Przygotowania do kongresu FDI Mumbaj 2020 rozpoczęte! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Z zagranicy

Przygotowania do kongresu FDI Mumbaj 2020 rozpoczęte!

W liście skierowanym przed paroma tygodniami do organizacji członkowskich Światowej Federacji Dentystycznej nowa Prezydent FDI, prof. Ihsane Ben Yahya podziękowała za sprawne przeprowadzenie tegorocznego kongresu w Sydney (26–29 września 2021). 

 

Ze względu na restrykcje obowiązujące w tym czasie w stanie Nowa Południowa Walia, kongres w największym mieście Australii mógł odbyć się tylko w formie wirtualnej. Jak podano na stronie FDI, wzięło w nim udział około 2000 delegatów z 81 państw. Pomimo oczywistych ograniczeń, zdaniem władz Federacji wydarzenie to było ze wszech miar udane. Warto wspomnieć, że Sydney już po raz trzeci pełniło rolę gospodarza kongresu World Dental Federation – poprzednio gościło delegatów w 1973 oraz 2003 roku.

 

Jeszcze w sierpniu br. Światowa Federacja Dentystyczna dokonała wyboru miasta-gospodarza przyszłorocznego kongresu. Kolejne spotkanie odbędzie się pomiędzy 29 września a 2 października 2022 roku w Mumbaju, największym, liczącym niemal 20 milionów mieszkańców mieście Indii.

 

Zgodnie z przyjętym hasłem „Spotkajmy się ponownie i odbudujmy stomatologię w mieście marzeń” (ang. Reunite and Rebuild Dentistry in the City of Dreams), władze Federacji mają nadzieję, że kongres w stolicy stanu Maharasztra uda się przeprowadzić stacjonarnie. Organizatorzy wyrażają przekonanie, że spotkanie twarzą w twarz zapewni optymalne warunki, by poszerzać wiedzę dzięki dostępnym prezentacjom luminarzy światowej stomatologii oraz wymieniać opinie na kluczowe tematy, takie jak integracja środowiska po utrudnieniach związanych z pandemią.

 

Na stronie internetowej FDI podano: – Podczas kongresu 2022 przedstawimy nowatorski program naukowy, dostępne będą interaktywne fora oraz wystawa stomatologiczna z udziałem najwybitniejszych postaci z naszego środowiska. Położymy nacisk na zbliżanie pracy dentysty i firm z branży stomatologicznej, których rola jest obecnie nie do przecenienia, ponieważ opracowywane są nowe materiały i technologie, dostosowane do aktualnej filozofii leczenia.

 

World Dental Federation przypomina też, że począwszy od 1 grudnia zainteresowani stomatolodzy mogą nadsyłać abstrakty swoich wystąpień kongresowych. Czas ich składania upływa w dniu 17 kwietnia 2022 roku. 

 

Współgospodarzem przyszłorocznego kongresu będzie jedna z największych organizacji członkowskich FDI – założone w 1946 roku Indyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (Indian Dental Association), które reprezentuje interesy ponad 75 000 hinduskich lekarzy dentystów.

 

Indie gościć będą delegatów FDI już po raz drugi – w 2014 roku kongres Światowej Federacji Dentystycznej odbył się w stolicy kraju, New Delhi. Przyszłoroczne wydarzenie to zarazem trzynasty kongres, który ma odbyć się w Azji – po kongresie w Tel Awiwie w roku 1966 delegaci organizacji członkowskich spotykali się kolejno w Japonii, na Filipinach, w Singapurze, Hongkongu, Korei Południowej, Malezji, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach oraz w Tajlandii.