Zdalna konferencja PTS „Stomatologia walczy z otyłością” już 6 października – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Zdalna konferencja PTS „Stomatologia walczy z otyłością” już 6 października

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zaprasza lekarzy dentystów do udziału w zbliżającej się konferencji pod tytułem „Stomatologia walczy z otyłością”. Wydarzenie to będzie dostępne live na platformie Zoom w piątek 6 października 2023 roku. 

Otyłość to poważny problem społeczny, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie chorego, w tym stan jamy ustnej. Z danych Eurostatu (2019) wynika, że na Starym Kontynencie otyłość (wskaźnik BMI ≥ 30) w największym stopniu dotyczy mieszkańców Malty (28,9%), Wielkiej Brytanii (27,8%) oraz Węgier (26,4%). Najrzadziej z otyłością mierzą się obywatele Bośni i Hercegowiny (17,8%), Mołdawii (18,9%) i Szwajcarii (19,5%). W Polsce o otyłości można mówić w przypadku niemal co czwartego mieszkańca (23,1%), ale niepokojący wzrost skali tego zjawiska, wpisanego przez WHO na listę chorób, obserwować można w przypadku osób nastoletnich, a nawet dzieci. 

Wpływowi nadmiernej masy ciała na zdrowie jamy ustnej pacjenta (a także lekarza stomatologa) poświęcona będzie konferencja dostępna online na platformie Zoom. Wydarzenie to, odbywające się w dniu 6 października, otworzą prof. dr hab. Marzena Dominiak i prof. dr hab. Tomasz Konopka. W pierwszym wykładzie konferencji o otyłości jako wielospecjalistycznym problemie współczesnej medycyny opowiadać będzie prof. dr hab. Marek Bolanowski z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami UM we Wrocławiu. Z kolei dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka z Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM w swoim wystąpieniu podkreśli znaczenie diety w profilaktyce próchnicy. 

Następnie prof. dr hab. Marzena Dominiak z UM we Wrocławiu omówi temat otyłości w planowych zabiegach chirurgii jamy ustnej, w tym rolę tkanki tłuszczowej w regeneracji stomatologicznej. Natomiast prof. dr hab. Tomasz Konopka z UM we Wrocławiu przybliży relację dwukierunkową: otyłość a zapalenie przyzębia. Sesję przedpołudniową zamknie czas na dyskusję.

W dalszej kolejności głos zabierze troje ambasadorów odbywającej się zimą kampanii antyotyłości i promocji aktywności fizycznej wśród lekarzy stomatologów: dr n. med. Monika Puzio, dr n. med. Bartosz Suliborski oraz lek. dent. Paweł Bubula. Dr hab. n. med. Maciej Michalik z CM UMK w Toruniu przybliży uczestnikom konferencji temat postępu, jaki dokonuje się w chirurgii bariatrycznej, a wpływ chirurgii bariatrycznej na zdrowie jamy ustnej omówi dr n. med. Katarzyna Fejfer z UM w Białymstoku. 

Po kolejnej przerwie na dyskusję o efektach prowadzonej wiosną i latem kampanii PTS w zakresie antyotyłości i promocji aktywności fizycznej wśród dentystów opowie czworo lekarzy: dr hab. n. med., prof. UMŁ Anna Janas-Naze, lek. dent. Jagna Nieścieronek, lek. dent. Edyta Rychcik-Zygadło oraz lek. dent. Oskar Pluciński.

Także dalszy ciąg konferencji będzie koncentrować się na zdrowiu lekarzy stomatologów. Na temat chorób zawodowych dentystów mówić będzie lek. dent. Anna Lella, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Rekomendacje podjęcia aktywności fizycznej przez każdego lekarza stomatologa przedstawi dr Ireneusz Cichy z AWF we Wrocławiu, a przed dyskusją zamykającą konferencję będzie miało miejsce wystąpienia pozostałych ambasadorów kampanii antyotyłości i promocji aktywności fizycznej wśród lekarzy dentystów: prof. dr. hab. Tomasza Gedrange, prof. dr. hab. n. med. Marcina Mikulewicza oraz lek. dent. Jakuba Łady.

Zakończenie konferencji „Stomatologia walczy z otyłością” jest planowane na godzinę 17:00. Szczegółowy problem tego wydarzenia dostępny jest na naszej stronie. Aby wziąć w nim udział, należy dołączyć do spotkania na platformie Zoom, kod dostępu: 457437.

Zachęcamy wszystkich lekarzy dentystów zainteresowanych tematyką zwalczania otyłości do udziału w bezpłatnej konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.