– Dziś, aby odnieść sukces terapeutyczny w stomatologii potrzebny jest zespół. Nawet najnowocześniejsze technologie, pozwalające na trójwymiarowe planowanie i przeprowadzenie leczenia szybko i skutecznie, nie zastąpią ludzkiej wymiany doświadczeń i współpracy – mówiła prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS podczas II Kongresu Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, który 26-28 maja odbył się w Iławie.
Celem Kongresu PAPS jest zapewnienie przestrzeni do edukacji, integracji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami. Jak przekonują organizatorzy, doroczny, ogólnopolski Kongres jest jednym z filarów programu wspierania rozwoju zawodowego higienistek stomatologicznych. Polska Akademia Profilaktyki Stomatologicznej przygotowała kompleksowy cykl edukacji uzupełniającej, oparty na światowych standardach pracy z pacjentem oraz modelach współpracy lekarza z higienistką.
– Ogromnie cieszy duże zainteresowanie tak sprofilowanym wydarzeniem. To znak, że uczestnicy branży, zarówno higienistki, ale także obecni w Iławie lekarze, chcą poszerzać horyzonty, rozmawiać o współpracy, ustalać najlepsze algorytmy współdziałania w rozmaitych procedurach stomatologicznych. Na takim dialogu zyskują wszyscy, przede wszystkim pacjenci – podkreśla prof. Marzena Dominiak, która w Iławie omówiła temat „Czy diagnostyka i leczenie recesji dziąsła są nadal wyzwaniem?”
PAPS to niezależna organizacja zrzeszająca higienistki stomatologiczne, której misją jest edukacja podyplomowa i wspieranie rozwoju zawodowego higienistek w Polsce oraz budowanie świadomości pacjentów nt. roli higienistki w profilaktyce chorób jamy ustnej.
– Polskiej stomatologii potrzebne są doskonale wyedukowane higienistki i asystentki. Każda okazja do nauki jest dobra. Warto być na bieżąco z aktualnymi trendami w profilaktyce, higienizacji, warto wiedzieć, jak działają nowoczesne technologie, wreszcie – warto wiedzieć jak leczą lekarze. Wiedza i team work są kluczowe dla osiąganych sukcesów – podkreśla prezydent PTS.
W II Kongresie PAPS wzięło udział ok. 300 osób.
Warto przypomnieć, że tematyka nowoczesnej profilaktyki oraz higienizacji znalazła się również w programie 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (20-22 września, CEDE 2018). Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z programem wykładów i warsztatów III Ogólnopolskiego Zjazdu Higienistek i Asystentek „Higienistka i Asystentka – zawód wart POZNAnia”.