W portalu The Dentist.co.uk Kate Scheer, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w brytyjskim oddziale firmy W&H, omawia sytuację gabinetów dentystycznych w obliczu gwałtownie rosnących cen energii. Choć artykuł dotyczy sytuacji w Zjednoczonym Królestwie, większość proponowanych rozwiązań może mieć zastosowanie także w polskich praktykach stomatologicznych.
Nie ma przesady w twierdzeniu, że zużycie energii stało się obecnie głównym problemem milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii. Po dramatycznym 54-procentowym wzroście cen energii w kwietniu, szacuje się, że już w październiku wzrosną one o kolejne 32%. A to oznacza, że energia elektryczna będzie na Wyspach droższa niż kiedykolwiek wcześniej.
Oczywiście trudno precyzyjnie oszacować wpływ, jaki będzie to miało na funkcjonowanie praktyk stomatologicznych. Ponieważ jednak dostępne dane opierają się na zużyciu energii w przeciętnym gospodarstwie domowym, można śmiało założyć, że wzrost cen dla firm będzie znacząco wyższy – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że oświetlenie, komputery i inne sprzęty są potrzebne każdego dnia.
Jakie zmiany warto w tej sytuacji wprowadzić, aby zoptymalizować zużycie energii w praktyce?
Oceń zużycie energii i miej je pod kontrolą
Pierwszym krokiem jest ocena zużycia energii w twoim gabinecie i przyjrzenie się stawkom, z jakich obecnie korzystasz. Możliwe, że masz podpisaną umowę na stałe stawki, co uchroni cię w najbliższej przyszłości przed wzrostem cen energii. Jednak przy rosnących hurtowych cenach energii jest prawdopodobne, że gdy nadejdzie czas odnowienia umowy, cena wzrośnie – i to znacznie!
A jeżeli nie masz umowy zapewniającej stałą stawkę, może to być dobra okazja, aby zbadać rynek dostawców usług energetycznych i znaleźć ofertę, która będzie najlepiej odpowiadała budżetowi twojej praktyki (w Polsce działa wielu dostawców energii elektrycznej dla firm, a poznanie ich ofert znakomicie ułatwiają internetowe porównywarki). Możesz również rozważyć zamontowanie tzw. inteligentnego licznika, aby lepiej kontrolować zużycie energii i ustawiać limity lub alerty, dzięki czemu dokładnie ocenisz zużycie energii w gabinecie. Na dłuższą metę pomoże to efektywnie obniżyć rachunki za prąd.
Może energia odnawialna?
Chociaż nie jest to opłacalne rozwiązanie w przypadku każdej praktyki dentystycznej, opcje energii odnawialnej stają się coraz bardziej dostępne. Opublikowany w ostatnim czasie raport podaje, że 62% odnawialnych źródeł energii wytwarza obecnie energię taniej niż ta otrzymywana przy użyciu węgla. Jednocześnie odnawialne źródła energii będą na dłuższą metę bardziej rozsądną opcją, zwłaszcza jeżeli ceny energii z paliw kopalnych będą nadal rosły.
Początkowe nakłady związane z przejściem na energię odnawialną mogą zniechęcać, ale warto sprawdzić, czy nie można skorzystać z funduszy rządowych, samorządowych (w przypadku Polski także funduszy UE, norweskich, szwajcarskich), które wspierają firmy w przeprowadzaniu modernizacji. Należy przy tym pamiętać, że inwestycja ta zapewni praktyce większą niezależność i lepszą kontrolę nad cenami energii w przyszłości.
Małe zmiany mogą mieć duży wpływ
Jeżeli poważne zmiany, takie jak pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych są poza twoim zasięgiem, możesz wprowadzać drobne modyfikacje, które pomogą optymalizować zużycie energii w twoim gabinecie. Na przykład zastąpienie standardowych żarówek alternatywnym oświetleniem LED może pomóc ograniczyć rachunki za prąd elektryczny. Prostym i efektywnym sposobem na niższe opłaty za energię jest też kontrola, czy światła, komputery i inne urządzenia są wyłączone wtedy, kiedy nie są potrzebne.
Warto również przyjrzeć się rozwiązaniom grzewczym w naszej praktyce. Czy korzystasz z ogrzewania także w dni, kiedy nie jest to konieczne? Czy grzejniki są używane w sposób efektywny: nie są zastawione meblami lub umieszczone za zasłonami? Oprócz potencjalnego zagrożenia pożarowego może to skutkować mniejszą skutecznością ogrzewania pomieszczeń i oczywistym marnowaniem energii.
Stawiaj na efektywność energetyczną
Trudno dziś przewidzieć, jak ceny energii będą się kształtowały w przyszłości. Jednak zawsze warto kontrolować jej zużycie, ponieważ pomoże to nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także chronić środowisko. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dużą zmianę (np. przejście na energię odnawialną), czy postawisz tylko na ograniczenie zużycia energii w praktyce, krokiem we właściwym kierunku jest zawsze inwestowanie w technologię, która jest energooszczędna.