Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w obliczu koronowirusa

Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w obliczu pandemii koronawirusa

ŚDZJU: bezpłatne badania i zabiegi dla kobiet w ciąży w Lublinie

Szanowni Państwo,

jak ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pandemia COVID-19 na świecie stała się faktem. Sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się wirusa stała się tematem numer jeden na świecie. To zrozumiałe, zdrowie i życie ludzkie są najwyższymi wartościami. Organizatorzy nawet najbardziej najciekawszych projektów oraz inicjatyw muszą to zrozumieć. Zdajemy sobie sprawę z tego również My – Organizatorzy oraz Partnerzy tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, w ramach których realizujemy kampanię „Polska mówi #aaa!” oraz projekt „Zdążyć przed próchnicą”.

Z oczywistych przyczyn tegoroczne obchody nie przebiegają zgodnie z naszym planem. Musieliśmy odroczyć w czasie wszelkie autorskie wydarzenia o charakterze zgromadzeń publicznych. Nie odbędą się również niektóre wydarzenia realizowane przez Partnerów kampanii oraz autorów inicjatyw zgłaszanych na mapie kampanii (www.polskamowiaaa.pl), w tym bezpłatne konsultacje w Gabinetach Partnerskich OralB oraz placówkach LUX MED Stomatologia (w sumie ok. 80 placówek w całym kraju). Odwołano także konferencje i eventy profilaktyczne. Wiemy, że działalność ograniczają lub wręcz zawieszają gabinety stomatologiczne. Dodatkowo, mamy pełną świadomość, że kwestie zdrowia jamy ustnej, wobec światowej pandemii koronowirusa, nie mają szansy przebić na pierwsze strony gazet i do serwisów informacyjnych. Nawet jeżeli mówimy o próchnicy – chorobie, na którą cierpi połowa światowej populacji.

To nie są optymalne warunki do świętowania Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Rozsądnie „ustępujemy” miejsca zatem wszelkim informacjom, zaleceniom i rekomendacjom związanym z bezpieczeństwem zdrowia i życia ludzkiego. Wspieramy komunikację poświęconą profilaktyce zakażeń COVID-19, najważniejsze newsy publikujemy we własnych kanałach informacyjnych. Uważamy, że jest to podstawowe zadanie każdego towarzystwa naukowego, a takimi są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Podobnie myślą Partnerzy kampanii.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej świętować będziemy zatem dużo skromniej niż w poprzednich latach. Zwracamy jednak uwagę, że temat przewodni tegorocznych obchodów jest tak ważki i zaniedbany, że właściwie jest ponadczasowy. Z pewnością nie zabraknie nam motywacji, aby przypominać go również w kolejnych tygodniach i miesiącach, gdy – jak mamy nadzieję – sytuacja epidemiologiczna wróci do oczekiwanej przez wszystkich normy.

Przypominamy, że w tym roku podejmujemy temat opieki stomatologicznej w ciąży. Naszym zdaniem to zagadnienie bardzo istotne ze względów społecznych. Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko kolonizacji jamy ustnej bakteriami jest dziesięciokrotnie większe. Obecność zapaleń przyzębia może zwiększyć ryzyko powikłań takich jak np. przedwczesny poród. To są fakty, których świadomość rodziców w ciąży jest zbyt niska.

Zgodnie z planem w ciągu najbliższych dni na stronie internetowej www.polskamowiaaa.pl pojawią się materiały informacyjno-edukacyjne, w tym plakaty, broszury, grafiki. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przeznaczonym do druku i promocji m.in. w placówkach zdrowia, urzędach, szkołach rodzenia, wszędzie gdzie kontakt z nimi mogą mieć ich odbiorcy – rodzice w ciąży oraz rodzice dzieci w wieku 0-3 lat. Świat wirtualny jest wolny od strasznej pandemii, wykorzystajmy to. Zapraszamy nie tylko na stronę kampanii, ale również na profile FB PTS i PTSD oraz Partnerów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy chcieli lub zaangażowali się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2020. To dla nas bardzo ważne. Szczególny ukłon kierujemy w stronę Patronów Honorowych, Partnerów oraz Patronów Medialnych. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Do wszystkich apelujemy o podejmowanie rozsądnych, zgodnych z aktualnymi wytycznymi decyzji. Projekt „Zdążyć przed próchnicą” jeszcze odnajdzie swoje miejsce w przestrzeni komunikacyjnej.

Organizatorzy