6 marca rozpoczęła się druga edycja akcji zdrowotno-edukacyjnej „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

6 marca rozpoczęła się druga edycja akcji zdrowotno-edukacyjnej „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”

6 marca rozpoczęła się druga edycja akcji zdrowotno-edukacyjnej „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. W ramach kampanii bezpłatne przeglądy stomatologiczne przejdzie około 1000 dzieci w wieku od 3 do 12 lat. W pierwszej edycji akcji przebadano ponad 700 dzieci, a ponad 100 przeszło kompleksowe leczenie uzębienia.

Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne we współpracy z firmami Septodont oraz enel-med stomatologia. Akcja realizowana jest w ramach grantu firmy Septodont w wysokości 50 tys. euro, który w całości zostanie przeznaczony na bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz leczenie dentystyczne.

 

Edukacja dzieci i ich opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych jest kluczowa. Po zakończeniu pierwszej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” co dziesiąte dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego, a co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy, przekraczający potrzebę leczenia zachowawczego dla ponad 6 zębów. To wyraźnie świadczy o potrzebie intensyfikacji działań profilaktycznych i edukacyjnych wśród dzieci i ich opiekunów – podkreśla prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, z-ca kierownika Komitetu Edukacyjnego FDI (Światowa Federacja Dentystyczna).

 

 

Start drugiej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” i zapisy na bezpłatne przeglądy stomatologiczne, kwalifikujące do darmowego leczenia zębów u dzieci w wieku 3-12 lat rozpoczynają się 6 marca. Aby wziąć udział w programie wystarczy, że rodzic zgłosi swoje dziecko, które ma ubytki próchnicowe lub mimo wielu prób nie chce poddać się leczeniu, poprzez krótki formularz dostępny na stronie https://www.usmiechdladziecka.pl/. W ciągu 48 godzin od rejestracji zgłoszenia, konsultant centrum medycznego enel-med oddzwoni i umówi dziecko na bezpłatny przegląd stomatologiczny w jednej z placówek sieci na terenie całej Polski. Jest to bezpłatna wizyta kwalifikująca do dalszego ewentualnego leczenia stomatologicznego. Jeśli pacjent zakwalifikuje się do programu „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”, w ostatnim etapie zostanie poddany leczeniu, które również jest bezpłatne. Limit wizyt kwalifikujących do bezpłatnego leczenia wynosi 1000 osób, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

 

W pierwszej edycji akcji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”, zgłosiło się 1 201 dzieci z całej Polski. Przebadanych zostało 726 najmłodszych Polaków w wieku od 3 do 12 lat, a 108 przeszło kompleksowe leczenie. Razem 1 080 zębów zostało wyleczonych z próchnicy, co dało średni koszt 1 851 zł na jednego uczestnika.

 

 

Wiedza dotycząca prawidłowej higieny jamy ustnej, znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych oraz zdrowych nawyków żywieniowych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu poważnym problemom zębów u najmłodszych. Świadomość tych zagadnień może przyczynić się do zmniejszenia potrzeby pilnego leczenia oraz ograniczenia wskaźnika próchnicy, co jest istotne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej już od wczesnego dzieciństwa. Dlatego edukacja w tym obszarze jest niezwykle istotna, mając długoterminowy wpływ na zdrowie stomatologiczne dzieci i ich dalsze życie – mówi lek. Anna Wrycza-Socha, dentysta Centrum Stomatologii ENEL-MED.

Niedostateczna opieka stomatologiczna we wczesnym dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje. Opóźnione leczenie może skutkować nieprawidłowościami podczas wyrzynania się kolejnych zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu wad zgryzu czy problemom z wymową. Dodatkowo również aspekt psychologiczny jest tu istotny. U najmłodszych dyskomfort w jamie ustnej zarażonej próchnicą uniemożliwia koncentrację nawet na prostych zajęciach. Dzieci odmawiają szczotkowania zębów, a nawet spożywania twardych pokarmów.

 

 

Próchnica dziecięca jest szczególnie istotnym zagadnieniem z uwagi na jej większą zaraźliwość oraz potrzebę szybkiego leczenia w porównaniu z próchnicą u dorosłych. Zęby mleczne u dzieci są bardziej podatne na działanie bakterii, a ich struktura jest delikatniejsza, co sprawia, że próchnica może postępować szybciej niż u dorosłych. Ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, że odpowiednie i terminowe leczenie próchnicy u dzieci ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów oraz zapobiegania poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. Profilaktyka, a także regularne wizyty u dentysty od najmłodszych lat są niezmiernie istotne, aby uniknąć powikłań związanych z próchnicą dziecięcą oraz zapewnić zdrowy rozwój jamy ustnej dziecka – mówi Kamila Wojtulewska-Hańczaruk, Vice President of Sales DACH, CEE, CIS w firmie Septodont.

 

Więcej informacji o akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://www.usmiechdladziecka.pl/.