Nowy rok w kalendarzu działań Światowej Federacji Dentystycznej stoi pod znakiem kolejnych wyzwań, przed jakimi staje społeczność lekarzy stomatologów – zarówno lokalnie, jak i w skali całego globu. Podczas odbywającego się we wrześniu ubiegłego roku Światowego Kongresu Stomatologicznego Zgromadzenie Ogólne zatwierdziło nową strategię FDI na lata 2024–2027, wyznaczając tym samym kurs mapy drogowej FDI, który pozwoli poruszać się w podlegającej dynamicznemu rozwojowi, wciąż ewoluującej stomatologii.
Nowy plan strategiczny na lata 2024–2027 obejmuje trzy kluczowe filary: wymianę wiedzy, działania wspierające oraz innowacje. Filary te mają służyć jako podstawa misji FDI polegającej na osiągnięciu wymiernych efektów i przyspieszeniu postępów w realizacji Wizji 2030. Jej celem jest zapewnienie wszystkim optymalnego zdrowia jamy ustnej z wykorzystaniem działań obecnie podejmowanych w tym celu.
Kierownictwo World Dental Federation przypomina także o zbliżającym się Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day; WOHD), który jest obchodzony 20 marca. Tego dnia FDA rozpoczyna nową, rozpisaną na trzy lata kampanię pod tytułem „Szczęśliwa jama ustna to…”. Ma ona zwrócić uwagę – przede wszystkim pacjentów – na specyfikę zdrowia jamy ustnej, które ma poważny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Działania podejmowane w pierwszym roku projektu mają przebiegać pod hasłem: „Szczęśliwa jama ustna to… szczęśliwe ciało”.
Na stronie internetowej FDI napisano: – Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nowymi materiałami oraz wsparcia inicjatywy, jaką jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Niezależnie od tego, czy organizujecie wydarzenie, czy rozpowszechniacie określone informacje wśród rodziny i przyjaciół – liczy się każde działanie. Mamy nadzieję, że pomożecie nam szeroko upowszechnić przesłanie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, zachęcając ludzi na całym świecie do doceniania zdrowia jamy ustnej oraz dbania o nie.
Na stronie internetowej FDI poinformowano również o tym, że Federacja skorzystała z okazji, aby uczestniczyć (jako podmiot niepaństwowy) w 154. sesji Rady Wykonawczej WHO, zwracając uwagę społeczności międzynarodowej na znaczenie zdrowia jamy ustnej. W podjętych działaniach World Dental Federation uzyskała wsparcie Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Stomatologicznych (IADR) – organizacje wydały oświadczenie dotyczące powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, chorób niezakaźnych, społecznych uwarunkowań w kontekście zdrowia, żywienia matek, niemowląt oraz małych dzieci, a także dobrostanu i promocji zdrowia. Sesja EB154 odbyła się w dniach 22–27 stycznia 2024 r. w siedzibie Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że działania będące odpowiedzią na zalecenia World Dental Federation oraz rekomendacje WHO w zakresie zdrowia jamy ustnej są w naszym kraju z powodzeniem realizowane w ramach kampanii „Polska mówi #aaa”. Jest ona prowadzona na terenie całego kraju przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przy udziale firm branży stomatologicznej oraz poszczególnych klinik.