Dentyści: ojcowie mogą być strażnikami domowego uśmiechu

Aktualności

Dentyści: ojcowie mogą być strażnikami domowego uśmiechu

Ojcowie mają wszelkie predyspozycje, aby wziąć odpowiedzialność za zdrowie jamy ustnej rodziny. Szczególną opieką należy otoczyć ciężarne – przekonują organizatorzy projektu “Zdążyć przed próchnicą”, realizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), przełożonego na wrzesień z powodu pandemii COVID-19.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) nie mają wątpliwości, że ojcowie doskonale sprawdzą się w roli strażników domowego uśmiechu. To jeden z pomysłów w ramach projektu „Zdążyć przed próchnicą”, towarzyszącego tegorocznym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanii “Polska mówi #aaa!” (www.polskamowiaaa.pl).

Czytaj także:

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca): ciąża kluczowym czasem walki z próchnicą

– Nie ma już żadnych wątpliwości medycznych, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Ciąża jest wyjątkowym okresem, zbyt mało mówi się jednak o tym, że choroby jamy ustnej matki mogą spowodować m.in.: przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka, cukrzycę ciężarnej, a nawet być przyczyną poronienia. Stąd właśnie pomysł na nową rolę ojców. Matki mają wiele ważnych zadań do wypełnienia. To na nich spoczywa ciężar macierzyństwa, a jeszcze wcześniej, to one zmagają się ze wszystkimi troskami ciąży. Ojcowie dzielnie im pomagają, ale z pewnością mogą na siebie wziąć odpowiedzialność za zdrowy uśmiech rodziny – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

Dentyści apelują do ojców, aby motywowali do dbania o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży, zachęcali je do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym i dostarczali im fachowej wiedzy.

Organizatorzy akcji stworzyli specjalny poradnik dla rodziców w ciąży, w którym rozprawiają się z najpowszechniejszymi mitami związanymi z opieką stomatologiczną w czasie ciąży. Wyjaśniają w nim, dlaczego należy odwiedzać dentystę, jak dbać o higienę jamy ustnej, wskazują najważniejsze zasady dietetyczne, wyjaśniają wątpliwości związane z diagnostyką RTG, podawaniem znieczulenia czy leczeniem kanałowym.

– Poradnik powinna przeczytać każda kobieta w ciąży, stąd pomysł dystrybucji materiału również poprzez szkoły rodzenia. Pamiętajmy, że zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej ma wpływ na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z aktywną próchnicą ryzyko kolonizacji jamy ustnej tymi bakteriami jest dziesięciokrotnie większe – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, szefowa Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej PTSD.

Zdaniem dentystów, ojcowie jako strażnicy domowego uśmiechu powinni również skompletować zestaw do higieny dla dziecka, umówić pierwszą wizytę i regularnie planować następne. Eksperci PTS i PTSD stworzyli również poradnik pomagający właściwie zadbać o zdrowie jamy ustnej dzieci w wieku 0-3 lat.

Więcej o kampanii: www.polskamowiaaa.pl

Projekt „Zdążyć przed próchnicą” Patronatem Honorowym objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka, Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych oraz Polskie Towarzystwo Periodontologiczne. Partnerem akcji są: OralB (Główny), Philips Sonicare, Orbit, GSK (Gold), Medicover Stomatologia i MyEcoBrush.

W ramach jesiennej odsłony kampanii zapraszamy na webinar, który nagrany jest podczas Virtual Dental Exhibition by CEDE (24 września, godz. 12.30, bezpłatna rejestracja: www.vcede.pl). O roli ojców w dbaniu o zdrowe zęby swoich dziecilek. dent. Michał Kaczmarek (Tata Stomatolog) porozmawia z tatą przychodzącym do jego gabinetu najpierw z żoną w ciąży, a obecnie z synkiem.

http://www.vcede.pl