Razem pomóżmy Monice Dąbrowskiej! – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Razem pomóżmy Monice Dąbrowskiej!

Stomatologia to procedury, przepisy, technologie, wiedza, ciągły rozwój. To także ludzie – pacjenci, których na co dzień otaczamy opieką, ale także ci, z którymi współpracujemy, bez których pomocy praca lekarza dentysty nie byłaby równie efektywna, a niekiedy w ogóle możliwa. Powiada się, że „każdy jest kowalem swojego losu”, ale mądrość ta nie ma zastosowania w każdym przypadku. A ci, których los nie zależy w pełni od nich samych, niekiedy mogą liczyć tylko na pomoc innych osób. Tak jak Monika Dąbrowska, asystentka i higienistka stomatologiczna.

W tej sprawie napisała do nas sama Monika Dąbrowska: – Z zawodu jestem asystentką/higienistką stomatologiczną, od 4 lat nie pracuję w zawodzie. Stomatologia to moja pasja i do tej pory trudno mi pogodzić się z myślą, że straciłam tę pasję… Zachorowałam na stwardnienie rozsiane i ataksję móżdżkowo-rdzeniową, jestem osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim z czterokończynowym porażeniem. Mój stan ostatnio bardzo się pogorszył, poruszam się na wózku już z napędem elektrycznym, gdyż mięśnie są bardzo słabe, choroba również zabrała mi mowę i bardzo osłabiła mięśnie oddechowe, co utrudnia mi oddychanie i sprawia ból. Mam też oczopląs (piszę z pomocą innych, gdyż zlewa mi się tekst i robię błędy). 

Po konieczności odejścia z zawodu Monika Dąbrowska poświęciła się swojej drugiej pasji – zaczęła malować obrazy. Ze względu na postępujące ograniczenia, maluje używając ust. Jak sama o sobie pisze, jest artystką-amatorką, która wciąż uczy się nowych technik malowania. Do niedawna malowała obrazy głównie o tematyce stomatologicznej, do gabinetów stomatologicznych, ma też na swoim koncie kilka innych sukcesów, m.in. wystawy swoich prac na konferencji Asysdent w Łodzi (2021), we Wrocławiu (2021), Wałbrzychu (spotkanie wigilijne lekarzy z Dolnego Śląska), namalowała także obrazy do kalendarza na rok 2022/2023 dla firmy Septodont.

Niestety w ostatnim czasie Monika została pozbawiona możliwości realizowania się także na tym polu – Przestałam malować, choroba i to mi zabrała, oprócz ogromnej pasji, była to też możliwość zarobienia na leczenie, poprzez malowanie obrazów. W tej chwili walczę już nie o zdrowie czy samodzielność, ale o życie… Miesiąc temu stanęłam przed wyborem, bardzo trudnym… Z powodu inflacji, wzrostu cen leków musiałam wybrać, czy kupić leki, czy opłacić rehabilitację. Byłam zmuszona zmniejszać dawki leków, bo nie udało mi się zebrać środków na leczenie. Mimo że choroby zabierają mi coraz więcej funkcji, nie poddałam się. Próbuje walczyć, choć to łatwe nie jest. Wiem jednak, że bez pomocy innych osób przegram walkę, czego bardzo się boję… – dodała Monika Dąbrowska.

Bliscy Moniki zorganizowali zbiórkę na jej rzecz, aby na najbliższe dwa miesiące zebrać środki pokrywające koszt wykupienia niezbędnych leków, a także zakup koncentratora tlenu. 

Jako PTS tworzymy społeczność lekarzy dentystów, silnych nie tylko kompetencjami zawodowymi, ale także poprzez stosunek, jaki mamy do drugiego człowieka. Gorąco zachęcamy: razem pomóżmy Monice Dąbrowskiej! Zbiórka prowadzona jest na portalu zbiórek charytatywnych Pomagam.pl: https://pomagam.pl/htpgyw.