Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Aktualności

Mniej cukru – więcej uśmiechu: po debacie

16 marca we Wrocławiu odbyła się debata pt. „Mniej cukru – więcej uśmiechów”. Wydarzenie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Dolnośląską Izbę Lekarską, było istotnym elementem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca).

W debacie (zobacz program) wzięli lekarze dentyści, higienistki i asystentki stomatologiczne, studenci, dietetycy, prawnicy oraz studenci i rodzice. Debatę skoncentrowano na dwóch zagadnieniach: wpływie nadmiernego spożycia cukru na zdrowie jamy ustnej oraz profilaktyce nowotworów jamy ustnej.

Przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi/cytaty prelegentów. Wkrótce obszerna relacja zdjęciowa oraz filmowa.

Prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

“Zdrowie jamy ustnej to więcej niż 32 zęby”
“Rozsądnie korzystajmy ze słodyczy cukru”
“Walka z próchnicą, to zadanie dla całych zespołów stomatologicznych”

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, WUM, PTSD

„Jeżeli chodzi o próchnicę, to nie ma nic ważniejszego niż odżywianie. Jeżeli będzie stała ekspozycja na cukier – nic nie pomoże”
„W krajach uprzemysłowionych, w których występuje odpowiednia ekspozycja na fluor, nie zostanie osiągnięta dalsza redukcja prócnicy, chyba, że zmniejszy się spożycie cukru”. 
„40 proc. polskich dzieci w wieku 3 lat ma zaawansowaną próchnicę”
„Dla wielu ludzi nie jest oczywiste, że cukry mogą być głównym składnikem takich produktów jak płatki śniadaniowe, chipsy, ketchup czy kawior”. 
„Tylko 2 proc. jogurtów dla dzieci ma odpowiednią zawartość cukru – tak mówią badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii”
“Mapy spożycia cukru i intensywności próchnicy w Polsce „nakładają się na siebie”. 
“Spożycie wody mineralniej cieszy (rośnie), ale martwi moda na niespożywanie produktów mlecznych, oczywiście tych naturalnych. Będę z tą modą walczyła”

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Prof. Jacek Daroszewski, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami UM we Wrocławiu

“Czy od cukru się tyje? Spożycie cukrów jest jedną z determinant masy ciała. U osób dorosłych zmniejszenie spożycia cukrów powoduje redukcję masy ciała w wyniu spożycia poboru energii (a nie metaboliczne konsekwencje spożycia mono- lub disacharydów. U dzieci picie większej ilości napojów słodzonych powoduje wzrost ryzyka rozwoju nadwagi.”

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

“Czy mechanizmy epigeneteczne mają wpływ na choroby stomatologiczne? Zachęcam lekarzy dentystów do podejmowania badań, ich bardzo brakuje. Zrozumienie zmian epigenetycznych może pomóc w poznaniu mechanizmów powstawania chorób stomatologicznych i stworzeniu nowych metod diagnostyczych i terapetucznych.”

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Lek. med. Agnieszka Arendarczyk, Revita. Gabinet dietetyki klinicznej we Wrocławiu

„Dziś smak gorzki nie musi oznaczać trucizny, a słodki czegoś zdrowego”

„Ilość cukru w zjadanych produktach jest alarmująca. Można się zapomnieć, że spożywamy cukierniczkę cukru dziennie”

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Paweł Koczkodaj, kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej; Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Warszawa

 „Szacuje się, że co drugi pacjent u którego wykryto nowotwór głowy i szyi umiera. Około 60 proc. pacjentów w momencie diagnozy jest w zaawansowanym stanie choroby”

„Wielu problemów związanych z wysokim odsetkiem chorych na nowotwory upartruję w prewencji pierwotnej, a właściwie w jej niedoskonałościach. A ona jest najważniejsza”.

„Prewencja pierwotna jest ciągle traktowana jak coś egzotycznego, z przymrużeniem oka. Być może dlatego, że nie daje efektów od razu. Jest mało popularna, szczególnie w latach wyborczych.”

„Nie ma silnych dowodów naukowych potwierdzających bezpośredni kancerogenny charakter cukru, ale…”

„Edukacja jest kluczem do walki z nowotorami”

„Europejski Kodeks Walki z Rakiem jest najprostszym narzędziem walki z rakiem. Wydaje się, że to jest wiedza powszechna, ale tak nie jest. Kodeks to esencja evidence based medicine”

„Gdyby Europejczycy przestrzegali Kodeksu, zgony w wyniku nowotworów można byłoby ograniczyć o 50 procent – tak mówią szacunki”.

„Lekarze dentyści są na pierwszym froncie walki z nowotowarami głowy i szyi”.

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Dr hab. n. med. Mariusz Szuta, Katedra Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Nie przepadam za teminem „czujność onkologiczna”. To jest nasza powinność, nie czujność.”

„Traktujmy pacjenta każdorazowo. Traktujmy pacjenta całościowo, bez względu na powód jego wizyty”

„Zachęcam do szybkiego kierowania chorych do weryfikacji histopatologicznej zmian podejrzanych, niegojących się pod wpływem zastosowanego leczenia przeciwzapalnego”

„Lekarze powinni motywować i uświadamiać chorych co do konieczności szybkiej diagnostki i leczenia”

„W onkologii czas ma znaczenie”

„Lekarze dentyści powinni wiedzieć, gdzie skierować chorego, gdzie znaduje się najbliższy ośrodek leczący dany typ nowotworu”

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie

Partnerami debaty byli: Philips Sonicare (główny partner PTS), FelgDENT (partner wspierający), Cellivia/Institute of Advanced Sience lab (platynowi), Sunstar GUM (srebrny) oraz Orbit (Mars), Listerine (Johnson&Johnson), Pierre Fabre Oral Care, Dentisal i Inter Ubezpieczenia.

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacie