Już w najbliższy poniedziałek 18 marca, o godzinie 11:30 w Sali Ceglanej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu odbędzie się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Gospodarzem spotkania będzie prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent naszego Towarzystwa, a zarazem prorektor ds. strategii rozwoju uczelni Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Przyczynkiem do zorganizowania tego wydarzenia jest Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony w 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, a także Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który obchodzony będzie dwa dni później – w środę 20 marca.
Korzystając z tej okazji, nasze Towarzystwo chce zwrócić uwagę na pogłębiający się problem otyłości i wpływ tego stanu chorobowego na zdrowie jamy ustnej. W Polsce zbyt wysokie BMI – równe lub przekraczające 25 – dotyczy ponad 58% dorosłej populacji, co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród państw Unii Europejskiej. Natomiast z problemem otyłości (BMI ≥ 30) zmaga się 19% naszych rodaków, w tym nieco ponad 9% osób małoletnich.
Co znamienne, badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że dzieci cierpiące na nadwagę i otyłość są znacznie bardziej narażone na rozwój próchnicy zębów. Także u osób dorosłych nadmierna masa ciała ma przełożenie na stan zdrowia jamy ustnej. Z tego względu niezwykłej wagi nabiera potrzeba ściślejszej współpracy i wzajemnej edukacji pomiędzy lekarzami rodzinnymi, dietetykami oraz zespołami stomatologicznymi.
Innym poważnym problemem, który wymaga pilnej uwagi środowiska stomatologicznego, jest niezmiennie rozwój procesów nowotworowych, przede wszystkim jamy ustnej, warg, głowy i szyi. Źródła europejskie wskazują na wzrost liczby przypadków raka w ostatnich latach. Jest on skutkiem m.in. utrudnionego w czasie pandemii COVID-19 dostępu części pacjentów do leczenia, w tym wizyt w gabinetach stomatologicznych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do wykrywania stanów potencjalnie nowotworowych.
Podczas konferencji poruszony zostanie także temat zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej FDI. To obchodzone w 2008 r., coraz bardziej upowszechnione na całym świecie święto, to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na potrzebę dbania o zdrowie jamy ustnej, które jest nierozerwalnie połączone ze zdrowiem całego organizmu. To czas, by przypominać o zasadach prawidłowej higieny jamy ustnej, o profilaktyce, która pozwala uniknąć wielu stanów chorobowych, a także szansa na skorzystanie z wielu dostępnych tego dnia akcji, np. bezpłatnych badań kontrolnych. Warto przypomnieć, że w naszym kraju, dzięki kampanii „Polska mówi #aaa”, cele Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej są realizowane przez cały rok.
Jak podał autor zaproszenia, dyrektor Biura Zarządu Głównego PTS-u Piotr Flejszar, w konferencji prasowej udział wezmą także ekspertki z dziedzin niestomatologicznych: prof. Agnieszka Mastalerz-Migas (konsultant krajowy medycyny rodzinnej, UMW), prof. Hanna Gerber (Kierownik Katedry Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UMW), dr Irena Duś-Ilnicka (Katedra i Zakład Patologii Jamy Ustnej UMW), dr Joanna Pieczyńska (Katedra i Zakład Dietetyki i Bromatologii UMW), a także lek. dent. Alicja Marczyk-Felba, wiceprezes NIL ds. stomatologii.