Ruch „antyendodontyczny” – co na to socjologia?

Wiedza

Ruch „antyendodontyczny” – co na to socjologia?

Ruch „antyendodontyczny” – co na to socjologia?

Po kilkunastu tygodniach publicznego i branżowego roztrząsania przekazu filmowego „dzieła” serwisu Netflix pt. „Root cause”, które wielu pacjentom wybiło z głowy leczenie endodontyczne, temat nieco ucichł, przynajmniej wśród stomatologów. Pozostały jednak pytania, na które warto znać odpowiedzi, gdy zdeterminowany antyendodontycznie pacjent pojawi się w gabinecie. Szukamy ich wraz z dr n. hum. Tomaszem Sobierajskim*, cenionym socjologiem, badaczem Uniwersytetu Medycznego.

Ekspert, którego doskonale znamy m.in. z różnych programów telewizyjnych, nie ma wątpliwości, że w dyskusji o współczesnej świadomości pacjentów kluczowa jest odpowiedź na pytanie „jak żyć w czasach post-prawdy?”. Powód? Pacjentów nie trudno przekonać, szczególnie gdy do gry wchodzą media o dużym wpływie i zasięgach.

– W związku z ogromnym zalewem informacji, jakie docierają do nas poprzez media elektroniczne z całego świata, coraz trudniej odróżnić, co jest prawdą, a co fałszem. Opinie zastępują fakty, a społeczeństwo niesprawdzone informacje przyjmuje za pewnik. To przekłada się na zwiększającą się popularność teorii spiskowych, przeciwstawiających się nauce i badaniom naukowym – zauważa dr n. hum. Tomasz Sobierajski (na zdjęciu).

Socjolog, specjalizujący się w szeroko rozumianym zdrowiu, uważa, że aby zrozumieć pacjenta warto poznać zasady, którymi rządzi się współczesny świat mediów, a także wiedzieć czemu służy manipulacja przekazem przy pomocy teorii spiskowych.

– Nie wszyscy lekarze wiedzą kim są „medyczni googlersi” i jak radzić sobie z nimi w gabinecie. Osobną grupę stanowią pacjenci wyedukowani na tzw. fake newsach – podkreśla ekspert.

O tych wszystkich zagadnieniach dr Tomasz Sobierajski opowie w ramach sesji Netflix vs. Evidence Based Dentistry, która odbędzie się podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019). To projekt o tyle ciekawy, że jego uczestnikami będą specjaliści z różnych dziedzin. W dyskusji udział wezmą m.in.: prof. dr hab. Robert Bucki z Zakładu Mikrobiologii i Samodzielnej Pracowni Technik Mikrobiologicznych i Nanobiomedycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Agnieszka Mielczarek, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, a także znakomici praktyktycy – dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk, dr n. med. Łukasz Zadrożny, dr n. med. Bartosz Cerkaski. Gościem specjalnym będzie dr Gerhard Seeberger, prezydent elekt Światowej Federacji Dentystycznej, współautor Białej Księgi FDI poświęconej endodoncji, która kilka tygodni temu ujrzała światło dzienne i podświadomie można wyczuć, że była odpowiedzią na próbę deprecjacji poważnej dziedziny nauki jaką jest endodoncja.

Czytaj także:

Jak rozmawiać z pacjentem antyendodontycznym?

Dr n. hum. Tomasz Sobierajski

Socjolog, badacz, metodolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego główne obszary zainteresowań to socjologia zdrowia i choroby, socjologia edukacji, wakcynologia społeczna oraz komunikacja interpersonalna ze szczególnym zwróceniem uwagi na komunikację lekarz-pacjent. Od dwunastu lat szkoli lekarzy różnych specjalności z zakresu komunikacji z pacjentami. Autor wielu ważnych projektów badawczych realizowanych na styku socjologii i medycyny w obszarze diabetologii, wakcynologii, pediatrii, chorób przewlekłych i antybiotykoterapii. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Projektuje i koordynuje polskie i międzynarodowe projekty badawcze, realizowane dla instytucji rządowych, organizacji pozarządowych i firm prywatnych. Prowadzi projekty badawcze z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny i Narodowym Instytutem Leków. Jest maratończykiem i trenuje squasha.