FDI: bez zdrowych zębów nie ma wyników w sporcie

Wiedza

FDI: bez zdrowych zębów nie ma wyników w sporcie

Zaniedbanie zdrowia jamy ustnej istotnie wpływa na rezultaty osiągane w ramach rywalizacji sportowej – przekonuje Światowa Federacja Dentystyczna FDI.

Eksperci FDI zwracają uwagę na trzy podstawowe fakty. Po pierwsze, zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na jakość życia i samopoczucie, a to dwa kluczowe elementy niezbędne do osiągania wysokich wyników sportowych. Po drugie, próchnica i choroby przyzębia mogą powodować i utrzymywać w organizmie stany zapalne i infekcje, co również utrudnia trening i rywalizację. Po trzecie, niektórzy sportowcy narażeni są na większe ryzyko urazów zębów jeżeli nie korzystają z odpowiedniej ochrony. FDI zaleca w takich przypadkach noszenie przygotowywanych na indywidualne zamówienie ochraniaczy na zęby.

FDI podkreśla również, że sport zna wiele przypadków, kiedy problemy z zębami (ból, ropień, zakażenia) uniemożliwiły zawodnikom start w rywalizacji. Osobnym tematem są napoje energetyczne, chętnie spożywane przez sportowców, a zawierające duże ilości cukru i kwasy, powodujące próchnicę, choroby dziąseł i erozję zębów.

– Nie ma zdrowego ciała bez zdrowej jamy ustnej i to chcemy przypomnieć wszystkim sportowcom, a także stomatologom, którzy powinni zwracać na to uwagę podczas leczenia i wizyt kontrolnych – podkreśla dr Kathryn Kell, prezydent FDI

Źródło: FDI