PTS obejmuje patronatem Warszawską Szkołę Epidemiologii i Prewencji Nowotworów – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Wiedza

PTS obejmuje patronatem Warszawską Szkołę Epidemiologii i Prewencji Nowotworów

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w styczniu 2023 roku objęło Patronatem działalność Warszawskiej Szkoły Epidemiologii i Prewencji Nowotworów https://www.oncoschool.com/
Dnia 21 stycznia 2023 roku odbędzie się kurs stacjonarny dedykowany dla lekarzy dentystów w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym na ul. W.K. Roentgena 5, w Warszawie pt. „Rola lekarza dentysty w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotPodgląd (otworzy się w nowej karcie)worów głowy i szyi oraz opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym przed, w trakcie i po leczeniu przeciwnowotworowym”.
Dla pierwszych 5 członków PTS zainteresowanych wzięciem udziału ww. kursie Zarząd Główny PTS ufundował bezpłatne zaproszenia na ten kurs. Osoby zainteresowane uzyskaniem bezpłatnego zaproszenia prosimy o kontakt emial na adres: jolanta.pilarska@pts.net.pl
Szczegóły:
Cel kursu: Przygotowanie lekarzy dentystów do prowadzenia edukacji pacjentów oraz zwiększenie zaangażowania w proces wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, a także zwiększenie wiedzy na temat postępowania w przypadku pacjenta przed, w trakcie, i po leczeniu przeciwnowotworowym.
Kurs rekomendowany dla: lekarze dentyści Opis: Nowotwory głowy i szyi (NGiS) zajmują szóste miejsce w rankingu częstości występowania w Europie – każdego roku diagnozuje się ponad 150 tysięcy nowych przypadków. W Polsce jest to liczba 11 tysięcy diagnoz w skali roku. W ciągu ostatnich 10 lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwory z tej grupy wzrosła aż o 25%. Najistotniejsze czynniki ryzyka NGiS to picie alkoholu i palenie papierosów. Poprzez zmianę zachowań zdrowotnych można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi, czas spędzony z pacjentem w gabinecie daje możliwość prowadzenia tzw. minimalnej interwencji w zakresie prewencji pierwotnej NGiS. Większość nowotworów głowy i szyi wykrywana jest na późnym etapie choroby, co znacząco zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie. Lekarz dentysta, w przypadku zmian nowotworowych w jamie ustnej, jest tzw. lekarzem pierwszego kontaktu; jako pierwszy może zaobserwować niepokojące zmiany i skierować pacjenta do lekarza onkologa.