Bezpiecznie na Jubileuszu 70-lecia PTS [WYWIAD] – Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Aktualności

Bezpiecznie na Jubileuszu 70-lecia PTS [WYWIAD]

– Poprzez zabezpieczenie epidemiczne jubileuszu chcemy zadbać o większy komfort naszych klientów i partnerów z PTS oraz dotrzeć do tych stomatologów, którzy o nas jeszcze nie słyszeli – mówi w wywiadzie Andrzej Świętochowski z firmy TOMED.  

Na czym polega proces dekontaminacji powietrza?

Proces dekontaminacji powietrza polega na wyeliminowaniu z niego (usunięciu lub dezaktywacji) szkodliwej materii biologicznej, która zagraża zdrowiu i życiu organizmom żywym. W przypadku urządzeń NOVAERUS i zastosowanej w nich opatentowanej w 2016r. nanotechnologii niskoenergetycznej plazmy dochodzi właśnie do zniszczenia patogenu (bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie, w tym alergeny) na poziomie DNA i RNA. Odbywa się to wszystko w trakcie przebywania ludzi w pomieszczeniach, umożliwiając tym samym ich bezpieczne i komfortowe funkcjonowanie.

Czy to urządzenie sprawdzi się w gabinecie stomatologicznym? Pytam zarówno o sam gabinet, jak i poczekalnię czy recepcję?

Urządzenia idealnie sprawdzają się właśnie w gabinetach stomatologicznych, które są bardzo narażone na wysoki poziom skażenia biologicznego powietrza. Przede wszystkim w gabinetach zabiegowych, gdzie w skutek realizowania procedur leczniczych dochodzi do ingerencji w tkankę pacjenta i roztoczona zostaje chmura toksycznego bioaerozolu, w tym bakterie i wirusy oraz LZO (lotne związki organiczne) zawarte we florze pacjenta. Oczywiście również mają zastosowanie w pozostałych przestrzeniach takich jak gabinety konsultacyjne, wykonywania diagnostyki oraz miejsc przebywania wspólnego tj.poczekalnia i recepcja.

Jakie są kryteria wyboru urządzenia do dekontaminacji? Na co należy zwrócić uwagę wybierając model, by dopasować go do własnych potrzeb?

Podstawowymi kryteriami są: rodzaj miejsca (gabinet zabiegowy, konsultacyjny, poczekalnia), ilość przebywających w nim ludzi (personel medyczny i pacjent), kubatura pomieszczenia, możliwość umieszczenia urządzenia jak najbliżej strefy oddychania pacjenta, rodzaj i jakość wentylacji pomieszczenia. W gabinecie zabiegowym należy zadbać o odpowiednio wysoki poziom wymian powietrza 2-4/h za pomocą urządzenia. Np. biorąc pod uwagę gabinet 15m2 o standardowej wysokości 2,5m: kubatura 40m3, przy założeniu 2 osobowego personelu medycznego i pacjenta rekomendujemy urządzenie NOVAERUS Protect 800 o wydajności 220-260m3 (efektywna dekontaminacja 150m3/h), przy założeniu efektywnej dekontaminacji, obniżeniu miana patogenu o 90%, czyli ok.4 wymiany kubatury 40m3/h (łącznie ok.150m3/h).

Urządzenia firmy TOMED będą “pracować” podczas zbliżającego się jubileuszowego spotkania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, gdzie spotkać się ma nawet kilkaset osób. W tak dużych przestrzeniach działanie tego typu rozwiązań jest skuteczne?

W naszej ofercie posiadamy urządzenia dostarczające do 1000m3 czystego biologicznie powietrza na godzinę.

Dlaczego zdecydowali się Państwo, jako firma, zostać patronem jubileuszu?

Właściwie od początku naszej przygody z dystrybucją urządzeń NOVAERUS ( 2018 r ) naszymi klientami są stomatolodzy. Mamy bardzo pozytywne informacje zwrotne na temat skuteczności urządzeń w gabinetach dentystycznych. Również od kilku lat współpracujmy z PTS. Poprzez zabezpieczenie epidemiczne jubileuszu chcemy zadbać o większy komfort naszym klientów i partnerów z PTS oraz dotrzeć z informacją marketingową do tych tych stomatologów, którzy o nas jeszcze nie słyszeli.

Czym, poza wspomnianą już usługą dostarczania urządzeń do dekontaminacji powietrza, zajmuje się firma TOMED?

Firma TOMED od ponad 30 lat dostarcza i implementuje na polskim rynku innowacje medyczne. Geneza firmy to dostarczenie na pionierską operację prof. Zbigniewa Religi sztucznego płuco-serca przez samego prezesa TOMED pana Tadeusza Pyla, który przez cała swoją karierę zajmuje się skuteczną komercjalizacją innowacyjnych osiągnięć naukowych na polskim rynku ochrony zdrowia. W ofercie firmy znajdują się min. skomplikowane urządzenia do pozaustrojowego oczyszczania krwi szwajcarskiej firmy Infomed oraz elementy wykorzystywane w transplantologii.

Dziękuję za rozmowę.