Mocne fundamenty „Zdążyć przed próchnicą” (PTS i PTSD)

Aktualności

Mocne fundamenty „Zdążyć przed próchnicą”

Przedstawiciele kilkudziesięciu urzędów, również konstytucyjnych, instytucji oraz przedsiębiorstw, wzięli udział w spotkaniu inaugurującym tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Dyskusja toczyła się wokół idei projektu „Zdążyć przed próchnicą”. Gospodarzami spotkania były: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD).

Jak skutecznie przeprowadzić unikalny w skali kraju projekt edukacyjny dla rodziców w ciąży oraz rodziców dzieci 0-3 poświęcony zdrowiu jamy ustnej? Razem! – tak brzmi najwłaściwsza odpowiedź i PTS i PTSD nie mają co do tego wątpliwości.

– Postanowiliśmy zaprosić przedstawicieli wielu różnych instytucji oraz firm, z którymi pragniemy zbudować mocne fundamenty naszego projektu. „Zdążyć przed próchnicą” jest bardzo ambitną propozycją, być może jedyną, która wypełnia lukę systemową w omawianym zakresie. Wymaga jednak interdyscyplinarnego zespołu i rąk do pracy. Bardzo cieszy nas pozytywny odzew na apel o podjęcie współpracy w zakresie realizacji pomysłu. To daje nam dużo optymizmu i nadziei – komentuje spotkanie prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

Faktycznie, w części dyskusyjnej, zaproszeni goście nie szczędzili pochwał dla autorów inicjatywy, zgadzając się, że docelowa grupa programu „Zdążyć przed próchnicą” jest właściwa. Z sali padły deklaracje pomocy i wsparcia na różnych etapach prac. Tym bardziej, że prof. Dorota Olczak-Kowalczyk nie pozostawiła wątpliwości, że problem jest poważny, a temat aktualny.

– Nauka nie ma wątpliwości, że zdrowie kobiety w ciąży (ogólne i jamy ustnej), styl jej życia i zachowania zdrowotne są determinantami zachowań zdrowotnych w odniesieniu do dziecka i zdrowia jego jamy ustnej. Musimy zrobić co w naszej mocy, aby zrozumieli to wszyscy profesjonaliści: lekarze i lekarze dentyści, pediatrzy, ginekolodzy i położnicy, pielęgniarki i położne, higienistki, ale przede wszystkim społeczeństwo. Aktualne badania pokazuja, że mamy z tym poważny problem – podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent PTSD.

W spotkaniu, które odbyło się dzięki gościnnośi Naczelnej Izby Lekarskiej uczestniczyli przedstawiciele niżej wymienionych urzędów, instytucji oraz firm:

Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw Pacjenta
Naczelna Izba Lekarska
Polskie Towarzystwo Położnych
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH
Sekcja Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników
Fundacja Misja Medyczna
Fundacja Droga do lepszego
Niebieskie Pudełko
Medicover Polska
Enel Med
Oral-B Polska
Gabinety Partnerskie OralB
Mars Wrigley
Colgate – Poland & Baltics
Queisser Pharma
Sensodyne Polska
HappyDental.pl
InDent
Curaprox Polska
Splat Polska
Klinika SMYLO – stomatologia i ortodoncja
Medonet

Przypomnijmy,  podstawowym celem projektu „Zdążyć przed próchnicą” będzie edukacja oczekujących na potomstwo oraz rodziców dzieci w wieku 0-3 lata, w sposób bezpośredni (przekazy medialne, www, materiały edukacyjne) oraz pośredni – poprzez szkoły rodzenia czy oddziały położnicze w całej Polsce.

– Wierzymy, że cała inicjatywa, zaplanowany na kilka lat, będziemy realizować przy współpracy z partnerami i akceptacją najwyższych władz. Apelujemy o aktywne włączenie się w proces wspólnego budowania zdrowego, uśmiechniętego społeczeństwa od podstaw. Wypełnijmy skutecznie systemową lukę, uprzedźmy chorobę, która dotyka prawie połowę światowej populacji i większość polskich dzieci. Zróbmy wszystko, co możliwe, aby ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ – podkreślają prof. Marzena Dominiak oraz prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Więcej zdjęć ze spotkania na profilu FB Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

 „ZDĄŻYĆ PRZED PRÓCHNICĄ” – to oficjalne hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „Polska mówi #aaa!”. Organizatorami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS), tym razem w duecie z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej (PTSD) oraz Partnerami. PTS i PTSD zwracają uwagę na brak systemowych działań uświadamiających konieczność troski o zdrowie jamy ustnej w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka do 3. roku życia. Zdaniem ekspertów, zaniedbanie właściwiej higieny, profilaktyki czy diety w tym okresie stanowi podstawowy czynnik ryzyka wystąpienia choroby próchnicowej w późniejszych latach. Wedle najnowszej literatury i doniesień naukowych, choroby jamy ustnej mogą mieć również wpływ na występowanie i rozwój chorób ogólnych.

Czytaj także: “Zdążyć przed próchnicą” na ŚDZJU 2020!