przypadki kliniczne. Pragniemy wskrzesić dobrego ducha polskiej implantologii już w maju 2019 roku – podkreśla prof. Marzena Dominiak.
Wrocławskie Dni Implantologii to nie tylko wspominane osteokonfrontacje, ale także wykłady znakomitych specjalistów oraz warsztaty dla lekarzy. Szczegółowy program wydarzenia zostanie ogłoszony wkrótce. Wydarzenie odbędzie się w hotelu Haston, którego wnętrza wypełniają przepiękne, oryginalne modele klasycznych samochodów.