Książka pt. „Chirurgia ortognatyczna” (Edra Urban & Partner), która niedawno pojawiła się na rynku, to pierwsza polska publikacja spełniająca oczekiwania praktyków na różnym poziomie zaawansowania.
„Chirurgia ortognatyczna” została napisana pod redakcją prof. Marzeny Dominiak, prof. Tomasza Gedrange (na zdjęciu) oraz prof. Jana Zapały. Wśród autorów książki są m.in. prof. Marcin Kozakiewicz, dr Maciej Jagielak, dr Hanna Gerber, dr Krzysztof Dowgierd czy uznany na całym świecie dr Gerhard W. Paulus. Podręcznik liczy grubo ponad 350 stron.
Czym jest książka „Chirurgia ortognatyczna”? To podręcznik skierowany do lekarzy na poziomie kształcenia przed- i podylomowowego, zarówno w zakresie stomatologii ogólnej, ortodoncji, jak i chirurgii szczękowo-twarzowej.
Co znajdzie w niej Czytelnik? Podstawowe informacje na temat rozwoju twarzy i twarzoczaszki, wad zgryzu, diagnostyki, metod leczenia i postępowania pozabiegowego. Zagadnienia omawiane są na poziomie wiedzy podstawowej i wysokospecjalistycznej, dotyczącej na przykład estetyki twarzy oraz zaawansowanego leczenia interdyscyplinarnego.
Co stanowi jej szczególną wartość? Między innymi rozdział poświęcony opisom przypadków klinicznych, w których omówiono krok po kroku sposoby postępowania, od diagnostyki poprzez terapię, aż do osiągnięcia ostatecznego efektu klinicznego. Niezwykle istotne są również opisane możliwe powikłania podczas leczenia chirurgicznego i ortodontycznego. Aby ich uniknąć, autorzy bardzo wnikliwie opisują metody diagnostyki i przygotowania pacjenta do leczenia ortognatycznego. Przedstawione są zagadnienia dotyczące analizy modeli, diagnostyki kefalometrycznej wraz z pomocnymi kartami badań, poprzez przygotowanie protetyczne, periodontologiczne i implantologiczne.
– Swoje miejsce w rozdziałach znalazły również praktyczne algorytmy postępowania i pacjentów z recesjami dziąsła przed i po leczeniu ortognatycznym, jak i w przypadku braków zębowych. Przedyskutowane są również kwestie leczenia alternatywnego dla poprawy estetyki twarzy w postaci implantów jarzmowych. Czytelnik może skupić się więc na procedurach zabiegowych we wszystkich możliwych klasach wad zgryzu, jak i na wskazówkach dotyczących właściwego przygotowania przed- i pozabiegowego, w tym niezwykle cennym aspekcie psychologicznym. Tak wielokierunkowe podejście do tematu umożliwia uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat chirurgii ortognatycznej, czyniąc tą pierwszą polską pozycję bardzo cenną publikacją wydawniczą – zapewniają autorzy.