Zarządzanie bezpieczeństwem w gabinecie w dobie pandemii [webinar]

COVID-19

Zarządzanie bezpieczeństwem w gabinecie w dobie pandemii [webinar]

Praca gabinetów stomatologicznych w okresie pandemii koronawirusa jestprzedmiotem wielu dyskusji. Wszystkim zależy na zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa personelowi i pacjentom. Poza oczywistymi środkami ochrony osobistej, rynek oferuje wiele rozwiązań w zakresie specjalistycznego sprzętu do oczyszczania, dezynfekcji i sterylizacji zarówno powierzchni jak i powietrza. Temat ten podczas webinaru „Zarządzanie bezpieczeństwem w gabinecie w dobie pandemii w tym zarządzanie aerozolami”już w najbliższy poniedziałek (15 czerwca) omówią prof. Marzena Dominiak oraz dr n. med. Jacek Matys.

Większość gabinetów ogranicza swoje procedury do dezynfekcji narzędzi, blatów roboczych i bezpośredniego otoczenia unitu stomatologicznego, pomijając zupełnie kwestie związane z zagrożeniami przenoszonymi drogą powietrzną. Specyfika pracy stomatologa wiąże się z generowaniem olbrzymich ilości aerozoli – zwłaszcza praca narzędziami rotacyjnymi oraz ultradźwiękowymi przyczynia się do rozprzestrzeniania potencjalnie zakażonych mikrokropelek śliny. Coraz popularniejsze rozwiązania – takie jak fumigacja czy ozonowanie – pomimo tego, że bardzo skuteczne pod kątem biobójczym, nie zapewniają stałej ochrony, a stanowią raczej grunt pod przygotowanie gabinetu przed i po pracy. Konieczność wyłączenia pomieszczeń z użytkowania oraz czasochłonność obu procesów stanowi o ich niepraktyczności w codziennym stosowaniu. Dlatego szczególnie istotne jest skupienie się na urządzeniach zapewniających ciągłą ochronę, z których możemy korzystać w trakcie prowadzenia wszystkich czynności zawodowych. Są to m.in. oczyszczacze powietrza, przepływowe lampy generujące fale UV-C oraz urządzenia do sterylizacji powietrza.

Co tak naprawdę musimy mieć w gabinecie, co powinniśmy, a co możemy mieć?Czy warto inwestować w urządzenia, które jednocześnie sterylizują i oczyszczają powietrze w przestrzeni gabinetu? Czy to chwyt marketingowy czy jednak zapewnienie większego bezpieczeństwa? Czy zarządzanie aerozolami to kwestia, nad którą warto się zastanowić przy codziennych procedurach przyjmowania pacjentów?Już w najbliższy poniedziałek (15 czerwca) na te i inne pytania odpowiedzą prezydent PTS-u prof. Marzena Dominiak oraz opiekun merytoryczny PTS Case Study Club dr n. med. Jacek Matys.

Webinar„Zarządzanie bezpieczeństwem w gabinecie w dobie pandemii w tym zarządzanie aerozolami” – organizowany we współpracy PTS-u, firmy Marrodent oraz portalu Dentonet.pl – rozpocznie się o godz. 19:00.Udział w webinarze jest bezpłatny – wystarczy zapisać się do dedykowanego wydarzenia na Facebooku oraz obserwować profil Dentonetu.Webinar będzie tam dostępny w formie posta. Zapraszamy!