Aktualności

Jubileusz 70-lecia Gdańskiej Stomatologii – cenna podróż w czasie

Jubileusz 70-lecia Gdańskiej Stomatologii – cenna podróż w czasie

28 maja br. w Atheneum Gedanense Novum w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza odbył się Jubileusz 70-lecia Gdańskiej Stomatologii oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Onkologia we współczesnej stomatologii”. W wydarzeniu uczestniczyła prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

Cenna lekcja historii stomatologii połączona z dawką aktualnej wiedzy z zakresu onkologii stomatologicznej oraz implantologii – tak w dużym skrócie można podsumować obchody Jubileuszu oraz Konferencję, które odbyły się w Gdańsku. Wśród wykładowców wydarzenia znaleźli się uznani przedstawiciele gdańskiej i krajowej stomatologii. Prof. Stanisław Majewski przypomniał zebranym początki stomatologii, przenosząc słuchaczy w czasy, gdy największym naukowym osiągnięciem naszej dziedziny była …antyformina w endodoncji (Wincenty Łepkowski – pierwszy profesor w dziedzinie stomatologii 1904 r.). Prof. Barbara Adamowicz-Klepalska opowiedziała o początkach stomatologii w Akademii Lekarskiej w Gdańsku, które sięgają 1945 r. kiedy to w Szpitalu Miejskim, w którym do tej pory mieści się większość klinik Uczelni, utworzono w jednym z baraków szpitalnych Przychodnię Dentystyczną z Poradniami: Chirurgii Stomatologicznej, Stomatologii Zachowawczej oraz Protetyki Dentystycznej. W części „historycznej” przypomniano sylwetki prekursorów polskiej stomatologii oraz wydarzenia, które wieki temu kształtowały jej rozwój.

Kolejne części wydarzenia zdominowały wykłady poświęcone leczeniu. Prof. Janusz Limon przedstawił prezentację pt. „Wady rozwojowe i choroby genetyczne człowieka w sztuce”, prof. Barbara Jereczek-Fossa, mówiła o innowacjach w leczeniu nowotworów głowy i szyi, prof. Fausto Chiesa o wykorzystywaniu robotów w leczeniu chirurgicznym, dr Mohssen Ansarin o nowotworze języka, a Danuta Lichosik o wpływie praktyki pielęgniarskiej na zmianę zachowań pacjenta w onkologicznym procesie terapeutycznym. Spotkanie zakończył wykład „Implantologia wczoraj i dziś” prof. Małgorzaty Pietruskiej oraz docenta Jana Krzysztofa Pietruskiego.

Zobacz relację gospodarzy