Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019 – podsumowanie

Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019 – podsumowanie

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019 – podsumowanie

Po raz drugi z rzędu kampania „Polska mówi #aaa” zainspirowała rodziców, pedagogów oraz lekarzy do celebrowania Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, główny orgnizator projektu, postarało się, aby obchody trwały dużo dłużej niż tylko jeden dzień. Wydarzenie podsumowano w ramach konferencji, która odbyła się podczas targów KRAKDENT 2019. 

Idea. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to pomysł Światowej Federacji Dentystycznej FDI, która uchwaliła 20 marca dniem wyjątkowym dla całego świata stomatologii. Z każdym rokiem idea lokalnych obchodów międzynarodowego święta zyskiwała sprzymierzeńców wśród członków-organizacji FDI. Gdy prezydenturę w Polskim Towarzystwie Stomatologicznym przejęła prof. Marzena Dominiak, obchody ŚDZJU w Polsce nabrały zupełnie innego wymiaru. – Postawiliśmy na grę zespołową oraz rolę inspiratora dobrych inicjatyw. W ciągu dwóch edycji kampanii „Polska mówi #aaa” udało nam się znacząco zwiększyć świadomość na temat tego święta nie tylko wśród lekarzy i lekarzy dentystów, ale także pedagogów, urzędników, czy wreszcie rodziców i opiekunów. Wokół projektu stworzył się bardzo aktywny ruch, ludzie zrozumieli, że nie ma lepszej daty w kalendarzu, aby głośno i wyraźnie wyartykułować problemy związane z szeroko rozumianą opieką stomatologiczną, ale również – wspólnie cieszyć się, że zajmujemy się tą piękną dziedziną – podkreśla prof. Marzena Dominiak.

Zadaniem tegorocznych obchodów ŚDZJU było udowodnienie, że o zęby warto dbać, że nie jest to skomplikowane i drogie (dużo tańsze niż leczenie poważnie zaniedbanej jamy ustnej). W tym roku dodatkowo, kampania miał zwrócić uwagę na kwestię zdrowego odżywiania, szczególnie zachęcić do ograniczenia spożycia cukrów, zwłaszcza słodzonych napojów. Drugim, nie mniej ważnym tematem była profilaktyka nowotworów jamy ustnej. Niestety problem jest coraz poważniejszy, choć naprawdę nie trzeba wiele, aby uprzedzić chorobę.

– Co będzie sukcesem kampanii? Na pewno będzie nim dotarcie z przekazami i wiadomościami do przedszkoli i szkół oraz – dalej – rodziców i opiekunów. Wierzymy, że rozpędzi to lawinę pomysłów i inicjatyw, które szybko zostaną zarejestrowane na mapie dostępnej na www.polskamowiaaa.pl. Sukcesem będzie zaangażowanie profesjonalistów – lekarzy i lekarzy dentystów, higienistek, dietetyków, onkologów czy diabetologów – kto ma przekazywać wiedzę, jak nie oni? Zwycięstwem będzie wreszcie zrozumienie idei kampanii i ŚDZJU przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Każda mądra decyzja posłów czy senatorów będzie ogłoszona jako tryumf – mówiła kilkanaście tygodni temu prof. Marzena Dominiak.

Bez cukru przez pierwsze 2 lata – ważny apel. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), organizatorzy kampanii „Polska mówi #aaa!” zaapelowali do rodziców i opiekunów o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. To bezsprzecznie jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego ŚDZJU.

– Dzieci bywają wystarczająco słodkie, nie trzeba ich dosładzać. Rodzice oraz opiekunowie powinni unikać pokarmów lub napojów z cukrem, zarówno z tym dodanym przez producenta jak i przez nich samych. Jest to ważne zwłaszcza w pierwszych latach życia i z pewnością przyniesie nie tylko korzyści dla zdrowia, ale ułatwi kształtowanie korzystnych dla zdrowia preferencji smakowych. Warto pamiętać, że najlepszym napojem do zaspokajania pragnienia jest woda. Mało które dziecko czy nastolatek rozumie, że wypijając puszkę gazowanego napoju słodzonego o objętości 355 ml spożywa nawet do 40 gramów (około 8 łyżeczek !) cukru. A przecież częste picie takich napojów jest jedną z przyczyn nie tylko próchnicy ale także otyłości u dzieci i młodzieży, i w konsekwencji ryzyka cukrzycy, chorób serca. Dzieła zniszczenia dopełniają kwasy: cytrynowy, jabłkowy, węglowy, kwas ortofosforowy oraz jako antyutleniacz – kwas askorbinowy, przyczyniające się dodatkowo do erozji szkliwa. Nauka nie ma wątpliwości – w odniesieniu do próchnicy ważne są zarówno ilość jak i częstotliwość spożywania cukru, ta korelacja jest silna. Wzrost spożycia cukru o 1 kg na osobę w wieku 12 lat w ciągu roku, skutkuje wzrostem frekwencji próchnicy o około 1 proc.  – tłumaczy prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, współtwórczyni projektu „Leczymy mleczaki”.

Mniej cukru - więcej uśmiechuLeczymymleczaki.pl. Zostajemy w temacie cukru. Prawie co drugie dziecko w wieku 3 lat (dane: Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej MZ) w Polsce choruje na próchnicę zębów. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu rzeczy są „błędy” dietetyczne popełniane przez rodziców i opiekunów. Cukier jako dodatek, cukier przed snem oraz niewłaściwe karmienie: naturalne i sztuczne, szczególnie przed zaśnięciem – to główne grzechy. Przez takie zachowania zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa, gdy dziecku podawane są pokarmy zawierające cukier. Stąd właśnie pomysł na stworzenie w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej portalu www.leczymymleczaki.pl, na którym opublikowano praktyczne wskazówki dla rodziców oraz opiekunów. Wszystkie materiały, napisane przystępnym językiem, powstały na bazie aktualnych rekomendacji towarzystw naukowych oraz zespołów ekspertów. Dowiemy się z nich m.in. że: karmienie niemowląt nie powinno być stosowane jako uspokajanie, przed snem, drzemką lub w trakcie snu należy „karmić” tylko wodą, nie zanurzamy smoczka w słodkiej substancji, rezerwujemy spożywanie słodyczy i słodkich napojów na „specjalne okazje”, nie przetrzymujemy pokarmów/płynów kariogennych w jamie ustnej, a napoje słodzone pijemy przez słomkę.

To nic, że wypadną. Leczymy mleczaki! - nowy projekt edukacyjnyDentysta dietetykiem. W ramach obchodów zaapelowaliśmy również o to, aby lekarze dentyści częściej zwracali uwagę na to co jedzą i piją ich pacjenci.  Stomatolodzy dawno przestali – a na pewno – powinni przestać być specjalistami wyłącznie od jamy ustnej. Stomatolodzy są przede wszystkim lekarzami, a lekarze są od tego, aby leczyć ludzi i równocześnie przekonywać ich do profilaktyki. W świetle ostatnich setek badań, nie mamy wątpliwości, że choroby jamy ustnej mają bezpośrednie korelacje z chorobami ogólnoustrojowymi, a te coraz częściej są skutkiem niewłaściwej diety. Pamiętajmy – zdrowie jamy ustnej zaczyna się na talerzu i w szklance. Właściwa dieta, pozbawiona nadmiernej ilości cukrów prostych, to jeden z filarów profilaktyki stomatologicznej dzieci i dorosłych. Lekceważenie negatywnego wpływu cukru, to natomiast najkrótsza droga do próchnicy, a w jej efekcie poważnych problemów zdrowotnych, wykraczających poza standardowe leczenie w gabinecie dentystycznym.

– Nie wymagamy cudów. Nikt nie zamieni praktyki stomatologicznej w poradnię żywieniową, nikt nie będzie specjalnie zatrudniał specjalistów, ale w dzisiejszych czasach edukować można inaczej, prościej. Z tą myślą w ramach kampanii „Polska mówi aaa” przygotowaliśmy materiały edukacyjne: plakaty, broszury, ulotki, strony internetowe. Mamy znakomite opracowania zespołów eksperckich z udziałem stomatologów, mamy piramidy żywieniowe Instytutu Żywności i Żywienia, mamy Europejski Kodeks Walki z Rakiem, mamy stronę www.leczymymleczaki.pl, która daje więcej niż mówi sam jej tytuł. To wszystko sprawdzona, racjonalna (nie mówimy, że cukier jest zły, ale iż szkodzi w nadmiarze) wiedza dostępna na wyciągnięcie ręki i przede wszystkim idealne narzędzia w komunikacji z pacjentami, zarówno tej bezpośredniej w gabinecie, jak i online, na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. Potrafię sobie wyobrazić poczekalnie oraz tablice informacyjne w praktykach, klinikach czy oddziałach wyposażone we wspomniane materiały. To już będzie coś. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest właśnie m.in. po to, aby tworzyć wiarygodne materiały, których nie będzie się wahał użyć nauczyciel czy lekarz. To najlepsza alternatywa dla wątpliwej jakości tekstów, których nie brakuje w internecie.

Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej. Polskie obchody ŚDZJU już w 2018 roku trwały chyba najdłużej na świecie. W tym roku pobiliśmy wszelkie rekordy oficjalnie rozpoczynając celebrację 16 stycznia debatą, która odbyłą się we Wrocławiu. Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie 20 marca, PTS uchwaliło dokument ustanawiający marzec – miesiącem zdrowia jamy ustnej. Oficjalna grafika szybko obiegła branżowe media i profile w mediach społecznościowych. Decyzja ogłoszona na początku marca z pewnością zwiększyła zainteresowanie samymi obchodami ŚDZJU.

Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej!– Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest członkiem FDI, wyjątkowo aktywnym. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej mają wymiar globalny, natomiast zadaniem członków organizacji jest lokalne wsparcie wydarzenia. Kampania “Polska mówi #aaa” wraz z jej licznymi projektami jest polską odpowiedzią na apel FDI o promocję zdrowia jamy ustnej. Ogromnie cieszymy się, że z każdym rokiem nasza drużyna jest coraz liczniejsza. Zachęcam do aktywnego włączania się we wszystkie inicjatywy przygotowane przez PTS oraz Partnerów – mówiła prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

Cukier i nowotwory – o tym mówiliśmy. Jak już wspominaliśmy wcześniej cukier i nowotwory głowy i szyi, to dwa podstawowe zagadnienia podejmowane w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce. Dlaczego? W ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło trzykrotnie. To dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Federacji Dentystycznej (FDI). Nadmierna konsumpcja, szczególnie słodzonych napojów, zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia otyłości i chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy, ale także: chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i cukrzycy. Lekarze dentyści posiadają również liczne dowody negatywnego wpływu nadmiaru cukru w diecie na gojenie się ran w jamie ustnej, kondycję naczyń krwionośnych, aparat więzadłowy zębów oraz wgajanie implantów śródkostnych – wylicza dr hab. n. med. Wojciech Bednarz, specjalista periodontolog, wiceprezydent PTS.

W kwestii nowotworów głowy i szyi (w tym jamy ustnej), podobnie jak w przypadku próchnicy, niepokój mogą budzić najnowsze dane epidemiologiczne. Częstość zgonów będących wynikiem raka wargi, jamy ustnej i gardła jest w Polsce znacznie wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Mężczyźni chorują średnio 2,7 razy częściej, natomiast kobiety 1,7 razy częściej niż pozostali mieszkańcy krajów UE. Większość zgonów z powodu nowotworów złośliwych wargi, jamy ustnej i gardła (89,5 proc. zgonów u mężczyzn i 92 proc. zachorowań u kobiet) występuje po 50. roku życia. Natomiast należy podkreślić, że obecnie obserwowany jest wzrost zachorowań w grupie wiekowej tzw. młodych dorosłych, poniżej 40. roku życia, którzy nie palili papierosów i nie nadużywali alkoholu. W tej grupie, najistotniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Debata po raz pierwszy. Zdrowie jamy ustnej zaczyna się na talerzu i w szklance. Właściwa dieta, pozbawiona nadmiernej ilości cukrów prostych, to jeden z filarów profilaktyki stomatologicznej dzieci i dorosłych. Lekceważenie negatywnego wpływu cukru, to natomiast najkrótsza droga do próchnicy, a w jej efekcie poważnych problemów zdrowotnych, wykraczających pozastandardowe leczenie w gabinecie dentystycznym – przekonywali we Wrocławiu uczestnicy debaty (16 stycznia) inaugurującej krajowe obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Na niespełna dwa miesiące przed Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca, World Oral Health Day) PTS przedstawiło tematy przewodnie tegorocznych krajowych obchodów święta. Są nimi: wpływ nadmiernego spożycia cukru na jamę ustną i zdrowie ogólne oraz profilaktyka nowotworów jamy ustnej.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2019 - preludium– Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej tradycyjnie zaczynamy wcześniej, aby jak najwięcej osób oraz instytucji mogło przygotować się do tego święta. 20 marca to najlepsza okazja, aby rozmawiać o zdrowiu jamy ustnej, dyskutować o przybywających problemach, wskazywać dobre prozdrowotne zachowania, edukować nie tylko dzieci, ale również dorosłych – podkreślała we Wrocławiu prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Eksperci uczestniczący w debacie byli zgodni co do dwóch faktów. Po pierwsze, to co spożywamy ma niebagatelny wpływ na kondycję jamy ustnej, a głównym winowajcą wszelkich problemów jest cukier w zbyt dużych ilościach. Po drugie, właściwa profilaktyka nowotworów jamy ustnej powinna zaczynać się w gabinecie stomatologicznym i powinni o tym pamiętać zarówno pacjenci jak i lekarze.

Nie tylko cukier i nowotwory. W ramach tegorocznej obchodów ŚDZJU przypominaliśmy, że właściwe, kariostatyczne nawyki dietetyczne, obok właściwej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty, połączonych z wykonywaniem zabiegów profilaktycznych, stanowią fundamenty zdrowia jamy ustnej. Skutecznymi narzędziami higieny powinny być: pasta z fluorem, regularnie wymieniane szczoteczki, najlepiej soniczne lub elektryczne, płukanki, nici dentystyczne, irygatory oraz bezcukrowe gumy do żucia stosowane po posiłkach. Kampania promowała także również Europejski Kodeks Walki z Rakiem, zawierający 12 sposób na utrzymanie zdrowia oraz zachęcają do wykonywania badań przesiewowych w kierunku nowotworów jamy ustnej. Częstość zgonów będących wynikiem raka wargi, jamy ustnej i gardła jest w Polsce znacznie wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.

Partnerzy, czyli mocne wsparcie. Sukcesu tegorocznej kampanii nie byłoby bez zacnych partnerów. Oto cała lista. Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Dolnośląski, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Instytut Żywności i Żywienia, Prezydent Miasta Wrocław, uniwersytety medyczne w Krakowie, Białmystoku i Wrocławiu. Główny Partner: Philips Sonicare. Partnerzy Wspierający: Orbit (Mars Polska), Listerine (Johnson&Johnson), Sunstar GUM, Cellivia, Institute of Advance Science lab. Partnerzy: WKS Śląsk Wrocław, MPK Wrocław, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 12 sposobów na zdrowie, Association of European Cancer Leagues. Wspierali nas: PSI, MYeco brush. Patroni medialni: infoDENT24.pl, Dentonet, Dentowizja, Twój Przegląd Stomatologiczny, Stomatologianews.pl, MEDtube, DentalRadio.pl, CEDEnews. Nieoficjalnego wsparcia kampanii udzieliło także Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Ambasadorzy dali radę. W rym roku tytuł Ambasadora kampanii „Polska mówi aaa” zgodzili się przyjąć: Marek Michalak (Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu), Piotr Rubik (muzyk, kompozytor), Krzysztof Kiljański (wokalista, kompozytor), Jakub Słowik (bramkarz Śląska Wrocław), Rafał Mikołajczyk (parakolarz), zespół rockowy „Trzynasta w Samo Południe”, Andrzej Cisło (wiceprezes NRL), Anna Lella (prezydent ERO-FDI), Paweł Koczkodaj (Centrum Onkologii w Warszawie), Mariusz Duda (prezydent PSI), Michał Kaczmarek (autor bloga Tata Stomatolog), Magdalena Golachowska (specjalista dietetyk), Katarzyna Ostrowska (przewodnicząca Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS).

– Piękny uśmiech, to zdrowy uśmiech. To hasło, które do dzieci powinno być przekazywane z ust nie tylko rodziców, ale również wychowawców i nauczycieli. Przedszkola i szkoły bez wątpienia są miejscem, w których powinno rozmawiać się o higienie, profilaktyce czy zdrowym żywieniu. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest idealnym momentem na połączenie wiedzy pedagogów, wspieranych przez specjalistów, z dziecięcą kreatywnością. Każdy projekt, niezależnie od formy, buduje właściwe postawy prozdrowotne młodych ludzi, które mam nadzieję, zaowocują w przyszłości – podkreślał Marek Michalak zachęcając pedagogów z całej Polski do podejmowania inicjatyw.

Mobilnie z Orbit. Mobilne gabinety firmy Mars, producenta bezcukrowych gum do żucia Orbit (kiedyś Wrigley) znów stanowiły ważny element obchodów ŚDZJU. W ciągu trzech dni z ich oferty skorzystało kilkuset pacjentów z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Oprócz fachowej oceny lekarza dentysty mogli zasięgnąć – równie fachowej – porady higienistki stomatologicznej. Specjalistki higienistki szczegółowo opowiedziały m.in. o prawidłowych zasadach higieny jamy ustnej skupionych w 4 prostych krokach: codziennym szczotkowaniu pastą z fluorem, dodatkowym czyszczeniu (np. nićmi dentystycznymi), regularnym wizytom u stomatologa oraz bezcukrowej gumy, która neutralizuje kwasy osadu nazębnego zapobiegając próchnicy. W gabinetach Orbit dostępne były również materiały informacyjno-edukacyjne przygotowane w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanii „Polska mówi #aaa!”.

ŚDZJU: mobilne gabinety stomatologiczne Orbit w: Poznaniu, Wrocławiu i WarszawieTłok na mapie. W tym roku na mapę inicjatyw kampanii „Polska mówi #aaa” zgłoszono ponad 150 projektów. Wśród nich było naprawdę wiele interesujących, ale największe wrażenie zrobił na nas hymn „Otwórz buzię, powiedz aaa”, w wykonaniu Chóru PRIMO z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, nagrany w Klinice Implantologii i Chirurgii Alfa-Med. Na mapie pojawiło się wiele projektów zgłaszanych przez higienistki stomatologiczne. W wielu miejscach to one stanowiły motor napędowy projektów realizowanych w przedszkołach, szkołach i gabinetach.

O co chodzi z obchodami ŚDZJU i kampanią Polska mówi #aaa?Materiały na cały rok. W ramach kampanii dla rodziców, pedagogów oraz lekarzy i higienistek przygotowano bogaty pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się: broszura, będąca kompendium wiedzy o wpływie cukru na zdrowie, profilaktyce i higienie oraz poradniki dotyczące nowotworów błony śluzowej jamy ustnej. Wszystkie ulotki, plakaty oraz infografiki dostępne są cały czas na www.polskamowiaaa.pl. Duża część materiałów trafiła do gabinetów stomatologicznych w całej Polsce. Warunkiem wysyłki było zgłoszenie zapotrzebowania i potwierdzenie umieszczenia projektu na mapie kampanii.

Na sportowo. Udało nam się nawiązać fantastyczną współprace z WKS ŚLĄSK Wrocław. 9 marca podczas meczu ekstraklasy z Jagiellonią Białystok – piłkarze obu drużyn byli wyprowadzeni na murawę przez dzieci ubrane w koszulki z logotypami ŚDZJU oraz kampanii. Przed stadionem w dniu meczu najmłodsi kibice mogli przebadać się w dentobusie NZOZ Kłodzko. Ambasadorem akcji został bramkarz Śląska Wrocław Jakub Słowik.

Spot razy milion. Od 11 do 20 marca br. spot kampanii „Polska mówi #aaa” był wyświetlany na ekranach we wrocławskich autobusach i tramwajach. Dzięki współpracy z MPK spot był wyświetlany ok. 15 razy w ciągu godziny w 120 tramwajach oraz 40 autobusach. Jak szacuje MPK, materiał obejrzało nawet 900 tys. osób. Biorąc pod uwagę, że spot miał premierę w 2018 roku i był wyświetlany również na dworcach kolejowych, można założyć, że obejrzało go już ponad milion osób.

Debata po raz drugi. 16 marca we Wrocławiu odbyła się debata pt. „Mniej cukru – więcej uśmiechu”. Wydarzenie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Dolnośląską Izbę Lekarską, było istotnym elementem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). W debacie (zobacz program) wzięli lekarze dentyści, higienistki i asystentki stomatologiczne, studenci, dietetycy, prawnicy oraz studenci i rodzice. Debatę skoncentrowano na dwóch zagadnieniach: wpływie nadmiernego spożycia cukru na zdrowie jamy ustnej oraz profilaktyce nowotworów jamy ustnej. Wśród prelegentów wydarzenia byli m.in. Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, WUM, PTSD, Prof. Jacek Daroszewski, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami UM we Wrocławiu, Prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Lek. med. Agnieszka Arendarczyk, Revita. Gabinet dietetyki klinicznej we Wrocławiu, Paweł Koczkodaj, kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej; Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Warszawa oraz Dr hab. n. med. Mariusz Szuta, Katedra Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mniej cukru - więcej uśmiechu: po debacieKonferencja prasowa w NIL. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Naczelna podczas konferencji prasowej Izba Lekarska razem z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym w trosce o zdrowie naszych rodaków zwróciły uwagę na problem opieki stomatologicznej w obecnym systemie ochrony zdrowia w Polsce. PTS na konferencji reprezentował prof. Tomasz Konopka, wiceprezydent PTS. W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej  i PTS problem ten jest praktycznie nieobecny w debacie publicznej i pomijany przez decydentów, którzy ograniczają się do doraźnych działań. Stomatologia nie może być pomijana i wysuwana poza nawias publicznego systemu opieki zdrowotnej. Zdaniem NRL i PTS działania podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie opieki stomatologicznej są doraźne i niewystarczające. NRL i PTS przestrzegają przed próbami symbolicznego nadrabiania zaległości w postaci np. dentobusów lub niejasnego i pomijającego rolę rodziców projektu ustawy o opiece nad uczniami. Obie organizacje postulowały wprowadzenie systemowych rozwiązań, które globalnie poprawiłyby sytuację w stomatologii. Proponują również organizację szerokiej i poważnej debaty w sprawie stomatologii, która powinna objąć następujące zagadnienia: wielkość nakładów na opiekę stomatologiczną, strukturę nakładów,organizację opieki, udział samorządu lokalnego w jej finansowaniu, zwiększenie odpowiedzialności rodziców i opiekunów za stan zdrowia dzieci i młodzieży.

Co boli polską stomatologię?