Antybiotyki, zmiany próchnicowe i e-learning – jakie jest stanowisko FDI? – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Antybiotyki, zmiany próchnicowe i e-learning – jakie jest stanowisko FDI?

Przed kilkoma dniami do organizacji członkowskich World Dental Federation trafiło zaproszenie kierowane przez prof. Paulę Perleę z Komitetu ds. Łączności i Wsparcia Członkostwa FDI, a zarazem dziekana Wydziału Endodoncji Uniwersytetu Medycznego i Farmaceutycznego w Bukareszcie. W przesłanym liście przedstawicielka Światowej Federacji Dentystycznej zachęca do zapoznania się z aktualnymi zaleceniami FDI w kilku kluczowych dla lekarzy dentystów obszarach.

Pierwszym z nich jest zarządzanie antybiotykami w stomatologii. Przy rosnącej antybiotykooporności o wadze tego zagadnienia nie trzeba przekonywać żadnego z praktykujących lekarzy dentystów. Nadużywanie środków bakteriobójczych w medycynie, nie tylko w stomatologii, to coraz częściej poruszane zagadnienie. Dzięki temu rośnie odsetek dentystów stosujących antybiotykoterapię z większą powściągliwością, ograniczając ją do ściśle wskazanych sytuacji klinicznych.

Problemem, z którym w swojej praktyce klinicznej spotykają się wszyscy lekarze stomatolodzy, są również zmiany próchnicowe i pierwsze leczenie odtwórcze. Oświadczenie Światowej Federacji Dentystycznej w tym zakresie zawiera wytyczne dotyczące leczenia próchnicy zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, z uwzględnieniem koncepcji powstrzymania dalszego rozwoju choroby oraz stosowania minimalnie inwazyjnych metod odbudowy utraconych tkanek zęba.

Trzecim zagadnieniem, o którym wspomina FDI są szkolenia przy zastosowaniu technologii informatycznej. E-learning, już wcześniej coraz powszechniejszy w środowisku stomatologów, stał się w okresie pandemii COVID-19 wiodącą formą przekazywania i zdobywania wiedzy. Dobre doświadczenia w tym zakresie każą przypuszczać, że także po zakończeniu pandemii podnoszenie kwalifikacji przez dentystów poprzez udział w wirtualnych szkoleniach i warsztatach będzie – do pewnego stopnia – kontynuowane. FDI wskazuje przy tym na konieczność weryfikacji wszelkich materiałów edukacyjnych, aby lekarze zdobywali online tylko wiedzę sprawdzoną, opartą na dowodach naukowych.

Wspominane wyżej regulacje zostały przyjęte podczas Walnego Zgromadzenia FDI, które odbyło się we wrześniu 2019 roku w San Francisco.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących powyższej tematyki, World Dental Federation zachęca do bezpośredniego kontaktu z prof. Paulą Perleą.